Blog

Szkolenia z bezpiecznej jazdy: czy mają sens?

7 sierpnia 2019 | Flotman | Kategorie: Trendy w zarządzaniu flotą Szkolenia z bezpiecznej jazdy: czy mają sens?

Konieczność systematycznego szkolenia kierowców w zakresie bezpiecznej i ekonomicznej jazdy to kwestia oczywista i niebudząca większych wątpliwości. Jak jednak – poza teoretycznymi hasłami – wygląda ten proces w praktyce? Czy firmy dbają o podnoszenie kompetencji swoich kierowców w obszarze bezpiecznej i ekonomicznej jazdy? W jaki sposób wpływa to na funkcjonowanie floty?

Bezpieczeństwo kierowców w praktyce polskich przedsiębiorstw

Bezpieczeństwo pracowników mobilnych to kwestia mająca szczególne znaczenie dla coraz większej liczby polskich przedsiębiorców. Z badań przeprowadzonych przez Corporate Vehicle Observatory (CVO) wynika, iż Polska plasuje się w czołówce państw stosujących rozwiązania telematyczne we flotach firmowych. Tym samym znacząco przewyższa w tej dziedzinie poziom europejski (Polska – 28%, Europa – 19%). To jednak nie wszystko. Wśród czynników odpowiadających za ich wykorzystywanie coraz częściej pojawia się chęć poprawy bezpieczeństwa kierowców. Podczas kiedy w 2017 r. cel taki zadeklarowało 47% przedsiębiorców, w ubiegłym roku ich liczba wzrosła do 65%.

Wzmożona troska o poprawę bezpieczeństwa pracowników mobilnych, przejawia się także w rosnącej popularności szkoleń jazdy oraz oferujących je ośrodków. Jak pokazują badania, kursy te cieszą się żywym zainteresowaniem nie tylko przedsiębiorców, ale i samych pracowników. Zdobytą  wiedzę i umiejętności mogą stosować w trakcie jazdy służbowej i prywatnej.

Jak jeździć bezpiecznie i ekonomicznie? Zakres szkoleń z bezpiecznej jazdy

Szkolenia z bezpiecznej i ekonomicznej jazdy obejmują w znacznej mierze wiedzę na temat tego, jak jeździć ekonomicznie i defensywnie, jak wyrobić sobie prawidłowe nawyki jazdy oraz jak pozbyć się tych nieefektywnych. Na treningach kierowcy często szkoleni są również z trudnych manewrów, jazdy w wymagających warunkach czy wypracowania właściwych reakcji podczas niespodziewanych sytuacji drogowych. Poza ćwiczeniami praktycznymi, niezwykle ważnym aspektem większości szkoleń są również zagadnienia dotyczące ekonomicznej i oszczędnej jazdy. W tym natomiast główną rolę odgrywa eco-driving.

Umiejętna i świadoma zmiana biegów, unikanie gwałtownych przyspieszeń i hamowań, utrzymywanie optymalnej prędkości, kontrola ciśnienia w oponach. Te, jak i wiele innych zasad ekonomicznej jazdy – samochodem dostawczym czy osobowym – mogą stanowić nie tylko sporą dawkę wiedzy dla kierowców, ale i nieocenione źródło oszczędności w firmie.

flotman kontakt

Korzyści z podnoszenia umiejętności kierowców

Do zalet bezpiecznego i ekonomicznego sposobu prowadzenia pojazdu nie trzeba nikogo przekonywać. Świadomie wypracowana technika jazdy – tirem, samochodem dostawczym, czy osobowym – pozwala znacząco obniżyć szkodowość i liczbę niebezpiecznych incydentów na drodze. Poza tym np. nauka prawidłowego parkowania pomoże w redukcji szkód parkingowych, a Safe Driving w świadomym modelowanie stylu jazdy w ruchu drogowym co prowadzi do wczesnego rozpoznawania zagrożeń drogowych. Co również istotne, szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy mogą znacząco ułatwić proces planowania oraz efektywnego zarządzania flotą pojazdów. W jaki sposób?

Dzięki informacjom otrzymanym z monitoringu manager może łatwo sprawdzić prędkość, z jaką poruszają się kierowcy oraz ich najczęstsze nawyki drogowe. Łącząc tę wiedzę z szeregiem parametrów istotnie wpływających na sposób funkcjonowania floty, jest on w stanie skutecznie kontrolować sposób eksploatacji konkretnych samochodów oraz ich stan techniczny. To natomiast może być niezwykle przydatne w procesie planowania i określania celów flotowych oraz zbudowania bazy danych uwzględniającej poziom umiejętności kierowców.

 

Szkolenia z bezpiecznej jazdy jako skuteczne narzędzie motywacyjne

Wyższe umiejętności drogowe kierowców to bez wątpienia spore oszczędności dla floty oraz całego przedsiębiorstwa. To jednak nie wszystko. Szkolenia z techniki jazdy mogą stanowić również niezwykle efektywne narzędzie motywacji pracowników. Wraz z propozycją odbycia specjalistycznego kursu, kierowcy otrzymują sygnał, że są ważni dla firmy. Dodatkowe szkolenie podnoszące kwalifikacje może także stanowić wyraz troski pracodawców o ich bezpieczeństwo oraz nieustanny rozwój.

Wreszcie – co również istotne – propozycja profesjonalnego kursu może stanowić skuteczną nagrodę za nienaganną pracę lub osiągane wyniki. W ten więc sposób kierowcy otrzymują cenną wiedzę na temat tego, jak jeździć ekonomicznie i prawidłowo użytkować pojazdy. Pracodawcy natomiast zyskują lojalny i zmotywowany zespół, skutecznie dbający o podnoszenie osiąganych wyników.

Zarządzanie bezpieczeństwem kierowców we flocie

Systematyczne podnoszenie umiejętności kierowców posiada niezwykle istotne znaczenie zarówno dla nich, jak i dla całej floty pojazdów. Nawet najbardziej specjalistyczne kursy nie przyniosą jednak pożądanych efektów, gdy nie będą odpowiednio monitorowane i zarządzane. Co wobec tego zrobić, aby optymalnie wykorzystać możliwości stwarzane przez szkolenia z bezpiecznej jazdy?

Kluczowa rola leży tu po stronie odpowiedniego zarządzania pracą kierowców. Niezależnie więc od tego, czy głównym tematem jest ekonomiczna jazda samochodem dostawczym czy samochodem osobowym, manager powinien nieustannie kontrolować jej parametry. W tym natomiast celu pomocne okazują się specjalistyczne narzędzia. Wykorzystując moduł ECO aplikacji Flotman, można łatwo monitorować styl jazdy kierowców oraz dostrzec, którzy potrzebują dodatkowych szkoleń. Dzięki tej wiedzy można wdrożyć działania niezbędne do podniesienia efektywności i wydajności floty.

Podsumowując, szkolenia z bezpiecznej i ekonomicznej jazdy to coraz częstsza praktyka wielu polskich firm. Nic w tym dziwnego. Odpowiednio wykorzystane – mogą przyczynić się nie tylko do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, ale i wymiernych oszczędności.