Blog

Eco-driving i spalanie paliwa – korzyści z posiadania ekologicznej floty

20 października 2017 | Flotman | Kategorie: Eco-driving Kontrola paliwa eco driving we flocie

Kontrola spalania paliwa, mniejsza szkodowość transportu samochodowego, dłuższa żywotność pojazdu – a to wszystko przy zachowaniu tempa jazdy i możliwości dotarcia na czas. Brzmi niewiarygodnie? Tymczasem wszystko to jest łatwe do osiągnięcia przy zastosowaniu zasad eco-driving.

Eco-driving – ekologiczny trend przyszłości

Gwałtowne manewry ruszania oraz zatrzymywania pojazdu mogą zwiększyć zużycie paliwa nawet o 40%. Za sprawą zbyt szybkiej jazdy, utrzymywania wysokich obrotów silnika oraz nieumiejętnego hamowania tracimy kolejne nadprogramowe litry benzyny. Każdy z tych problemów można rozwiązać dzięki ekologicznej technice jazdy, zwanej eco-drivingiem. Co to takiego?

Eco-driving – to sposób prowadzenia pojazdu, który ma na celu kontrolę paliwa i ograniczenie zużycia benzyny, oleju napędowego czy gazu wykorzystywanego do zasilania samochodu. W szerszej perspektywie to również zasady racjonalnej jazdy, wydłużające żywotność pojazdu oraz zwiększające bezpieczeństwo na drodze. Wszystko to możliwe jest między innymi dzięki montażowi odpowiednich urządzeń GPS do pojazdu – są one w stanie kontrolować parametry jazdy za kierowcę.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Czy polscy kierowcy wykorzystują eco-driving?

Pojęcie „eko-jazdy” przywędrowało do Polski z Zachodu i Skandynawii, gdzie technikę tą stosuje się od lat. W 2010 r. niemal wszyscy producenci samochodów w Europie przystąpili do unijnego programu Ecowill, dobierając parametry nowych pojazdów tak, by kierowcom łatwiej było zastosować w praktyce wytyczne ekologicznej jazdy.

W Polsce Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zadecydowało, iż kandydat na kierowcę musi znać zasady eco-drivingu i stosować się do nich na egzaminie. Teoria nie zawsze jednak przekłada się na praktykę, tym bardziej, że nie wszystkie parametry jazdy jesteśmy w stanie łatwo kontrolować bez użycia specjalnych urządzeń GPS. Na czym polega atrakcyjność tej techniki? Czym jest ekologiczna kontrola floty samochodowej?

Redukcja kosztów poprzez kontrolę paliwa

Kontrola paliwa i ograniczenie jego zużycia jest podstawowym i najważniejszym celem eco-drivingu. Szacunki pokazują, że ekologiczny styl jazdy generuje oszczędności na poziomie od 5 do 25%. Dla kierowcy pokonującego rocznie 15 tysięcy kilometrów oznacza to oszczędność ok. 150 litrów paliwa. Mało tego – w niektórych firmach transportowych, w przypadku busów o tonażu do 3,5 tony, oszczędności na paliwie dzięki kontroli floty pojazdów mogą wynieść nawet 40%.

To wszystko przekłada się na wymierne korzyści finansowe. Prawidłowe wykorzystanie tempomatu, odpowiedni styl przyspieszania czy hamowania – to tylko nieliczne ze sposobów, dzięki którym kierowcy mogą zadbać o kontrolę paliwa i wpływać na optymalizację jego kosztów.

Mimo iż wydawać by się mogło, że praktyki te nie leżą w ich interesie – nic bardziej mylnego. Wyższe oszczędności przedsiębiorstwa, pozyskane dzięki ekologicznej jeździe, oznaczają jego wyższy dochód, dzięki czemu kierowca może liczyć także na wzrost wynagrodzenia lub bonusy za jazdę „eco”. To zaś można łatwo sprawdzić poprzez analizę danych, zgromadzonych przez odbiorniki GPS w samochodzie.

Kontrola floty samochodowej – klucz do ekonomii i bezpieczeństwa

Wprowadzenie zasad eco-drivingu pozwala najpełniej oprzeć strategię przedsiębiorstwa na tzw. koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Eco-driving to nie tylko możliwość kontroli spalania paliwa, ale i odpowiedzialna jazda, pociągająca za sobą redukcję ryzyka wypadków. Płynne prowadzenie i przewidywanie sytuacji na drodze pozwala zmniejszyć liczbę kolizji aż o 20%, a tym samym podnieść poziom bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej na naszym blogu >> Eco-driving >>

 

To zaś generuje dla firmy korzyści finansowe w postaci niższych kosztów naprawy i utrzymania pojazdu oraz dokładniejszej kontroli floty samochodowej. Wraz ze zmniejszeniem liczby kolizji, eco-driving ogranicza także zużycie elementów pojazdu, takich jak: klocki i tarcze hamulcowe, skrzynia biegów, opony oraz silnik – wydłużając ich żywotność nawet o 100%.

Co więcej, w dobie wzmożonej troski o czystość powietrz ekologiczna jazda jawi się jako szczególnie atrakcyjny przejaw dbałości o środowisko naturalne. Zmniejszenie spalania paliwa o 20% pociąga za sobą proporcjonalne ograniczenie wytwarzania CO2. Szacunki pokazują, że kierowca przejeżdżający rocznie 20 tysięcy kilometrów – stosując się do zasad eco-drivingu – może ograniczyć łącznie emisję 500 kg CO2. W ciągu 10 lat wielkość ta  odpowiada wycofaniu z użycia 15 milionów samochodów (!).

Nauka eco-drivingu

Podstawowym warunkiem powodzenia techniki ekologicznej jazdy (prócz wdrożenia urządzeń GPS do samochodu) jest odpowiednie wyszkolenie kierowców. Najczęściej przybiera ono formę zajęć praktycznych, w czasie których odbiorniki GPS w samochodzie monitorują jazdę kierowców pod kątem wielu parametrów. Generują one raporty informujące o przypadkach przekraczania prędkości, gwałtownego hamowania lub przyspieszania.

W oparciu o wiedzę z urządzeń GPS w samochodzie, instruktorzy łatwo mogą określić najczęściej popełniane przez kierowców błędy. Jest to niezbędne przy wdrażaniu dobrych praktyk eco-drivingu, takich jak:

  • kontrola spalania paliwa,
  • płynne prowadzenie samochodu,
  • unikanie gwałtownych zakrętów oraz postoju na biegu jałowym,
  • stosowanie się do ograniczeń prędkości,
  • dbałość o stan techniczny pojazdu.

W ten sposób kontrola floty samochodowej umożliwi nie tylko redukcję spalania paliwa, ale i pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne i bezpieczeństwo jazdy.