Blog

Odczyt tachografu – nowa funkcjonalność aplikacji Flotman

1 lutego 2021 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman Poradnik Fleet Managera Zdalny odczyt tachografu – nowa funkcjonalność aplikacji Flotman

Obowiązek odczytywania tachografu w świetle przepisów

Kontrola czasu pracy kierowców jest niezwykle istotna nie tylko ze względu na ich kondycję fizyczną i bezpieczeństwo ruchu drogowego, ale i z przyczyny prawnych. Obowiązek odczytywania tachografu jest ściśle regulowany rozporządzeniem Ministra Transportu z 2007 r. Zgodnie z treścią tego dokumentu, każdy przewoźnik bądź właściciel pojazdu jest zobowiązany do sczytania danych z tachografu co najmniej raz na 90 dni.

Podobnie rzecz wygląda z kartą kierowcy – tutaj przepisy nakazują pobierać dane minimum raz na 28 dni. Niewywiązanie się z tego obowiązku zagrożone jest karą finansową w wysokości 500 zł za każdy pojazd lub kierowcę, w przypadku niepobrania danych odpowiednio z tachografu i karty kierowcy. Co przy tym istotne, wysokość obciążenia finansowego nie jest w żaden sposób uzależniona od ilości brakujących danych czy dni opóźnienia. To oznacza, że nawet niewielka zwłoka będzie skutkowała nałożeniem dotkliwej kary. Jak jej uniknąć?  Rozwiązaniem jest odczyt tachografu – teraz możliwy także w aplikacji Flotman.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Warto wiedzieć, że surowa kara wiąże się nie tylko ze zwłoką, ale i z ingerowaniem w pracę tachografu. W tym przypadku wysokość kary dla przewoźnika może wynosić nawet 10 tys. złotych. Natomiast dla kierowcy, który dopuściłby się ingerowania w odczyt, prawo przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Sczytywanie tachografu w aplikacji Flotman

Możliwość odczytania danych z tachografu to nie tylko sprawne spełnienie ustawowego obowiązku. Automatyzacja tego procesu pociąga za sobą wiele korzyści – tak finansowych, jak i w zarządzaniu czasem kierowców. Pobranie danych z tachografu to nie tylko oszczędność czasu przewoźników, ale i poprawienie logistyki firmy.

Odczyt tachografu pomaga więc zwiększyć efektywność zarządzania pracownikami. W aplikacji Flotman taką możliwość stwarza specjalny raport Czas pracy kierowcy według tachografu, generowany pod kątem wymogów tachografu. Dzięki niemu manager zyskuje systematyczny wgląd w czas pracy kierowców. To natomiast pozwala mu zaplanować go tak, by był on zgodny z ich predyspozycjami oraz obowiązującymi normami prawa.

>> Nie jesteś jeszcze naszym klientem? Pobierz dostęp do KONTA DEMO i sprawdź! >>

 

Sondy paliwowe – efektywna kontrola paliwa we flocie

Kontrola czasu pracy kierowców to niejedyna czynność, o jakiej należy pamiętać zarządzając firmą transportową. Niezwykle istotne znaczenie posiada także kontrola paliwa. W przypadku pojazdów ciężarowych, pokonujących miesięcznie tysiące kilometrów, nawet nieznaczna redukcja spalania może przełożyć się na pokaźne oszczędności. Jak najłatwiej ich szukać?

Sięgnij po darmową wiedzę! >> Zapisz się na newsletter Flotman, zyskaj dostęp do porad i artykułów z naszej bazy >>

Najlepszym rozwiązaniem jest sonda paliwowa. Urządzenie, które posiadamy w swojej ofercie, montowane jest pionowo w jednym bądź dwóch zbiornikach pojazdu. Tam dokonuje precyzyjnego pomiaru paliwa, z dokładnością nawet do 1%, po czym przekazuje dane do systemu Flotman, w którym prezentowane są w formie raportów lub powiadomień i alertów jeżeli nastąpiło np. tankowanie pojazdu lub ubytek paliwa.

Pomiar paliwa w zbiorniku przy użyciu sond paliwowych to oczywista oszczędność kosztów – ale nie tylko. Dzięki dużej dokładności pozwalają one wychwycić ubytki paliwa i zapobiec ewentualnym przypadkom kradzieży paliwa. Do tego dostarczają informacji o poziomie spalania czy sposobie eksploatacji pojazdów. Informacje te, połączone z danymi pobranymi z tachografów, stanowią kluczową wiedzę w zarządzaniu każdym przedsiębiorstwem transportowym.