Blog

Oszczędzanie na flocie pojazdów: 3 sposoby, które powinien znać każdy fleet manager

4 czerwca 2021 | Flotman | Kategorie: Poradnik Fleet Managera Oszczędzanie na flocie pojazdów: 3 sposoby, które powinien znać każdy fleet manager

Oszczędzanie na flocie pojazdów to kwestia, która nurtuje wielu właścicieli firm. W jaki sposób obniżyć koszty związane z eksploatacją floty firmowej w dużym przedsiębiorstwie? Poznaj trzy skuteczne sposoby na optymalizację wydatków, które możesz wdrożyć od zaraz.

Nie jest żadną tajemnicą, że największe koszty w przypadku firm transportowych (oraz innych, posiadających floty pojazdów) dotyczą wydatków na paliwo. Ich optymalizacja powinna być więc priorytetem dla każdego właściciela floty samochodowej. Na szczęście istnieje kilka możliwości, dzięki którym można mieć większą kontrolę nad zużyciem paliwa w służbowych pojazdach.

1.   Kontroluj zużycia paliwa

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań prowadzących do zmniejszenia wydatków na paliwo jest zamontowanie sondy paliwowej w każdym z pojazdów. Umożliwia ona zdalne kontrolowanie poziomu paliwa w zbiorniku bez potrzeby angażowania do tego mechaników. Uzyskane dane przekazywane są do lokalizatora GPS, który następnie wyświetla stosowne informacje na urządzeniach zarówno kierowcy, jak i fleet managera. System gromadzi dane dotyczące m.in.:

  • zależności poziomu paliwa od czasu jazdy,
  • zależności poziomu paliwa od kilometrażu,
  • spalania,
  • częstotliwości tankowań.

Szukając dostawcy usług z zakresu CFM, warto więc zwrócić uwagę, czy w ramach abonamentu oferuje on montaż sondy paliwowej i umożliwia dostęp do gromadzonych przez nią statystyk z poziomu dedykowanej aplikacji. Tylko dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz miał pełną kontrolę nad parametrami eksploatacji pojazdów.

2. Postaw na eco-driving

Oszczędzanie na flocie pojazdów możliwe jest także dzięki stałej kontroli stylu jazdy kierowców. Jako fleet manager, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma ekologiczna jazda, czyli tzw. eco-driving.

Tam, gdzie istnieje taka możliwość, Twoi pracownicy powinni oczywiście wybierać najbardziej ekonomiczne pojazdy, jednak drugą stronę medalu stanowią ich umiejętności, a konkretniej styl jazdy. Sposób prowadzenia pojazdu również znacząco wpływa na poziom zużycia paliwa. Na szczęście, za pomocą profesjonalnego oprogramowania do zarządzania flotą, jesteś w stanie kontrolować, czy kierowcy nie dopuszczają się jakichkolwiek nadużyć.

Prawidłowe wykorzystanie tempomatu, odpowiedni styl przyspieszania czy hamowania to niektóre z parametrów, w które masz wgląd za pośrednictwem aplikacji Flotman. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej zaawansowane oprogramowanie nie będzie w stanie zmienić pewnych nawyków. Co jeszcze w takim razie możesz zrobić, aby zmniejszyć wydatki na paliwo?

Skutecznym rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie systemu premiowego, który będzie motywował Twoich pracowników do ekologicznej jazdy.

Inna opcja to zainwestowanie w kursy dla kierowców i ich edukacja w zakresie zasad ekonomicznego podróżowania.

3. Optymalizacja tras przejazdów

Przemyślana logistyka to kolejny z filarów oszczędzania na flocie pojazdów. Zarządzanie wieloosobowym zespołem wymaga codziennego planowania nawet setek różnych tras, co stanowi nie lada wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonego fleet managera. Aby mu sprostać, a tym samym zmniejszyć wydatki na paliwo, powinieneś skorzystać z rozwiązania jakim jest optymalizacja tras przejazdów.

Aplikacja Flotman pozwoli Ci sama zaplanować trasę w taki sposób, aby była ona bezpieczna i jak najbardziej ekonomiczna. Dzięki temu będziesz mógł m.in.:

  • zredukować liczbę pustych przebiegów w swojej firmie,
  • ominąć płatne odcinki drogi, kolizje i remonty,
  • lepiej zarządzać czasem kierowców,
  • usprawnić procesy biznesowe.

Jak widzisz, aby zmniejszyć wydatki na paliwo, wcale nie musisz decydować się na wymianę całej swojej floty. Klucz do sukcesu stanowią: poprawa i bieżąca kontrola parametrów jazdy oraz efektywna optymalizacja tras przejazdu. Z wszystkich tych funkcjonalności możesz skorzystać w ramach oprogramowania Flotman.