Blog

Komputer pokładowy w samochodzie – co to jest i jak działa?

24 sierpnia 2021 | Flotman | Kategorie: Nowe Technologie Komputer pokładowy w samochodzie – co to jest i jak działa?

Niegdyś system pokładowy traktowany był jako gadżet dostępny wyłącznie w najdroższych pojazdach. Dziś posiada go każde auto opuszczające linię produkcyjną. Z naszego artykułu dowiesz się jak działa komputer pokładowy w samochodzie i w jaki sposób można rozszerzyć jego funkcjonalność.

 Zastanawiasz się jak działa komputer pokładowy w samochodzie? Najprościej można porównać go do działania układu nerwowego w ciele człowieka. Składa się z szeregu modułów pomiarowych i czujników, których rolą jest stałe nadzorowanie najrozmaitszych parametrów silnika, takich jak m.in. temperatura, ciśnienie oleju, zużycie energii lub paliwa, a także prędkości, sprawności obwodów elektrycznych i bezpieczników.

Komputer pokładowy w samochodzie gromadzi, przetwarza i archiwizuje informacje zawarte w pamięci jednostki centralnej. W nowoczesnych pojazdach zyskujemy do nich łatwy dostęp z poziomu wbudowanego w deskę rozdzielczą ekranu LCD. Z bardziej zaawansowanych parametrów możemy sprawdzić np. wartości czujnika temperatury powietrza zasysanego, temperatury cieczy chłodzącej silnika czy ciśnienia powietrza.

Komputer pokładowy w samochodzie – zalety

System pokładowy ma bez wątpienia wiele zalet. Przede wszystkim cechuje go bardzo mała awaryjność. Jeśli mamy do czynienia z jakąkolwiek awarią, najczęściej dotyczy ona konkretnego czujnika bądź bezpiecznika, który wystarczy wymienić. Oprogramowanie komputera pokładowego w samochodzie rzadko się psuje. Jedynymi problemami, jakie mogą wystąpić, są te związane z wyświetlaczem, mowa tu np. o martwych pikselach czy słabnącym kontraście.

Kolejną zaletą komputera pokładowego jest jego modułowość. Czasami okazuje się, że zakres działania systemu jest niewystarczający. Na szczęście w łatwy sposób możemy zsynchronizować go z zewnętrznym sprzętem, np. kasownikami, tachografem czy systemami informacyjnymi dla pasażerów. Aby poszerzyć funkcjonalność komputerów pokładowych w pojazdach firmowych, warto podpiąć do nich urządzenia monitorujące GPS. Jakie korzyści daje zastosowanie takiego rozwiązania?

Komputer pokładowy a zewnętrzne urządzenie GPS

Podpinając urządzenie do monitoringu GPS do komputera pokładowego w samochodzie, jako fleet manager zyskasz łatwy dostęp do szczegółowych zestawień dotyczących np. częstotliwości tankowań, a także wszystkich informacji dotyczących kultury jazdy Twoich kierowców. Dzięki zaawansowanemu narzędziu do monitoringu GPS (takiemu, jak system Flotman) będziesz mógł kontrolować to, czy pracownik nie przekroczył prędkości, ile kilometrów przejechał i czy poruszał się pojazdem w ekonomiczny sposób.

Urządzeniem telematycznym i zarejestrowanymi przez nie danymi możesz w prosty sposób zarządzać zdalnie, z poziomu dedykowanej aplikacji, dostępnej zarówno na komputer, jak i urządzenie mobilne. System wyświetli stosowny komunikat o błędzie, a także poinformuje o niskim poziomie płynów, pomagając tym samym uchronić pojazd od ewentualnej przykrej awarii. Analizując dane z kilku tygodni bądź miesięcy, będziesz mógł rozliczyć swoich pracowników za potencjalne nadużycia.

Urządzenie do monitoringu GPS Flotman – poszerz funkcjonalność komputera pokładowego

Wiesz już co to jest i jak działa komputer pokładowy w samochodzie. Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu jego potencjału, pomyśl o zamontowaniu w nim profesjonalnego urządzenia monitorującego. Rozwiązanie to pomoże Ci zoptymalizować koszty prowadzenia działalności Twojego przedsiębiorstwa, umożliwiając nieustanną kontrolę nad sposobem eksploatacji samochodów służbowych.

Jak oceniasz artykuł?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Bądź pierwszy!