Blog

Jak odczytać plik DDD z tachografu?

15 listopada 2022 | Flotman | Kategorie: Poradnik Fleet Managera co-to-jest-ddd

Na fleet managerach posiadających w swoim taborze pojazdy wyposażone w tachograf cyfrowy ciąży wiele obowiązków. Oprócz kalibracji urządzenia, każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do pobierania z niego pliku DDD. Co to jest i w jaki sposób odczytać zapisane w nim dane?

zdalne-otwieranie-pliku-ddd

Plik DDD – co to takiego?

Akronim DDD oznacza Digital Data Distiller (DDD). Pliki w tym formacie są przechowywane w wewnętrznej pamięci tachografu cyfrowego (w niektórych krajach pliki mają rozszerzenie .tgd- lub V1B). Zawierają wszystkie dane i informacje związane z pojazdem oraz czynnościami czy zdarzeniami dotyczącymi kierowcy (bądź kierowców), w tym m.in.:

  • prędkością jazdy,
  • czasem jazdy i odpoczynku,
  • awariami pojazdu,
  • usterkami technicznymi,
  • nieplanowanymi postojami,
  • różnego rodzaju nadużyciami (np. przekroczeniem prędkości, kradzieżami paliwa czy eksploatacją pojazdu w prywatnych celach).

Firmy transportowe wykonujące przewóz towarów i osób na terenie Unii Europejskiej są prawnie zobowiązane (zgodnie z prawodawstwem europejskim uchwalonym w 2006 r. (WE 561/2006)) do regularnego pobierania i oceny zawartych w pliku DDD informacji, a także przekazywania ich władzom podczas kontroli drogowej. O udostępnienie takich danych może poprosić kierowcę m.in.:

  • Policja,
  • Straż Graniczna,
  • Inspekcja Transportu Drogowego.

Dane zapisane w pliku DDD mogą być również wykorzystywane do analiz i inicjowania działań usprawniających, na przykład w celu bardziej wydajnej jazdy, zgodnej z zasadami eco-drivingu.

Jak otworzyć plik DDD z tachografu?

Na wstępie należy zaznaczyć, że otwarcie pliku DDD nie jest możliwe bez posiadania specjalistycznego oprogramowania. Można je jednak nabyć w sposób legalny – bezpłatnie lub w ramach jednorazowej opłaty (w zależności od producenta). Niemal każdy dostępny na rynku program do odczytu plików DDD umożliwia zdalne pobieranie danych oraz ich automatyczną archiwizację na serwerze.

Zdalne pobieranie danych z tachografów to duże ułatwienie dla kierowców, którzy oszczędzają czas i koszty związane z potrzebą powrotu do bazy. Nie jest wymagane wkładanie karty firmowej do obsługiwanego urządzenia cyfrowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskują także fleet managerowie – pliki mogą zostać przez nich pobrane i odczytane niezależnie od tego, czy dany pojazd znajduje się na firmowym parkingu, czy też jest w trasie.

Sprawdź koniecznie, jakie kary obowiązują za brak legalizacji (kalibracji) tachografu.

pobieranie-plikow-ddd-wymogi

Pobieranie plików DDD a przepisy prawne

Jeśli chodzi o pobieranie plików DDD, wymogi zawarte w rozporządzeniu Ministra Transportu (Dz.U.2007.159.1128 z późn. zm.) jasno wskazują, że tachografy cyfrowe powinny być odczytywane co najmniej raz na 90 dni, a dane z karty kierowcy – nie rzadziej niż raz na 28 dni. Zaniechanie tych obowiązków, a także nieokazanie danych podczas kontroli w firmie, może skutkować nałożeniem wysokiej kary pieniężnej zarówno na kierowcę, jak i osobę zarządzającą flotą (nawet 2000 zł).

Ewidencja i optymalizacja czasu pracy kierowców zgodnie z obowiązującymi przepisami również jest ważna dla uniknięcia kar finansowych nakładanych przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Zdalne pobieranie plików DDD w systemie Flotman

Szukasz kompleksowego rozwiązania do archiwizacji danych z tachografów i zdalnego pobierania kart kierowców? To wszystko oferuje system telematyczny firmy Flotman. Jego dużą zaletą jest to, że pobieranie plików .ddd odbywa się w sposób w pełni zautomatyzowany, w ustalonych przez Ciebie godzinach. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie zapomnisz zrobić tego na czas. Pliki są przechowywane na dedykowanym serwerze (który gwarantuje bezwarunkowe bezpieczeństwo) tak długo, jak wymaga tego prawo krajowe.

Poznaj: podstawowe piktogramy i oznaczenia tachografu cyfrowego.