Blog

Podłączenie nadajnika GPS pod magistralę CAN – wykorzystaj dane z silnika do zarządzania flotą!

18 sierpnia 2020 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman Zastosowania systemów GPS Podłączenie nadajnika GPS pod magistralę CAN – wykorzystaj dane z silnika do zarządzania flotą!

Kontrola zużycia paliwa i łatwa analiza spalania – to główne korzyści płynące z podłączenia nadajnika GPS pod magistralę CAN pojazdu. Jak się jednak okazuje – niejedyne. Do tego dochodzi efektowne serwisowanie czy łatwiejsze wdrożenie zasad ekologicznej jazdy. Jak zarządzać danymi z silnika za pomocą aplikacji Flotman?

Możliwości łączenia GPS z CAN

Minęły czasy, gdy nadajniki GPS służyły wyłącznie do monitorowania lokalizacji pojazdów. Obecnie, oprócz wskazywania ich położenia – czy to w formie historii przejazdów, czy śledzenia w czasie rzeczywistym – dostarczają również szereg danych obrazujących sposób użytkowania samochodu. Takie możliwości stwarza podłączenie ich pod magistralę CAN. W ofercie Flotman możliwe jest to dzięki urządzeniu FLM 08 PRO CAN. W jaki sposób jest ono montowane w pojeździe? W większości przypadków dokonuje tego specjalista – tak, by mieć pewność, że odczyt danych z GPS podłączonego pod CAN będzie dokładny i rzetelny. Dodatkowo urządzenie jest ukryte w pojeździe. Pozwala to zyskać managerowi wgląd w rzeczywisty sposób użytkowania pojazdu przez kierowców. Należy pamiętać o tym, iż urządzenie jest montowane przez serwisanta i ukryte wewnątrz samochodu – dlatego nie można go odłączyć w prosty sposób, jak urządzeń wpinanych w gniazdo ODB.

Warto tu wspomnieć, iż nadajnik FLM 08 PRO CAN jest kompatybilny z wieloma urządzeniami. To oznacza, że można podłączyć pod niego m.in. przekaźnik zdalnego odcięcia zapłonu, przełącznik jazdy prywatnej i służbowej, buzzer, czytnik pastylek Dallas lub RFID czy sondy paliwowe. Jakie dane można zyskać dzięki informacjom z magistrali CAN w samochodach?

Dane z silnika usprawniające zarządzanie flotą

Możliwość łączenia GPS z CAN pozwala na uzyskanie przeróżnych informacji dotyczących sposobu użytkowania pojazdu. Co do zasady dotyczą one kilku obszarów.

Lokalizacja i aktywność samochodu służbowego

Podstawowe informacje dostarczane przez nadajniki GPS dotyczą położenia pojazdów. Dzięki funkcjonalności aplikacji Flotman, managerowie mogą prześledzić je na kilka sposobów – zarówno w czasie rzeczywistym, jak i odtworzenie historii tras z odtwarzacza oraz przez analizę danych zestawionych w formie raportów. Oprócz przejechanych tras, przedstawiają one historię całej aktywności pojazdu – a więc listę wszystkich przejazdów, postojów czy holowań.

Do podstawowych danych lokalizacyjnych dochodzą także dane z magistrali CAN w samochodach. Wśród nich znaleźć można informacje dotyczące m.in. kontrolek, prędkości jazdy czy przejechanych kilometrów.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Niezwykle cenne dla zarządzania flotą są również dane dotyczące przekroczenia obrotów silnika, które także można znaleźć w aplikacji.

Kontrola paliw

Aspektem, w którym odczyt danych z GPS podłączonego pod magistralę CAN ma najczęstsze zastosowanie, jest monitoring zużycia paliwa. W aplikacji Flotman odbywa się to na kilka sposobów. Jednym z nich jest kontrola paliwa za pomocą sond paliwowych, jako alternatywa dla dużych pojazdów z obszernymi bakami np. ciągników siodłowych.. Drugim – kontrola poziomu paliwa w zbiorniku poprzez pobieranie danych z szyny CAN. Zestawienie wszystkich tankowań oraz spalania pojazdu, pozwala łatwo dostrzec wszelkie ubytki, z ich dokładną datą, godziną i adresem oraz ilością utraconego paliwa.

 

O ich wystąpieniu, jak i o wszystkich tankowaniach aut służbowych fleet manager dowie się dzięki automatycznym powiadomieniom. W systemie Flotman występują one w kilku formach – maila, smsa lub też wiadomości w aplikacji.

 

>> Interesują Cię nasze rozwiązania do monitorowania floty? Czytaj więcej na naszym blogu! >>

Eco-driving – bezpieczna i ekologiczna jazda

Niezwykle istotne z punktu widzenia zarządzania flotą jest również monitorowanie realizacji zasad eco-drivingu. W jaki sposób odczyt danych z GPS może pomóc w tym zadaniu? Dzięki podpięciu pod magistralę CAN manager znajdzie w aplikacji szereg informacji, obrazujących styl jazdy każdego z kierowców.

auta firmowe Flotman

Oprócz tego ma dostęp do pełnego zestawienia eco oceny: ogólnej jak i szczegółowej oceny (wszystkich parametrów, które mają na nią wpływ) ich stylu jazdy oraz pozycję na tle innych kierowców. Takie zestawienie pomoże mu zwiększyć skuteczność realizacji polityki eco-drivingu we flocie, a tym samym – bezpieczeństwo i ekonomię jej funkcjonowania.