Blog

5 wskazówek, jak zapobiegać kradzieży paliwa

21 września 2023 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman Poradnik Fleet Managera kradziez-paliwa

Złodzieje wykorzystują różne metody, aby ukraść paliwo z baku. Nieważne, czy jest to samochód osobowy, TIR, czy ciężarówka pozostawiona na parkingu – proceder ten generuje straty finansowe, a także naraża na uszkodzenia pojazdu i powoduje straty środowiskowe. Jak zapobiegać kradzieży paliwa i skutecznie zabezpieczyć flotę? Poznaj 5 przydatnych wskazówek!

Kradzież paliwa – kosztowny problem nie tylko dla stacji benzynowych

Szacuje się, że w 2022 roku przestępcy dopuścili się kradzieży paliwa o łącznej wartości około 21 milionów złotych. Jest to bardzo poważny problem, który dotyka nie tylko stacje benzynowe, ale również kierowców i właścicieli  pojazdów, zwłaszcza ciężarówek i TIR-ów. Dzieje się tak, ponieważ samochody te często są pozostawiane na dłuższe okresy bez nadzoru (np. na parkingu niestrzeżonym), co sprawia, że stają się łatwym celem dla przestępców. Skutki tego procederu są dotkliwe także dla środowiska naturalnego.

Próby dostępu do baku mogą prowadzić do uszkodzenia zamków i pokryw, co z kolei wymaga kosztownych napraw. Ponadto sam proces kradzieży paliwa może powodować rozlanie substancji na ziemię, a w konsekwencji skażenie wód gruntowych. Aby zapobiec konsekwencjom takich incydentów, warto zastosować konkretne środki bezpieczeństwa.

Jak zabezpieczyć ciężarówkę przed kradzieżą paliwa z baku?

Oto 5 skutecznych metod, jak można zapobiegać nielegalnym procederom:

1.    Zastosuj zabezpieczenie na bak

To najprostszy i najtańszy sposób, aby utrudnić przestępcom kradzież paliwa z TIR-a i ciężarówki. Na rynku dostępne są specjalne korki z kluczem, a także warianty magnetyczne lub elektroniczne. Ważne jest, aby wybrane zabezpieczenie było dobrze dopasowane do baku i nie miało żadnych szczelin.

2.    Zamontuj alarm w pojazdach

Skutecznym i stosunkowo tanim rozwiązaniem jest zainstalowanie czujnika, który reaguje na ruch bądź nagłe zmiany ciśnienia lub poziomu paliwa. W zależności od modelu, takie urządzenie może generować sygnał dźwiękowy, świetlny, a nawet informować fleet managera czy kierowcę o próbie kradzieży za pomocą wiadomości SMS. Alarm jest w stanie odstraszyć złodzieja, a jeśli nie to przynajmniej zwróci uwagę osób trzecich, które będą mogły od razu zareagować na incydent.

3.    Wybieraj bezpieczne miejsca do parkowania i tankowania

Unikaj pozostawiania samochodu na odosobnionym, ciemnym i niepilnowanym obszarze. Zamiast tego postaw na parking strzeżony, dobrze oświetlony i monitorowany. Tankuj na sprawdzonych stacjach, gdzie możesz zapłacić kartą lub za pomocą aplikacji mobilnej.

kradziez-paliwa-z-baku

4.    Zadbaj o edukację i motywację kierowców

Wbrew pozorom, wielu kierowców dopuszcza się kradzieży paliwa z baku służbowej ciężarówki czy TIR-a, dlatego ważne jest to, aby edukować ich na temat zagrożeń i możliwych konsekwencji. Możesz także motywować pracowników do oszczędzania benzyny poprzez system premii, nagród lub konkursów.

5.    Zainwestuj w system monitoringu GPS

Rozwiązania telematyczne pozwalają na śledzenie lokalizacji i parametrów pracy pojazdu, np.:

  • prędkości,
  • spalania,
  • czasu jazdy,
  • postoju na parkingu.

Dzięki temu możesz wykryć nieprawidłowości i podejrzane zachowania kierowcy lub osób trzecich. System monitoringu GPS może także pomóc w odzyskaniu skradzionego pojazdu oraz ograniczeniu różnego rodzaju nadużyć.

Sprawdź też „Jak odcięcie zapłonu zapobiec kradzieży pojazdu?”

System telematyczny Flotman – paliwo pod kontrolą!

Jeśli chcesz ograniczyć kradzież paliwa na parkingu i skutecznie monitorować jego zużycie, to Flotman jest rozwiązaniem, którego potrzebujesz. Dzięki zaawansowanej technologii śledzenia i analizy danych możesz mieć pełną kontrolę nad swoją flotą pojazdów ciężarowych. Nie daj złodziejom szansy – wybierz Flotman i zabezpiecz swój biznes już teraz!

kradziez-paliwa-tir