e-TOLL i obsługa tachografu

Flotman jako jeden z pierwszych operatorów na polskim rynku uzyskał pozytywny wynik certyfikacji na dostarczenie usługi e-TOLL wszystkim swoim klientom. Oferujemy urządzenia e-Toll (OBU oraz ZSL) zintegrowane z nowym systemem, co umożliwia bezbłędne przesyłanie danych geolokalizacyjnych do e-TOLL. Od 1 grudnia nowy system płatności obowiązuje już dla wszystkich rodzajów pojazdów – lekkich i ciężkich, a  na płatnych drogach i autostradach krajowych znikają bramki.

W ramach naszej usługi e-Toll udostępniamy:

Rozwiązania dla pojazdów posiadających tachograf

 

System e-TOLL zastępuje dotychczasowy program viaTOLL

Nowy system poboru opłat stanowi rewolucję dla przewoźników, którzy do tej pory za przejazd płatnymi odcinkami dróg płacili poprzez viaTOLL. Zgodnie z treścią Ustawy o drogach publicznych, obowiązek korzystania z nowego systemu dotyczy każdego kierowcy poruszającego się pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusami z liczbą miejsc powyżej 9 – niezależnie od masy całkowitej. Z obowiązku zwolnieni są natomiast użytkownicy ciągników i maszyn rolniczych.

Od 1 grudnia 2021 roku zniknęły bramki na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA. Korzystanie z systemu e-TOLL dla samochodów osobowych stało się jedną z opcji rozliczenia za przejazdy. Właściciele osobówek będą zobowiązani opłacać przejazdy swojej floty tak samo jak właściciele samochodów ciężarowych lub poprzez zakup jednorazowego biletu. Jeśli pojazdy w Twojej firmie często poruszają się płatnymi odcinkami krajowych dróg płatnych, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia, zsynchronizowanego z systemem poboru opłat e-TOLL. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz czas na zakup biletów i obsługę aplikacji mobilnej e-TOLL aplikacja mobilna, a także zapewnisz stałe przesyłanie danych geolokalizacyjnych swoich pojazdów.

Napisz do nas i poznaj najlepszą ofertę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Flotman sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie w celach marketingowych *.

* To pole jest wymagane

Odlicz wydatki związane z e-TOLL

W podatku PIT poniesione wydatki na zakup urządzeń e-Toll oraz usług związanych z ich obsługą można odliczyć od dochodu (przychodu) ustalonego za 2021 rok. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za 2021 rok. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł za jedno urządzenie. Ta ulga dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, którzy dokonali zakupu urządzenia oraz usług monitoringu GPS na potrzeby obsługi systemu e-TOLL. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie https://etoll.gov.pl/ciezarowe/system-e-toll/ulga-podatkowa/

Jakie urządzenie do obsługi E-Toll wybrać?

Urządzenie e-toll ZSL

Zewnętrzny system lokalizacyjny (ZSL) to urządzenie lokalizacyjne montowane na stałe w pojeździe, podłączone do instalacji elektrycznej i schowane pod maską. O jego działaniu informuje dioda powiadomień, którą można umieścić w dowolnym miejscu w pojeździe. ZSL pozwala zarówno na przesyłanie danych geolokalizacyjnych, jak i zapewnia pełny monitoring logistyczny pojazdu w tym samym czasie. Przedsiębiorcy, którzy korzystają już z urządzenia ZSL marki Flotman w ramach abonamentu, nie muszą go wymieniać, chcąc korzystać z usługi e-TOLL.

W takim przypadku należy skontaktować się z naszymi przedstawicielami. Aby monitorować stan konta i zarządzać historią przejazdów, należy powiązać urządzenie ZSL z Internetowym Kontem Klienta (IKK), podając identyfikator biznesowy e-TOLL. Ta sama zasada dotyczy klientów indywidualnych i e-TOLL dla osobówek.

Poznaj ofertę

Urządzenie OBU e-toll

OBU to urządzenie e-toll o niewielkich gabarytach, przeznaczone do samodzielnego montażu. Może zostać podpięte np. do złącza USB lub pod zapalniczkę w samochodzie osobowym. Podobnie jak w przypadku ZSL gromadzone przez nie dane geolokalizacyjne przesyłane są do systemu e-TOLL za pośrednictwem bezprzewodowej technologii satelitarnej. Prawidłowe działanie urządzenia sygnalizowane jest diodą LED.

Urządzenie OBU można z łatwością przenieść z jednego pojazdu do drugiego, przy czym należy pamiętać o tym, aby za każdym razem w systemie e-TOLL zmienić dane aktualnie użytkowanego auta. Urządzenia OBU od Flotman w prosty sposób zsynchronizujesz również z naszym systemem CRM. W ten sposób zyskasz dostęp do większej ilości parametrów związanych z eksploatacją pojazdu.

Urządzenie OBU czy ZSL?

Poznaj ofertę

System Flotman pod e-TOLL – zyskaj więcej!

Wybierając Flotman, zyskujesz znacznie więcej. Nasz system pozwala na synchronizację wybranego urządzenia z usługą e-TOLL, dzięki czemu możesz kompleksowo zarządzać swoją flota przy korzystaniu wyłącznie z jednej aplikacji. Korzystając z naszych usług, będziesz miał większą kontrolę nad wydatkami, zaoszczędzisz czas i poprawisz komfort przejazdu swoich kierowców.

