Blog

Jak odcięcie zapłonu może zapobiec kradzieży pojazdu?

28 czerwca 2023 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman odciecie_zaplonu_na_pilota

Odcięcie zapłonu jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania kradzieżom i ochrony przed nadużyciami ze strony pracowników. Jak działa moduł odcięcia zapłonu i dlaczego powinien znaleźć się w każdym służbowym samochodzie?

Odcięcie zapłonu to sposób na zabezpieczenie firmowej floty

W pojazdach na benzynę zadaniem układu zapłonowego jest generowanie bardzo wysokiego napięcia z akumulatora samochodu i wytworzenie iskry potrzebnej do zapalenia mieszanki paliwowej. W wysokoprężnych silnikach Diesla zapłon następuje wskutek warunków termodynamicznych, czyli samoczynnie.

W obu przypadkach moduł odcięcia układu zapłonowego jest w stanie skutecznie odstraszać potencjalnych złodziei przed uruchomieniem samochodu. Warto go zastosować, ponieważ fabryczne zabezpieczenia samochodów takie jak centralny zamek, autoalarm i immobiliser nie stanowią już dla przestępców żadnego wyzwania.

Odcięcie zapłonu może okazać się efektywne również w przypadku wykrycia nadużyć ze strony pracowników. W ten sposób fleet managerowie mogą zabezpieczać się przed nielegalnymi praktykami, m.in.:

  • kradzieżą paliwa,
  • wykorzystaniem służbowych pojazdów do prywatnych celów,
  • nadmierną eksploatacją pojazdu w wyniku nieprzepisowej jazdy.

odciecie_zaplonu_diesel

Jak działa moduł odcięcia zapłonu?

Moduł odcięcia zapłonu to niewielkie urządzenie montowane pod maską i podłączane bezpośrednio pod magistralę CAN, które można w prosty sposób zintegrować z lokalizatorem GPS. Na rynku dostępne są moduły działające:

  • zdalnie (na pilota)
  • w trybie bezobsługowym

Zasadniczo każdy z nich uaktywnia się w momencie wykrycia nieautoryzowanej próby odpalenia silnika czy kradzieży. Dopływ prądu do przekaźnika sterującego pompą paliwową zostaje przerwany, przez co niemożliwy jest rozruch pojazdu. Dodatkowo odcięcie zapłonu na pilota pozwala unieruchomić samochód zdalnie, czyli niezależnie od wykrycia incydentu przez system. Niektórzy producenci umożliwiają także sterowanie modułem z poziomu urządzenia mobilnego, jeszcze inni oferują lokalizatory GPS z funkcją odcięcia zapłonu.

Z technicznego punktu widzenia moduł można zastosować w pojeździe dowolnej marki — niezależnie, czy jest to Diesel, czy benzyna. Odcięcie zapłonu to rozwiązanie bezpieczne i stosunkowo niedrogie. Warto dodać, że choć instalacja systemu antykradzieżowego jest w pełni legalna i nie wpływa na utratę gwarancji na samochód, to warto powierzyć tę czynność autoryzowanemu serwisowi. Źle przeprowadzony montaż wiąże się z uszkodzeniem sąsiadujących części, czego gwarancja może już nie uwzględniać.

GPS z odcięciem zapłonu od Flotman

Choć nie ma stuprocentowego sposobu na zabezpieczenie się przed kradzieżą, odcięcie zapłonu w Toyocie, Volkswagenie czy każdym innym samochodzie może znacznie utrudnić życie przestępcom. Po odcięciu dopływu paliwa pojazd zostaje unieruchomiony, a zdjęcie blokady możliwe jest tylko przez uprawnioną do tego osobę. Jeśli chcesz mieć jeszcze większą pewność, że Twoja firmowa flota jest zabezpieczona na wypadek różnego rodzaju incydentów, zainwestuj w urządzenia GPS z odcięciem zapłonu od Flotman.

odciecie_zaplonu

Dzięki kompleksowemu systemowi telematycznemu zyskasz wiele dodatkowych korzyści, w tym:

  • stały dostęp do lokalizacji pojazdów przez 24 godziny na dobę,
  • większą kontrolę nad kosztami paliwa i serwisowania,
  • lepszą optymalizację zleceń transportowych,
  • dostęp do historii przebytych tras i odwiedzonych punktów,
  • możliwość synchronizacji urządzenia z usługą e-TOLL.

Dowiedz się więcej w artykule „Zdalne odcięcie zapłonu – kontroluj trasy swoich kierowców”.