Blog

Wynajem długoterminowy samochodów – korzystne rozwiązanie dla firmy?

8 listopada 2018 | Flotman | Kategorie: Trendy w zarządzaniu flotą Coraz więcej firm decyduje się na wynajem długoterminowy samochodów.

Zakup nowego samochodu wiąże się często ze sporym obciążeniem finansowym, przekraczającym możliwości niejednej firmy. Nie dziwi więc fakt, że wiele przedsiębiorców szuka alternatywnego sposobu powiększenia swojej floty pojazdów. Wśród nich coraz większym uznaniem cieszy się wynajem długoterminowy samochodów. Co decyduje o rosnącej popularności tego rozwiązania?

Wynajem długoterminowy samochodów – „nowy” trend na rynku motoryzacyjnym?

Mimo iż usługa najmu długoterminowego nie jest najnowszym rozwiązaniem, w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit. Jak wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów – tempo jej rozwoju z roku na rok nieustannie rośnie. Wystarczy jedynie wspomnieć, iż pod koniec pierwszego kwartału obecnego roku, tempo to sięgało aż 15,1%. Tym samym przewyższyło niemal o dwa punkty procentowe tempo rozwoju odnotowane w ubiegłym roku i aż o sześć procent to, zaobserwowane dwa lata temu. Oznacza to, iż w pierwszym kwartale 2018 r. praktycznie co piąty przedsiębiorca postanowił skorzystać z długoterminowego wynajmu aut. Czym właściwie jest ta popularna usługa?

Otóż niczym innym, jak nowoczesnym sposobem dzierżawy samochodu na określony czas. Jej długość, jak i wiele innych aspektów, precyzuje dokładnie umowa zawierana między firmą wynajmującą a klientem, który w zamian za prawo do korzystania z auta – zobowiązuje się do uiszczania comiesięcznej raty. Co czyni wynajem tak atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców?

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Korzyści płynące z najmu długoterminowego

Długoterminowy wynajem aut oferuje szereg korzyści dla właścicieli tak dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Do najważniejszej z nich zaliczyć można spore oszczędności. W jaki sposób? Co prawda przedsiębiorca decydujący się na wynajem pojazdu zaciąga na siebie konieczność regulowania comiesięcznych opłat za jego użytkowanie. Niemniej jednak ich stała stawka umożliwia precyzyjne planowanie budżetu oraz zwiększa świadomość na temat kosztów ponoszonych przez firmę.

Co więcej, w cenę comiesięcznej opłaty wliczone jest:  ubezpieczenie OC, Assistance, przeglądy czy naprawy. Także w przypadku awarii bądź nieszczęśliwego wypadku, firma świadcząca usługi najmu długoterminowego zapewnia wymianę części oraz auto zastępcze. W skrócie oznacza to, że większość formalności oraz wydatków związanych z eksploatacją pojazdu jest zdjęta z osoby wynajmującej pojazd. Ponosi ona jedynie koszty bieżącego użytkowania auta, takie jak opłaty za paliwo, parkingi czy autostrady.

To jednak nie wszystko. Zgodnie z zapisami Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opłaty za wynajem długoterminowy samochodów stanowią koszt uzyskania przychodu. Na podobny zasadach przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT z tytułu użytkowania pojazdu. Jak więc wygląda kwestia rozliczania wynajmu auta w firmie?

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Rozliczanie najmu długoterminowego

Jak zostało wspomniane, wydatki związane z użytkowaniem wynajętego pojazdu przedsiębiorca może odliczyć od kosztów uzyskania przychodu. Aby to jednak było możliwe, musi być spełniony fundamentalny warunek – prowadzić na bieżąco ewidencję przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówkę. Jakie dane powinna zawierać taka ewidencja? Kwestie te jednoznacznie precyzuje ustawodawca w art. 23 ust. 7. Ustawy o z 26 czerwca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wymieniając enumeratywnie wymagane informacje. Należą do nich:

  • nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazd,
  • numer rejestracyjny auta i pojemność jego silnika,
  • kolejny numer wpisu,
  • data i cel wyjazdu,
  • opis trasy,
  • liczba faktycznie przejechanych kilometrów,
  • stawka za 1 km przebiegu,
  • kwota będąca wynikiem przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu,
  • podpis podatnika i jego dane.

Ile wynosi aktualna stawka za 1 km przebiegu dla samochodu osobowego? Otóż ustawodawca uzależnił ją od pojemności skokowej silnika. Jeśli ogranicza się ona do 900 cm3 – stawka wynosi dokładnie 0,5214 zł. Jeśli natomiast przekracza tę wartość – wówczas jest to 0,8358 zł. Co istotne, do kosztów uzyskania przychodu w danym miesiącu nie można zaliczyć kwoty wydatków wyższej niż ta przewidziana limitem kilometrówki.

Wynajem długoterminowy a leasing – różnice między dwiema formami najmu

Jeśli chodzi o odpłatne użytkowanie pojazdów, wynajem długoterminowy samochodów nie jest jedynym rozwiązaniem. Alternatywą dla niego jest stosunkowo popularny leasing. Jakie różnice można dostrzec między wynajmem długoterminowym a leasingiem? Oba wymienione warianty są do siebie ściśle podobne. W obydwu przypadkach zawierana jest umowa na czas określony, obywa podlegają takiemu samemu opodatkowaniu – 22% podatkiem od towarów i usług. W przypadku dwóch opcji wreszcie przedsiębiorcy mogą liczyć też na wymierne korzyści podatkowe.

Podstawowa różnica sprowadza się więc do celowości zawieranej umowy oraz pomysłu na użytkowanie auta. Jeśli przedsiębiorca planuje korzystać z niego tylko w czasie trwania umowy, lepszą opcją dla niego będzie najem długoterminowy. Jeśli jednak myśli o jego wykupie po upływie okresu wynajmowania, wówczas leasing pozwala dokonać tego po preferencyjnej cenie. Oprócz tego oferuje on także większą swobodę użytkowania auta poprzez chociażby brak narzuconego limitu kilometrów. Długoterminowy wynajem aut wiąże się z kolei z dodatkowym pakietem usług, zapewniających całościową obsługę pojazdu (full service leasing).

Wynajem długoterminowy samochodów to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością i uznaniem wśród wielu przedsiębiorców. Liczne zalety oraz korzyści podatkowe sprawiają, że usługa ta stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego kupna pojazdów.

Czytaj więcej na naszym blogu >> Wynajem aut dla firm >>