Jak działa system monitorowania przewozu towarów (SENT)?
Jeżeli Twoja firma realizuje przewóz tzw. towarów wrażliwych – Ty oraz Twoi kontrahenci podlegacie pod elektroniczny rejestr – system SENT. Choć funkcjonuje on już od kilku lat, wciąż wywołuje pewne wątpliwości. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest oraz w jaki sposób działa.
Co to jest system SENT?
Aby zapewnić wysoką jakość dostaw oraz przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i ochrony środowiska, niezbędny jest monitoring przewozów. Obowiązujący w naszym kraju od 2017 roku rejestr SENT dokładnie określa, jakie towary mogą być swobodnie przemieszczane na terytorium kraju, a które wymagają wcześniejszego zgłoszenia w systemie. Zgodnie z art. 3 ust. 2 Ustawy z dnia 9 marca 2017 r. monitorowaniu podlega drogowy i kolejowy przewóz takich towarów jak:
- alkohol etylowy i całkowicie skażony,
- paliwa opałowe,
- oleje napędowe,
- tytoń,
- określone środki medyczne (m.in. gogle ochronne, maseczki typu FFP2/FFP3 i kombinezony),
- rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814.
Z regulacji wyłączone są przesyłki przewożone przez operatorów pocztowych oraz organy państwowe, m.in. Policję, Straż Graniczną, ABW. Ustawa określa również rodzaje podmiotów, które powinny dokonać zgłoszenia w systemie SENT. Dotyczy to każdej strony biorącej udział w transakcji:
- nadawcę (dostawcę),
- przewoźnika,
- nabywcę.
Brak zgłoszenia wiąże się z wieloma konsekwencjami. Skutkuje zatrzymaniem towaru podczas kontroli, a dodatkowo nałożeniem kary pieniężnej odpowiadającej 46% jego wartości brutto. Ponadto osoba kierująca pojazdem może zostać ukarana mandatem w wysokości od 5 tys. do 7,5 tys. zł.
Sprawdź „4 najważniejsze korzyści ze stosowania sondy paliwowej”.
Jak działa rejestr SENT?
Wiesz już, co to jest system SENT, a teraz wyjaśniamy, jak działa. Rejestr jest częścią większej Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, w której zgłoszenie przewozu odbywa się poprzez wypełnienie formularza. Możesz pobrać go ze strony głównej puesc.gov.pl — wybierz zakładkę „formularze”, a następnie w wyszukiwarce formularzy automatycznych wpisz „sent”.
Ponadto system SENT korzysta z danych geolokalizacyjnych i wymaga dostępu do lokalizatora. Oznacza to, że w każdym pojeździe, którym realizowany jest przewóz towarów wrażliwych, musi znajdować się urządzenie GPS np. ZSL czy OBU. Alternatywę stanowi mobilna aplikacja e-TOLL, którą możesz pobrać ze sklepów: Google Play i App Store. Pamiętać jednak o możliwych wadach sprzętowych takich jak rozładowanie smartfona czy brak zasięgu GSM w niektórych miejscach.
Monitorowanie przewozu towarów to nie tylko obowiązek
Obowiązki to jedno, ale monitorowanie przewozu towarów zapewnia wiele korzyści firmom transportowym. Jako fleet manager możesz w ten sposób:
- usprawnić procesy łańcucha dostaw,
- skuteczniej rozwiązywać potencjalne problemy,
- zwiększyć wydajność operacyjną przy jednoczesnej minimalizacji kosztów.
Jeśli zależy Ci na kompleksowym monitorowaniu parametrów każdego kursu, możesz w prosty sposób zintegrować urządzenia lokalizacyjne z systemem telematycznym. Taką funkcjonalność oferuje m.in. aplikacja Flotman. Dzięki niej dane są przesyłane do rejestru SENT w czasie rzeczywistym, a kierowca nie musi uczestniczyć w całym procesie.
Na pewno zainteresuje Cię też „4 sposoby na optymalizację transportu”.