Blog

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą: jak zabezpieczyć pojazd służbowy?

31 sierpnia 2018 | Flotman | Kategorie: Zastosowania systemów GPS system GPS może pomóc zabezpieczyć samochód przed kradzieżą.

Kradzież samochodu to poważna sprawa. Pociąga za sobą szereg nieprzyjemności oraz w oczywisty sposób generuje spore straty finansowe. Dodatkowo wiąże się z trudnym – i często skomplikowanym procesem poszukiwania zguby, nierzadko kończącym się niepowodzeniem. Z tego też względu odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą ma fundamentalne znaczenie. Jak skutecznie tego dokonać?

Kradzież aut w Polsce w statystykach

10 240 – tyle pojazdów skradziono w Polsce w 2017 roku. Mimo iż dane te napawają optymizmem w porównaniu do roku wcześniejszego, kiedy to Komenda Główna Policji odnotowała o 1405 kradzieży więcej, sytuacja nie wygląda już tak pozytywnie, kiedy spojrzeć na nią z innego punktu widzenia. Wciąż bowiem oznacza to, że każdego dnia z polskich ulic czy garaży znika aż 28 samochodów, a więc średnio co 51 minut jakiś pojazd staje się łupem złodziei. Co więcej, spośród wszystkich zagrabionych aut, blisko co 4 pochodzi z Warszawy lub jej okolic.

Te wszystkie dane dowodzą najlepiej, iż mimo zauważalnej tendencji spadkowej, ryzyko kradzieży pojazdu w naszym kraju jest wciąż duże. W obliczu powyższych statystyk, właściwe zabezpieczenie auta przed kradzieżą jest nie tylko jak najbardziej uzasadnionym, co często wręcz niezbędnym krokiem do ich ochrony. Szczególnego znaczenia nabiera on w przypadku przedsiębiorstw transportowych. By kradzież nie narażała ich na duże straty, menedżerowie muszą często znaleźć szybkie zastępstwo, co może być trudne i kosztowne. Jakie są najskuteczniejsze zabezpieczenia samochodu, które pozwolą tego uniknąć?

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Mechaniczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Wśród wielu dostępnych obecnie sposobów ochrony pojazdu, mechaniczne zabezpieczenie auta przed kradzieżą pojawiło się na rynku najwcześniej. O czym konkretnie mowa? Chyba najbardziej znana jest blokada na kierownicę i pedały. Jeśli chodzi o tę pierwszą – najpopularniejsze są dwa rodzaje. Pierwszy z nich to blokada, której ramię zapiera się o deskę rozdzielczą, uniemożliwiając tym samym obrót kierownicą. Drugi zaś unieruchamia ją poprzez połączenie z pedałami. Mimo iż jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, nie jest niestety w stanie zagwarantować pojazdowi skutecznej ochrony. Złodzieje znaleźli bowiem sposób, jak łatwo i skutecznie przełamać blokadę – wystarczy jedynie przeciąć kierownicę w odpowiednim miejscu, co uwolni ją od wszelkich zabezpieczeń.

Podobnie rzecz wygląda z blokadą na pedały, równie nie stwarzającą wprawionym złodziejom wielu trudności. Nieco większym wyzwaniem może być blokada skrzyni biegów, jednak również i w jej przypadku wystarczy kilka minut, by ją przełamać. Co więcej, nawet bez jej pozbywania się możliwe jest wciśnięcie sprzęgła i przetoczenie samochodu w bezpieczniejsze dla złodzieja miejsce, a następnie jego odholowanie. Jakie zabezpieczenia antykradzieżowe samochodu zapewnią mu wobec tego skuteczną ochronę?

Alarmy i immobilisery – zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Coraz więcej producentów stara się zabezpieczyć samochody przed zakusami złodziei, montując w nich fabryczne alarmy. O ile jednak ich przydatność jest bezdyskusyjna, skuteczność również może pozostawiać wiele do życzenia. Nie zawsze jest to przy tym wina producentów. Doświadczeni przestępcy zwykle w pierwszej kolejności na warsztat biorą bowiem rozwiązania fabryczne konkretnych marek, co sprawia, że mniej zaawansowane alarmy nie stanowią dla nich większego problemu. Nie dotyczy to jednak wszystkich co do zasady.

Najnowocześniejsze wersje stanowią stosunkowo skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Alarmy oparte na nowych rozwiązaniach technologicznych, za każdym razem wykorzystują bowiem inny – losowo generowany sygnał. To sprawia, że nawet jeśli złodziej przechwyci kod, to okaże się, że nie jest on już aktywny. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania, niektóre alarmy reagują na podejrzane ruchy karoserii, włączając się lub nawet wysyłając wiadomość SMS do właściciela auta.

Innym, podobnie skutecznym zabezpieczeniem antykradzieżowym samochodu, są immobilisery. Co to takiego? To urządzenia, które po wyłączeniu stacyjki pojazdu blokują trzy podstawowe elementy – zapłon, system zasilania paliwa oraz rozrusznik. Po takiej blokadzie auta, ponowne jego uruchomienie możliwe jest dopiero przy zbliżeniu do czujnika immobilisera specjalnego transpondera.

Monitoring GPS – najskuteczniejsze zabezpieczenie samochodu

Najbardziej zaawansowanym zabezpieczeniem pojazdu jest bez wątpienia system monitoringu GPS. Jego przewaga polega na doniosłej roli, jaką odgrywa on zarówno w aspekcie ochrony auta, jak i jego namierzenia w przypadku ewentualnej kradzieży. Umieszczenie lokalizatora w trudno dostępnym miejscu samochodu pozwala na bieżąco monitorować jego położenie. Co prawda, złodzieje i na to rozwiązanie znaleźli sposób w postaci specjalnych nadajników zagłuszających sygnał GPS. Bardziej zaawansowane systemy monitoringu posiadają jednak funkcję antyzagłuszacza i przy każdej próbie blokowania sygnału powiadamiają o tym właściciela samochodu za pomocą wiadomości tekstowej.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Kiedy jednak mimo zainstalowania tego sposobu zabezpieczenia antykradzieżowego samochodu nie udało jej się uniknąć i pojazd stał się łupem złodziei – system GPS odgrywa nieocenioną rolę w jego namierzeniu. Statystyki dowodzą, że w większości skradzionych pojazdów, monitoring znacznie ułatwił pracę policjantom i pomógł w odzyskaniu zguby.

Kradzież pojazdu służbowego to poważna strata dla przedsiębiorstwa, opierającego swoją działalność na flocie samochodowej. Z tego też powodu właściwa jej ochrona to pierwsze, o czym powinien pomyśleć każdy menedżer zarządzający pojazdami. Chociaż nawet najskuteczniejsze zabezpieczenia samochodu nie są w stanie całkowicie powstrzymać złodziei, mogą znacznie utrudnić i wydłużyć im pracę, co może ułatwić ich złapanie na gorącym uczynku.