Blog

Komputer pokładowy w samochodzie – co to jest i jak działa?

24 sierpnia 2021 | Flotman | Kategorie: Nowe Technologie Komputer pokładowy w samochodzie – co to jest i jak działa?

Niegdyś system pokładowy traktowany był jako gadżet dostępny wyłącznie w najdroższych pojazdach. Dziś posiada go każde auto opuszczające linię produkcyjną. Z naszego artykułu dowiesz się jak działa komputer pokładowy w samochodzie i w jaki sposób można rozszerzyć jego funkcjonalność.

 Zastanawiasz się jak działa komputer pokładowy w samochodzie? Najprościej można porównać go do działania układu nerwowego w ciele człowieka. Składa się z szeregu modułów pomiarowych i czujników, których rolą jest stałe nadzorowanie najrozmaitszych parametrów silnika, takich jak m.in. temperatura, ciśnienie oleju, zużycie energii lub paliwa, a także prędkości, sprawności obwodów elektrycznych i bezpieczników.

Komputer pokładowy w samochodzie gromadzi, przetwarza i archiwizuje informacje zawarte w pamięci jednostki centralnej. W nowoczesnych pojazdach zyskujemy do nich łatwy dostęp z poziomu wbudowanego w deskę rozdzielczą ekranu LCD. Z bardziej zaawansowanych parametrów możemy sprawdzić np. wartości czujnika temperatury powietrza zasysanego, temperatury cieczy chłodzącej silnika czy ciśnienia powietrza.

Komputer pokładowy w samochodzie – zalety

System pokładowy ma bez wątpienia wiele zalet. Przede wszystkim cechuje go bardzo mała awaryjność. Jeśli mamy do czynienia z jakąkolwiek awarią, najczęściej dotyczy ona konkretnego czujnika bądź bezpiecznika, który wystarczy wymienić. Oprogramowanie komputera pokładowego w samochodzie rzadko się psuje. Jedynymi problemami, jakie mogą wystąpić, są te związane z wyświetlaczem, mowa tu np. o martwych pikselach czy słabnącym kontraście.

Kolejną zaletą komputera pokładowego jest jego modułowość. Czasami okazuje się, że zakres działania systemu jest niewystarczający. Na szczęście w łatwy sposób możemy zsynchronizować go z zewnętrznym sprzętem, np. kasownikami, tachografem czy systemami informacyjnymi dla pasażerów. Aby poszerzyć funkcjonalność komputerów pokładowych w pojazdach firmowych, warto podpiąć do nich urządzenia monitorujące GPS. Jakie korzyści daje zastosowanie takiego rozwiązania?

Komputer pokładowy a zewnętrzne urządzenie GPS

Podpinając urządzenie do monitoringu GPS do komputera pokładowego w samochodzie, jako fleet manager zyskasz łatwy dostęp do szczegółowych zestawień dotyczących np. częstotliwości tankowań, a także wszystkich informacji dotyczących kultury jazdy Twoich kierowców. Dzięki zaawansowanemu narzędziu do monitoringu GPS (takiemu, jak system Flotman) będziesz mógł kontrolować to, czy pracownik nie przekroczył prędkości, ile kilometrów przejechał i czy poruszał się pojazdem w ekonomiczny sposób.

Urządzeniem telematycznym i zarejestrowanymi przez nie danymi możesz w prosty sposób zarządzać zdalnie, z poziomu dedykowanej aplikacji, dostępnej zarówno na komputer, jak i urządzenie mobilne. System wyświetli stosowny komunikat o błędzie, a także poinformuje o niskim poziomie płynów, pomagając tym samym uchronić pojazd od ewentualnej przykrej awarii. Analizując dane z kilku tygodni bądź miesięcy, będziesz mógł rozliczyć swoich pracowników za potencjalne nadużycia.

Urządzenie do monitoringu GPS Flotman – poszerz funkcjonalność komputera pokładowego

Wiesz już co to jest i jak działa komputer pokładowy w samochodzie. Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu jego potencjału, pomyśl o zamontowaniu w nim profesjonalnego urządzenia monitorującego. Rozwiązanie to pomoże Ci zoptymalizować koszty prowadzenia działalności Twojego przedsiębiorstwa, umożliwiając nieustanną kontrolę nad sposobem eksploatacji samochodów służbowych.