Nasza aplikacja zawiera rozbudowany system raportowania, uwzględniający wszystkie najważniejsze parametry jazdy, takie jak kontrola zużycia paliwa, liczba przejechanych kilometrów czy czas postoju. Jesteś zainteresowany wdrożeniem jej w swojej firmie? Jeśli tak, zapraszamy do kontaktu!

 

Zobacz listę wszystkich funkcjonalności i modułów aplikacji

Eco - driving
Kontrola paliwa
Gwarancja na urządzenie
Zaawansowane raporty
Obsługa trybu jazdy prywatnej i służbowej
Integracja z giełdami transportowymi
Historia tras
Archiwizacja danych

e-Toll Najczęściej zadawane pytania

1. Kto jest zobowiązany do rejestracji w systemie e-TOLL?

Zgodnie z treścią ustawy, obowiązek korzystania z nowego systemu dotyczy każdego kierowcy poruszającego się pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, poza ciągnikami rolniczymi. Obowiązek ten ciąży także na użytkownikach autobusów – niezależnie od masy całkowitej.

Źródło: https://www.gov.pl/web/kas/e-toll-system-poboru-oplaty-elektronicznej-kas

2. Co to jest i jak działa e-TOLL?

E-TOLL działa w oparciu o technologię pozycjonowania satelitarnego i bezprzewodową transmisję danych z wykorzystaniem wirtualnych bramownic. System rejestruje, ile kilometrów poruszaliśmy się płatnymi odcinkami dróg zarządzanych przez GDDKiA i automatycznie wysyła te dane do dostawcy, czyli Ministerstwa Finansów, które naliczy opłaty zgodnie z długością przejechanych odcinków. Metodę lokalizacji można wybrać, montując w samochodzie jedno z dostępnych w naszej ofercie urządzeń pokładowych (OBU / ZSL) lub instalując w telefonie dedykowaną aplikację.

3. Czym różnią się e-toll urządzenia OBU od ZSL?

OBU to urządzenie o niewielkich gabarytach, które może zostać zamontowane samodzielnie i być przenoszone pomiędzy pojazdami. ZSL montowane jest przez doświadczonego operatora (takiego jak Flotman) w konkretnym pojeździe, na stałe. OBU czy ZSL – czym się różnią?

4. Jak opłacać przejazdy przez e-TOLL?

Za przejazd zapłacisz poprzez przedpłatę na konto e-TOLL. Dzięki integracji naszych urządzeń z systemem e-TOLL, lokalizatory bezbłędnie przesyłają dane o Twojej lokalizacji do systemu, dzięki czemu po wyjeździe ze strefy płatnej z systemu znikną środki pieniężne równowarte kosztom przejazdu po danym odcinku drogi płatnej.

5. Czy dane przesyłane do systemu są bezpieczne?

System E-TOLL gromadzi dane geolokalizacyjne w zakresie niezbędnym dla poboru opłat drogowych. Urządzenia wysyłają lokalizację wyłącznie wtedy, gdy znajdujesz się na płatnych odcinkach dróg.

6. Jestem posiadaczem urządzenia ZSL / OBU. Czy muszę zakupić nowe, aby korzystać z e-TOLL?

Zakup nowego urządzenia nie musi być konieczny – w zależności jaki model urządzenia obecnie posiadasz. System poboru opłat e-TOLL można wdrożyć w każdej chwili. Wystarczy skontaktować się z naszymi przedstawicielami.

7. Dlaczego warto zainwestować w lokalizator GPS zamiast samej aplikacji e-TOLL?

Korzyści z integracji e-TOLL w naszych rejestratorach jest ogrom. Większość kosztów na start możesz odliczyć w rozliczeniu PIT za 2021 rok. Dzięki temu koszt zakupu urządzenia jest w zasadzie nieodczuwalny, a Ty zyskujesz certyfikowane, bezpieczne urządzenie, które dostarcza Ci najnowsze technologie z zakresu monitoringu pojazdu. Poza samą integracją z e-TOLL zyskujesz dostęp dodatkowe funkcjonalności, któere pozwalają wnikliwiej weryfikować styl oraz kierunku jazdy Twojej floty. Więcej o funkcjonalnościach Flotman: https://www.flotman.pl/lokalizacja-gps/cennik/

8. Jak zarejestrować się w e-TOLL?

Na przedsiębiorcach ciąży obowiązek rejestracji w systemie e-TOLL wszystkich pojazdów wchodzących w skład floty. By zacząć korzystać z usługi, należy pobrać bezpłatną aplikację o nazwie E-TOLL Polska i zainstalować ją w telefonie. Po zakończeniu instalacji i podaniu niezbędnych danych (w tym numeru rejestracyjnego auta) do użytkownika przypisany zostaje indywidualny identyfikator biznesowy e-TOLL, który należy podać podczas zakładania konta na stronie rządowej: https://etoll.gov.pl/ciezarowe/. Kolejny krok stanowi wybór formy rozliczenia (konto przedpłacone lub konto w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem) i sposobu przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu.