Blog

4 sposoby na optymalizację transportu

24 lutego 2023 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman Poradnik Fleet Managera optymalizacja-transportu

Transport jest najbardziej dynamicznym i niestabilnym procesem w łańcuchu dostaw. Przewoźnicy i spedytorzy muszą stale wprowadzać ulepszenia, które minimalizują jego koszty i zapewniają optymalną przepustowość dostaw. W tym właśnie pomaga optymalizacja transportu.

Czym jest optymalizacja transportu?

Przemyślana organizacja dostaw to podstawa efektywnego i wydajnego zarządzania flotą. Niezbędna w tej kwestii jest optymalizacja transportu, która pomoże Ci zestroić procesy logistyczne z wymaganiami rynkowymi. Jakie są kluczowe korzyści z takiego rozwiązania?

 • Redukcja kosztów eksploatacji pojazdów
 • Zwiększona wydajność i zwiększona pojemność dla spedytorów i przewoźników
 • Wyższe poziomy zadowolenia klientów
 • Ograniczenie emisji CO2

Co ma wpływ na optymalizację transportu?

Celem opracowania optymalnego planu dostaw, optymalizacja transportu analizuje:

 • wymagania biznesowe,
 • ograniczenia,
 • taktyki logistyczne,
 • scenariusze.

Efektem takiego rozwiązania jest przede wszystkim generowanie oszczędności, a także zmniejszenie emisji CO2. Na pewno się z nami zgodzisz, że to przekonujące argumenty? Nie czekaj — sprawdź, co ma wpływ na optymalizację transportu w Twojej firmie i w jaki sposób możesz zredukować koszty eksploatacji floty.

co-ma-wplyw-na-optymalizacje-transportu

1. Unikanie korków i zatorów

Jak wiadomo, pojazd emituje mniej spalin przy prędkości 100 km/h niż w przypadku utknięcia w korku. Unikanie korków i zatorów komunikacyjnych jest zatem najbardziej zrównoważoną opcją dla optymalizacji transportu. Ponadto korki są niezwykle kosztowne, gdyż mogą doprowadzić firmę nie tylko do szkód finansowych (w związku z opóźnieniami w dostawach), ale także reputacji (mniej kontrahentów zaufa firmie, która nie wywiązuje się z terminów).

Korzystając z wysokiej jakości oprogramowania do optymalizacji tras ze zintegrowanymi danymi o ruchu, czas tracony w korkach zostanie zminimalizowany podczas całego planowania. Wynik? Mniej czasu spędzonego w korkach, drastyczna redukcja niepotrzebnej emisji CO2 i szybsze dostawy.

2. Eliminacja pustych przebiegów

Z badań Eurostatu wynika, że ​​około 1/5 całego transportu drogowego w UE jest realizowana przez samochody dostawcze pokonujące trasę bez załadunku. Ograniczanie pustych przebiegów jest ważnym elementem strategii zarządzania flotą.

Aby poradzić sobie z tą nieefektywnością, przewoźnicy mogą polegać na oprogramowaniu do optymalizacji tras. Systemy flotowe optymalizują trasy, zwiększając w ten sposób współczynnik obciążenia. W efekcie, do realizacji przewozów potrzebnych jest mniej pojazdów, a całkowity koszt planowania i utrzymania floty maleje.

Poznaj „4 najważniejsze korzyści ze stosowania sondy paliwowej”.

3. Zmniejszenie liczby przejechanych kilometrów

Zastanawiasz się, jak możesz optymalizować transport swojej floty, aby całkowity dystans pokonany przez wszystkie pojazdy był jak najkrótszy? Przez lata był to jeden z największych problemów branży transportowej, ze względu na brak możliwości manualnego rozważania kombinacji najbardziej opłacalnej i najkrótszej trasy.

Na szczęście obecnie istnieją wysokiej jakości zautomatyzowane rozwiązania technologiczne, które pozwalają zoptymalizować trasę w taki sposób, aby zmniejszyć liczbę przejechanych kilometrów, a co za tym idzie ograniczyć również emisje CO2. Oprogramowanie do optymalizacji transportu wykorzystuje zaawansowane algorytmy, które wykonują tysiące obliczeń na sekundę, aby dostarczyć flotowcom precyzyjnych danych, takich jak:

 • zużycie paliwa,
 • przebyta trasa,
 • ograniczenia prędkości,
 • waga całkowita pojazdów po załadunku.

W oparciu o historyczne wzorce ruchu fleet managerowie mogą uczyć się, jak optymalizować transport oraz wdrażać najbardziej efektywne scenariusze.

4. Elastyczność i zdolność adaptacji do przewidywanych przyszłych potrzeb

Zrównoważony transport wymaga elastycznego podejścia. Dużą rolę odgrywa w tym oprogramowanie do optymalizacji tras, które pozwala jasno nakreślić ważne założenia, takie jak:

 • dostosowanie do nowych ram regulacyjnych,
 • wymianę floty na bardziej ekologiczną.

W rezultacie możesz porównać hipotetyczne scenariusze, aby upewnić się, że podejmowane są najlepsze decyzje, a firma może płynnie dostosować się do zmian.

Sprawdź również Kto musi mieć tachograf w 2023 roku? Kiedy tachograf jest obowiązkowy?”

jak-optymalizowac-transport

Sposób na optymalizację transportu: system telematyczny Flotman

Wiesz już, co ma wpływ na optymalizację transportu i jakie czynności warto podjąć, aby zarządzanie flotą pojazdów było możliwie jak najbardziej efektywne. We wszystkich tych zadaniach pomoże Ci system telematyczny Flotman. Oprogramowanie do optymalizacji floty to potężne narzędzie, które wykorzystuje szereg czujników pomiarowych. Wdrożenie tego rozwiązania w Twojej firmie przyniesie wiele korzyści, w tym:

 • zwiększy współczynnik obciążenia,
 • ograniczy zbędną emisję CO2 spowodowaną korkami;
 • zminimalizuje łączną liczbę przejechanych kilometrów;
 • zapewni niezbędną elastyczność i wgląd w reagowaniu na szybko zmieniające się okoliczności zewnętrzne, takie jak regulacje unijne.

Jesteś zainteresowany wdrożeniem oprogramowania w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami!

zarzadzanie-flota-flotman