Blog

Polisy komunikacyjne UBI – nowa jakość na rynku ubezpieczeń?

23 listopada 2018 | Flotman | Kategorie: Nowe Technologie Czy polisy komunikacyjne UBI to przyszłość rynku ubezpieczeń?

Ubezpieczenie komunikacyjne to pierwsza rzecz, o jakiej musi pomyśleć każdy przedsiębiorca kupujący nowy samochód. To także kwestia, która generuje jeden z większych wydatków związanych z utrzymaniem floty pojazdów. Albo generowała dotychczas. Istnieje bowiem sposób na skuteczne obniżenie kosztów ubezpieczenia – a to za sprawą UBI i Inteligentnych Systemów Transportowych.

Usage Based Insurance – co to takiego?

Na światowym rynku ubezpieczeń do głosu coraz częściej dochodzą innowacyjne rozwiązania, zakładające kreowanie polis komunikacyjnych w oparciu o najnowsze technologie. Skalę tego zjawiska najlepiej obrazują liczby. Jak szacuje firma konsultingowa Ptolemeus, wartość rynku ubezpieczeń wykorzystujących rozwiązania telematyczne już w 2016 r. wyniosła 14 mln. Z raportu firmy Berg Insight wynika natomiast, iż do 2020 r. ich liczba wzrośnie do 25,8 mln polis w samej jedynie Europie. To z kolei ma się przełożyć na zysk rzędu 123 mld dolarów w 2022 r. Czym jest cieszące się taką popularnością UBI, o którym mowa?

Usage Based Insurance to ubezpieczenie samochodu spersonalizowane pod kątem konkretnego kierowcy. Jest to możliwe dzięki temu, iż wysokość składki obliczana jest na podstawie analizy jego stylu jazdy – nie zaś statystyk, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych ofert ubezpieczeniowych. Jakie dane o sposobie prowadzenia pojazdu są brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składek w polisach UBI?

Dane zbierane przez urządzenia telematyczne w spersonalizowanych ubezpieczeniach

Podstawą do wyliczenia kosztu ubezpieczenia typu Usage Based Insurance są informacje o sposobie użytkowania pojazdu przez kierowcę. Obraz ten tworzą takie parametry, jak m.in.:

  • częstotliwość użytkowania pojazdu,
  • osiągane prędkości,
  • gwałtowne hamowania,
  • gwałtowne przyspieszenia,
  • przebieg,
  • czas jazdy,
  • długość pokonanego odcinka,
  • lokalizacja pojazdu.

Te i inne dane rejestrowane są przez urządzenia telematyczne zainstalowane w systemie pokładowym pojazdu oraz przetwarzane przez aplikacje do zarządzania flotą z modułem eco-drive. Aplikacja Flotman nie tylko zbiera wyżej wymienione dane, ale generuje także raporty pozwalające na ich sprawne wykorzystanie.

Na ich podstawie ubezpieczyciele zyskują dokładny profil kierowcy i informacje o sposobie użytkowania przez niego samochodu. To z kolei umożliwia im zoptymalizowaną wycenę polisy. Jeśli kierowca prowadzi auto ekonomicznie lub w niewielkim zakresie – może liczyć na zniżki przy każdym wznowieniu polisy, oscylujące w granicach od 5% do nawet 30%.

>> Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniu pojazdów służbowych? Sprawdź na blogu >>

Od czego zależy to, który z czynników – częstotliwość czy szkodowość – zostanie uwzględniony przez ubezpieczyciela? Otóż od wybranej przezeń oferty. W ramach Usage Based Insurance wyróżnić można dwie możliwości:

  • Pay-As-You-Drive (ang. płać za to, ile przejedziesz) – uzależnioną od przebiegu pojazdu,
  • Pay-How-You-Drive (ang. płać za to, jak jeździsz) – uwzględniającą styl jazdy.

Tworzenie profilu kierowcy a ochrona danych osobowych

Informacje rejestrowane przez zamontowane w pojeździe urządzenia telematyczne nie są zaliczane do tzw. danych wrażliwych. To oznacza, że dotyczą one głównie samego auta, sposobu czy częstotliwości jego prowadzenia. Jako takie nie stanowią więc żadnego zagrożenia dla kierowców, a wręcz przeciwnie – mogą być dla nich źródłem cennej informacji i sporych oszczędności.

Uzależnienie wysokości składki od sposobu prowadzenia pojazdu stanowi skuteczny sposób motywacji kierowców do stałego podnoszenia umiejętności w tym zakresie. To z kolei, poza niższymi opłatami, przekłada się na mniejszą szkodowość oraz większe bezpieczeństwo na drogach.

Widok z aplikacji Flotman

Przykładowa wizualizacja panelu w aplikacji Flotman.

Pobierz darmowy dostęp do >> konta DEMO aplikacji Flotman >>

Związek Inteligentnych Systemów Transportowych z UBI 

Indywidualny styl jazdy kierowcy odgrywa kluczową rolę w spersonalizowanych polisach ubezpieczeniowych. Prowadzenie samochodu zgodnie z zasadami ekonomicznej jazdy oraz wyeliminowanie z niej niekorzystnych praktyk nie tylko zmniejsza szkodowość, ale i ryzyko wypadków drogowych. Nierzadko jednak poza techniką jazdy, na sposób prowadzenia pojazdu wpływa otoczenie zewnętrzne. Szczególnie zauważyć to można w zatłoczonych miastach o znacznym natężeniu ruchu drogowego. Płynna jazda w takich warunkach może stanowić spore wyzwanie nawet dla wprawionych kierowców. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są Inteligentne Systemy Transportowe. Co organizacja ruchu drogowego ma wspólnego z ubezpieczeniami? Jak się okazuje – więcej, niż mogłoby się wydawać.

System ITS i wsparcie ekonomicznej jazdy – w aplikacji Flotman 

Przykłady sukcesywnego wdrożenia rozwiązań systemu ITS pokazują, że jego rola w kształtowaniu kultury jazdy jest nie do przecenienia. Dzięki integracji danych pochodzących z urządzeń tematycznych, aplikacja do monitoringu pojazdów Flotman pozwala poprawić stan funkcjonowania systemów transportowych i zwiększyć ich efektywność. W jaki sposób?

Poprawa informacji o sytuacji drogowej daje kierowcom możliwość uniknięcia objazdów czy korków oraz skutecznej reakcji na zdarzenia utrudniające komunikację. Rozpowszechnianie środków kontroli, takich jak elektroniczne pomiary prędkości czy sygnalizacje świetlne, pozwalają natomiast na skuteczne egzekwowanie prawidłowych zachowań na drogach. To sprawia, że system ITS (taki jak np. aplikacja Flotman) pomaga nie tylko zmniejszyć czas podróży, ale i znacząco zredukować liczbę wypadków – według danych Stowarzyszenia ITS Polska – od 40 do nawet 80%. Te czynniki natomiast stanowią główne wytyczne przy obliczaniu składek ubezpieczeniowych.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Spersonalizowane ubezpieczenia cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – poza oszczędnościami pomagają stale doskonalić styl jazdy. Połączenie ich z ideą Inteligentnych Systemów Transportowych pozwala nie tyko usprawnić komunikację ruchu drogowego, ale i znacznie zwiększyć jego bezpieczeństwo.