Blog

Zagłuszarki sygnału GPS — jak je wykryć i wyeliminować problem?

28 września 2023 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman Poradnik Fleet Managera zagluszarki-gps

Zagłuszarki sygnału GPS (jammery) to urządzenia, które emitują silne fale radiowe na częstotliwościach używanych przez satelity, uniemożliwiając systemom lokalizacyjnym poprawne określenie pozycji. Jest to działanie niezgodne z prawem, które może prowadzić do poważnych konsekwencji. Co warto wiedzieć o zagłuszaczach i jakie są potencjalne zagrożenia wynikające z ich nielegalnego stosowania?

Do czego wykorzystywane są zagłuszacze GPS?

Istnieje wiele przykładów stosowania jammerów. Pierwotnie zagłuszarki GPS były przeznaczone do celów wojskowych — w sytuacjach, kiedy ukrycie lokalizacji pojazdów jest kluczowe dla osiągnięcia celów misji. W praktyce urządzenia te służą jako swego rodzaju kamuflaż, zapewniając wojsku większą prywatność, bezpieczeństwo i przewagę w scenariuszach wysokiego ryzyka. Niestety, ze względu na swoją użyteczność i funkcjonalność, jammery znalazły także zastosowanie poza sferą wojskową, co stanowi poważne naruszenie prawa.

Przykłady nielegalnego wykorzystania zagłuszaczy GPS obejmują:

Unikanie opłat drogowych

Niektórzy kierowcy używają ich, aby uniemożliwić śledzenie swojej lokalizacji przez systemy opłat drogowych, co pozwala im uniknąć płacenia za przejazd.

Uchylanie się przed odpowiedzialnością

Zagłuszacz sygnału GPS/GSM pozwala uniknąć wykrycia przez urządzenia monitorujące prędkość i otrzymania mandatów za naruszenie przepisów.

Kradzież pojazdów

Przestępcy mogą wykorzystywać urządzenia zagłuszające, aby utrudnić organom ścigania namierzenie skradzionego pojazdu.

Wszystkie te działania są nielegalne i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Warto dodać, że zagłuszacz sygnału powoduje zakłócenia w systemach nawigacyjnych innych kierowców i dezorientację u osób korzystających z GPS. Zwiększa to ryzyko wypadków drogowych i zagrożeń w ruchu.

zagluszacz-sygnalu-gps

Zagłuszacz GPS a system flotowy

W obszarze zarządzania flotą również pracownicy mogą stosować zagłuszarki GPS, np. aby uniemożliwić fleet managerom śledzenie ich trasy podczas prowadzenia pojazdu służbowego. Taka sytuacja wiąże się z wieloma konsekwencjami — nie tylko finansowymi, ale również prawnymi. Jeśli masz podejrzenia, że któryś z Twoich kierowców może stosować zagłuszacz sygnału GPS/GSM, powinieneś podjąć natychmiastowe działania:

Zapytaj

Zapytaj, czy wie o obecności zagłuszarki i dlaczego jej używa. Może to być spowodowane przez nieświadomość, ale też motywowane próbą oszustwa. Spróbuj wyjaśnić pracownikowi, że montaż takich urządzeń jest nielegalny i nieetyczny, a także naraża na niebezpieczeństwo innych użytkowników ruchu.

Samodzielnie usuń jammer

Jeśli kierowca nie współpracuje, możesz spróbować samodzielnie usunąć jammer z pojazdu. Zagłuszarka GPS może być:

  • podłączona do zapalniczki samochodowej,
  • ukryta pod deską rozdzielczą lub w innym, niewidocznym miejscu.

Warto posłużyć się wykrywaczem sygnału radiowego lub specjalną aplikacją mobilną, aby zlokalizować urządzenie.

zagluszarka-gps

Zgłoś

Jeśli uważasz, że zagłuszenie sygnału GSM lub GPS było celowe i stanowiło próbę oszustwa lub naruszało zasady polityki firmy, zgłoś ten fakt to do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Straży Granicznej lub na Policję. Możesz też poinformować o tym dział prawny firmy.

W zależności od skali i powodu zagłuszania, masz 2 możliwości:

  1. Wyciągnięcie adekwatnych konsekwencji wobec kierowcy — może to być ostrzeżenie, kara finansowa, szkolenie, zawieszenie lub też zwolnienie.
  2. Poprawa relacji i komunikacji z pracownikiem, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Zabezpiecz się przed zagłuszaczami sygnału GPS z Flotman!

Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed prawnymi i finansowymi konsekwencjami zagłuszania sygnału GPS i GSM w pojazdach służbowych — skontaktuj się z nami! Dzięki naszym rozwiązaniom telematycznym możesz śledzić i zarządzać swoją flotą w sposób kompleksowy, a jednocześnie w pełni legalny i bezpieczny.

Przeczytaj również: „Udostępnianie pozycji pojazdu — bezpieczeństwo w rękach wynajmującego i właściciela biznesu”.