Blog

Karty paliwowe – nowoczesny sposób zarządzania flotą

18 czerwca 2018 | Flotman | Kategorie: Kontrola paliwa Trendy w zarządzaniu flotą Karty paliwowe pomagają optymalizować koszta zarządzania flotą

Niemal każdy przedsiębiorca dysponujący flotą samochodów służbowych szuka sposobów na skuteczne zarządzanie taborem pojazdów oraz optymalizację kosztów ich utrzymania. Rozwiązaniem ułatwiającym kontrolę floty oraz przynoszącym wymierne profity dla firm są karty paliwowe. Czym one właściwie są oraz co sprawia, że stają się obecnie jednym z najbardziej popularnych narzędzi w branży transportowej?

Karty flotowe – podstawa nowoczesnego zarządzania flotą pojazdów

Zarówno mikroprzedsiębiorstwa jak i firmy prowadzące rozległą działalność gospodarczą, coraz częściej i liczniej opierają swoje funkcjonowanie na odpowiednio skonstruowanej polityce flotowej. W niej natomiast pierwszorzędną rolę zaczynają odgrywać karty paliwowe. Stają się nie tyle dodatkiem podnoszącym prestiż i innowacyjność firmy, co narzędziem pracy niezbędnym do efektywnego zarządzania i kontroli.

Czym są karty flotowe? Karta flotowa to środek ułatwiają tankowanie poprzez bezgotówkowe rozliczenie paliwa i opłat za nie. Pozwala także np. płatność za wjazd na autostrady. Na rynku dostępne są różne rodzaje kart, umożliwiające dostosowanie ich do charakteru działalności przedsiębiorstwa. Na tej zasadzie mogą więc mieć one zasięg tylko krajowy lub międzynarodowy. Mogą także być przypisane do konkretnego pojazdu na numer rejestracyjny, jak i na konkretną osobę lub właściciela.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Na jakiej zasadzie działa karta flotowa?

W celu otrzymania karty flotowej, przedsiębiorca często musi zadeklarować minimalną wartość miesięcznego zużycia paliwa w taborze pojazdów, kwalifikującą go do uzyskania karty. Zwykle zabezpieczona jest ona unikalnym kodem PIN, którego znajomość jest warunkiem dokonania transakcji. Rozliczenie paliwa oraz innych zakupów, opłacanych przy użyciu karty, dokonuje się poprzez wystawienie na koniec miesiąca faktur zbiorczych z załączonym wykazem wszystkich transakcji. To jednak nie jedyne możliwości, jakie oferują karty flotowe.

Wykorzystanie kart paliwowych – jakie korzyści generuje?

W założeniu karty flotowe pomyślane były jako wygodny sposób na bezgotówkowe rozliczanie opłat za paliwo czy płatność za autostrady. Dziś to jednak nie koniec możliwości, jakie oferują one użytkującym je przedsiębiorstwom. Dzięki swojej szerokiej funkcjonalności, karty te stanowią kompleksowy pakiet usług i narzędzi optymalizujących zarządzanie flotą samochodową. Wśród nich wystarczy wymienić raportowanie oraz fakturowanie elektroniczne z odroczonym terminem płatności. Pozwala to przedsiębiorcom na stałą kontrolę kosztów eksploatacji pojazdów.

Oszczędności generowane przez karty to nie tylko rabaty za każdy litr zatankowanego paliwa. Należą do nich również i te w zakresie księgowania wydatków pracowników, np. kosztów zaliczek na delegację. Dodatkowo możliwość uruchomienia w ramach karty paliwowej opcji zobowiązującej kierowcę do podawania przy tankowaniu stanu licznika kilometrów, umożliwia szczegółową kontrolę  nawet pojedynczych zakupów. To pozwala wyeliminować nadmierne tankowanie, a w efekcie – wykorzystywanie pojazdu firmowego do celów prywatnych.

Oszczędności generowane przez kartę flotową dotyczą jednak nie tylko pieniędzy, ale i czasu przedsiębiorcy, co możliwe jest dzięki zminimalizowaniu zbędnej biurokracji i papierologii.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Różni producenci kart paliwowych – różne oferty do wyboru

Duża popularność omawianego narzędzia w branży transportowej powoduje, że na rynku wciąż pojawiają się kolejni dostawcy, oferujący karty flotowe o coraz to nowszych funkcjonalnościach i usługach.

Firma Flotex w ramach kart paliwowych oferuje innowacyjną w skali kraju usługę „Mapa cen”. Pozwala ona zapoznać się z aktualnymi cenami ON ze wszystkich stacji, na których miały miejsce tankowania klientów Flotex. Informacje te umożliwiają osiągnięcie oszczędności w wysokości nawet do kilkunastu groszy na litrze paliwa. Oferowane przez firmę karty pozwalają na bezgotówkowe transakcje w ponad 1700 stacji paliw marki ORLEN i BLISKA oraz 500 stacji marki BP w Polsce. W ramach usług dodatkowych użytkownicy kart ORLEN FLOTA mogą ponadto aktywować inne funkcje. Jedną z nich jest mobiParking, pozwalająa na wygodne opłacanie przez telefon postoju w płatnych strefach parkingowych. Inna – viaToll, umożliwia opłatę za drogi w trybie prepaid.

PKN Orlen, jako największy w Polsce emitent kart flotowych, oferuje bezgotówkowe zakupy paliwa, usług i produktów na ponad 2,5 tys. stacji paliw nie tylko w kraju, ale i w Czechach, Niemczech i na Litwie. Oferowane karty można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb i specyfiki danej floty samochodowej. Natomiast ich atrakcyjność zwiększa możliwość zbierania punktów VITAY oraz wymiany ich na prezenty. Dodatkowo karty Open Drive stwarzają opcję skorzystania na preferencyjnych warunkach z ubezpieczenia ochrony prawnej dla właścicieli i kierowców pojazdów mechanicznych.  Pozwalają także na  dostęp do usług serwisowych.

Karty flotowe BP Plus Routex stwarzają możliwość nie tylko zakupu paliwa i innych produktów na stacjach,  ale i zapłaty za większość autostrad i tuneli w Europie, korzystania z autoryzowanych myjni, parkingów strzeżonych czy dostępu do całodobowej pomocy drogowej. Niewątpliwą zaletą tych kart jest zwrot VAT na atrakcyjnych warunkach, a także opcja samodzielnego określenia limitu wydatków oraz ograniczeń co do pory i miejsca tankowania.

Jak widać, oferta kart paliwowych jest niezwykle bogata, tak jak i szeroki jest zakres oferowanych przez nie korzyści. Odpowiednio wykorzystane oraz wdrożone do polityki wewnętrznej firmy, mogą stać się nie tylko źródłem pokaźnych oszczędności, ale i skutecznym narzędziem zarządzania flotą samochodową przedsiębiorstwa.