Blog

Spalanie paliwa na postojach? Sprawdź, ile przepalasz nieefektywnie

20 października 2023 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman Eco-driving Kontrola paliwa Poradnik Fleet Managera spalanie-paliwa-w-samochodzie

Jednym z najczęstszych błędów wśród pracowników firm flotowych jest pozostawianie silnika włączonego na postoju. Czy wiesz, ile benzyny przepalają w ten sposób nieefektywnie Twoi kierowcy? Z tego artykułu dowiesz się, jak obliczyć spalanie paliwa przez samochód oraz dlaczego ekonomiczna jazda może pomóc w oszczędzaniu wydatków.

Pozostawianie włączonego silnika na postoju a wpływ na spalanie paliwa

Niemal każdy pracownik, korzystający z pojazdów służbowych, spędza pewien czas na postoju – czy to na dostawie towarów, spotkaniach z klientami, czy innych obowiązkach.   Spalanie paliwa w samochodzie w momentach nieaktywności wynosi od 0,5 do 1 litra na godzinę. Choć może wydawać się to niewielką wartością, to jeśli zsumujesz wszystkie postoje w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca, okaże się, że Twoi pracownicy marnują w ten sposób sporo pieniędzy i szkodą środowisku. Jak temu zaradzić? Na początek oblicz spalanie paliwa.

Jak obliczyć spalanie paliwa podczas postoju?

Jak obliczyć spalanie paliwa podczas postoju? Możesz zastosować gotowe wzory, jednak metoda ta nie zawsze jest dokładna – a poza tym zajmuje nieco czasu, który w przypadku firm transportowych jest na wagę złota.

Jeśli chcesz szczegółowo obliczyć zużycie, dużo lepiej sprawdzą się rozwiązania automatyczne. Monitorowanie tej kwestii jest możliwe dzięki specjalnym urządzeniom, takim jak sonda paliwowa. To niewielkie urządzenie podłączone do baku, które zbiera dane na temat ilości zużycia paliwa oraz czasu, w jakim to następuje. Dzięki temu możesz uzyskać dokładne informacje na temat wykorzystania benzyny również podczas postoju.

Dodatkowo, nowoczesne sondy paliwowe są często wyposażone w technologię bezprzewodową, co umożliwia przesyłanie zebranych danych do specjalnych aplikacji lub systemów monitoringu floty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tego rodzaju urządzeniach, koniecznie sprawdź nasz artykuł pt. „4 najważniejsze korzyści ze stosowania sondy paliwowej”.

jak-obliczyc-spalanie-paliwa

Jak zmniejszyć spalanie paliwa na postoju?

Wysokie spalanie paliwa na postoju to problem, który można stosunkowo łatwo rozwiązać. Wystarczy kilka dobrych nawyków:

  • Poproś kierowców, aby wyłączali silnik, jeśli przewidują dłuższe postoje, np. na parkingu czy podczas rozładunku towarów.
  • Planuj trasy w taki sposób, aby unikać zatorów komunikacyjnych i długiego stania w korkach.
  • Rozważ zainstalowanie w pojazdach systemów automatycznego wyłączania silnika w momentach nieaktywności pojazdu.

Kluczem do poprawy efektywności paliwowej jest również ekonomiczna jazda samochodem. Postoje z włączonym silnikiem to jedno, ale zwiększone spalanie auta ma miejsce także wtedy, gdy pojazd jest eksploatowany w niewłaściwy sposób. Wiele kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich styl kierowania może znacząco wpływać na ilość zużywanego przez samochód paliwa.

Przykładem złych nawyków jest ciągłe przyspieszanie i hamowanie, zwłaszcza w ruchu miejskim. Warto dążyć do płynnej i równomiernej jazdy, a tym samym wdrożenia ekonomicznych nawyków. Zaleca się zmianę biegów w odpowiednich momentach i utrzymywanie silnika w zakresie obrotów optymalnych dla danej prędkości.

oblicz-spalanie-paliwa

Popraw efektywność paliwową swoich aut z Flotman

Spalanie paliwa w samochodzie na postojach to nie tylko marnotrawstwo zasobów, ale także problem ekologiczny i finansowy. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad tym aspektem zarządzania flotą, skorzystaj z profesjonalnych rozwiązań, takich jak system telematyczny Flotman.

Po integracji z sondą paliwową, będziesz mógł łatwo obliczyć, ile benzyny spala dane auto. Zyskasz również dostęp do raportów i analiz, uwzględniających:

  • stan baku,
  • przebytą trasę,
  • przejechane kilometry,

a także zweryfikujesz, czy pracownikom znane są zasady ekonomicznej jazdy samochodem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy najlepsze rozwiązanie.

Sprawdź, jakie korzyści przyniesie Ci kontrola paliwa z systemem Flotman.