Blog

Najciekawsze innowacje w motoryzacji – co czeka branżę „moto” w roku 2019?

12 grudnia 2018 | Flotman | Kategorie: Nowe Technologie Innowacje w motoryzacji w roku 2019 mogą znacznie usprawnić nasze podróżowanie

Dynamicznie postępujący rozwój technologiczny obejmuje swoim zasięgiem praktycznie każdą dziedzinę życia i sferę funkcjonowania gospodarki. Konsekwentnie – od wpływu nowinek technicznych nie jest wolny także rynek motoryzacji. Jakie innowacje w motoryzacji czekają nas w roku 2019?

Asystent pasa ruchu – strażnik czujności i bezpiecznej jazdy

Zmęczenie dłuższą trasą, senność – to czynniki, które osłabiają czujność kierowców i mogą być przyczyną wielu niekontrolowanych manewrów na drodze. Jednym z nich jest niepożądana zmiana pasa ruchu. To z pozoru niewielkie roztargnienie może pociągać za sobą poważne konsekwencje – od wjechania w barierkę na autostradzie, po poważny wypadek drogowy. Na szczęście istnieje rozwiązanie pozwalające zminimalizować ryzyko powyższych zdarzeń. Jest nim asystent pasa ruchu. Co to takiego i na czym polega jego działalność?

Otóż nic innego jak specjalny system, pomagający kierowcy utrzymać się w jego pasie ruchu uaktywniając się za każdym razem, gdy pojazd niebezpiecznie zbliży się lub najedzie na linię przedzielającą dwa pasy, bez wcześniejszego zasygnalizowania tego zamiaru kierunkowskazem. W zależności od stopnia zaawansowania, można wyróżnić różne sposoby działania systemu.

Sięgnij po darmową wiedzę! >> Zapisz się na newsletter Flotman, zyskaj dostęp do porad i artykułów z naszej bazy >>

Najprostszy asystent pasa ruchu ostrzega przed niepożądanym manewrem za pomocą sygnału dźwiękowego lub świetlnego. Bardziej aktywne mają możliwość ingerowania w układ kierowniczy lub hamulcowy. Oczywiście nawet najbardziej zaawansowany asystent nie zastąpi czujności prowadzącego. Może jednak znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drodze.

Łatwe pozostawienie samochodu z asystentem parkowania

Parkowanie samochodu to zmora wielu kierowców, szczególnie w godzinach szczytu lub w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Prawidłowe pozostawienie pojazdu w takich warunkach pochłania niemało czasu, wysiłku i nerwów. Tu również na przeciw oczekiwaniom użytkowników wychodzą innowacje w motoryzacji. Tego wszystkiego można bowiem uniknąć, zaopatrując auto w asystenta parkowania.

System wspomagający samodzielnie wyszukuje wystarczającą ilość miejsca, a następnie odpowiednio sterując kierownicą – pomaga kierowcy zaparkować samochód. W gestii człowieka pozostaje tylko operowanie hamulcem i gazem. W taki sposób działa standardowy asystent parkowania. Bardziej zaawansowane odpowiedniki idą bowiem o krok dalej i umożliwiają nawet opuszczenie pojazdu na czas wykonania czynności.

Gwoli uzupełnienia warto dodać, że to wciąż jeszcze nie wszystkie możliwości, jakie posiadają najnowsze systemy wspomagające parkowanie. Najbardziej zaawansowane potrafią zaparkować prostopadle czy nawet wjechać do garażu. To wszystko bez udziału kierowcy.

Skyactive­ – nowoczesna technologia oszczędzania

Jednym z nowszych trendów w motoryzacji ostatnich lat jest ekologiczna jazda. Chcąc wyjść naprzeciw aktualnemu zapotrzebowaniu – autorzy najnowszych usług technologicznych oferują rozwiązania również w tej dziedzinie. Wśród nich na prowadzenie niezaprzeczalnie wybija się Skyactive. Technologia ta pozwala na lepsze wykorzystanie paliwa dostarczanego do silnika, a co za tym idzie – spadek jego zużycia przy jednoczesnej poprawie osiągów samochodu. Jak to możliwe?

Otóż Mazda – będąca autorem innowacyjnego rozwiązania – osiągnęła to przez poprawę sprawności cieplnej silnika, zmniejszenie zachodzącego w nim wewnętrznego tarcia oraz jego masy. Do tego doszło podniesienie sprawności skrzyni biegów, nadwozia i podwozia oraz ograniczenie ich wagi.

Na tym jednak nie koniec innowacji. Japońscy inżynierowie zapowiedzieli bowiem dalsze prace nad projektem Skyactive-X, wykorzystującym technologię spalania jednorodnej mieszanki paliwowej. Innymi słowy – „benzynowy diesel” będzie spalał o 30% mniej paliwa niż obecne silniki benzynowe Skyactive-G.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Innowacje w motoryzacji: City Safety – nowe granice bezpieczeństwa

Kwestia bezpieczeństwa to jedno z ważniejszych zagadnień, angażujących wszystkich kierowców – niezależnie od ich zamiłowania do najnowszych nowinek. Dlatego też tejże tematyce poświęcony jest kolejny z wynalazków City Safety. Opracowany przez Volvo system ma za zadanie poprawę czynnego i biernego bezpieczeństwa pojazdów poruszających się po drogach. Aby to osiągnąć, skutecznie zapobiega lub zmniejsza następstwa lżejszych kolizji, przy prędkościach dochodzących do 30 km/h, a także ułatwia hamowanie do prędkości 15 km/h. W jaki sposób jest to możliwe?

Otóż City Safety bazuje na radarze laserowym, nieustannie kontrolującym przestrzeń wokół samochodu w odległości do 10 m. Uzyskane w ten sposób dane przetwarza z szybkością 50 razy na sekundę i porównuje je z aktualna pozycją samochodu. W razie zagrożenia aktywuje układ hamulcowy szybciej, niż zdążyłby zrobić to kierowca, co pozwala zaoszczędzić czas, tak kluczowy w awaryjnych sytuacjach.

V2V – system komunikowania się kierowców

V2V (vehicle-to-vehicle) – to kolejna technologia, mająca podnieść poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego. W tym przypadku chodzi o zapobieganie wypadkom i innym niepożądanym zdarzeniom poprzez system komunikacji między kierowcami różnych pojazdów i wzajemne ostrzeganie się o zagrożeniach. System działa w oparciu o bezprzewodową sieć, która pozwala na wymianę różnych danych, jak np. pozycja czy prędkość pojazdu oraz warunki jazdy.

Po otrzymaniu informacji V2V dokonuje ich szczegółowej analizy, a następnie sygnalizuje o potencjalnym zagrożeniu. Dzięki temu kierowca otrzymuje odpowiednio wcześniej informację o samochodzie stojącym na poboczu, kończącym się pasie, zbliżającym się pojeździe uprzywilejowanym czy robotach drogowych.

Powyższe rozwiązania to jedynie nieliczne przykłady innowacji, jaka dokonuje się w dziedzinie motoryzacji. Nieustanny rozwój technologiczny oraz zainteresowanie ze strony kierowców sprawia, że w najbliższym czasie można spodziewać się kolejnych wynalazków, znacząco rewolucjonizujących tradycyjne oblicze motoryzacji.

Pobierz darmowy dostęp do >> konta DEMO aplikacji Flotman >>