Blog

Udostępnianie pozycji pojazdu — bezpieczeństwo w rękach wynajmującego i właściciela biznesu

28 czerwca 2023 | Flotman | Kategorie: Bez kategorii

Telematyka otworzyła przed fleet managerami nowe perspektywy w zakresie kompleksowego zarządzania firmową flotą. Monitoring pozycji pojazdów to jedno ze strategicznych narzędzi, jakie dostarcza ta technologia. Jak namierzyć samochód z GPS?

jak_namierzyc_samochod_z_gps

Odkryj zalety monitorowania floty pojazdów

Tracking GPS to jeden z najważniejszych elementów efektywnej strategii zarządzania flotą. Monitoring pozycji pojazdów może przynieść długoterminowe korzyści zarówno przedsiębiorstwom transportowo-logistycznym, jak i firmom świadczącym usługi car sharingu. Wśród najważniejszych zalet wymienić można:

  • oszczędność na kosztach operacyjnych i użytkowych, a w konsekwencji zwiększenie zysków firmy,
  • wzmocnienie wartości marki w oczach klientów,
  • podniesienie efektywności i zmniejszenie przestojów.

Wykorzystanie lokalizatorów GPS pomaga również uniknąć zagrożeń podczas jazdy, a także ograniczyć skutki nieodpowiedzialnego zachowania kierowców. W przypadku wykrycia nadużyć fleet manager może m.in. odciąć zapłon lub powiadomić odpowiednie służby.  Warto również dodać, że firmy ubezpieczeniowe często udzielają zniżek na składki firmom transportowym, które używają lokalizatorów GPS w swojej flocie.

Monitoring pojazdów przynosi również korzyści wynajmującym. Kierowcy mogą jeździć odpowiedzialniej i czuć się dużo bezpieczniej, gdy mają pewność, że użytkowany przez nich samochód wyposażony jest w lokalizator. Szczególnie ważną kwestią jest możliwość odtworzenia trasy i parametrów pojazdu w przypadku kolizji czy wypadku, co pozwoli wynajmującemu uniknąć odpowiedzialności, jeżeli zdarzenie wyniknie nie z jego winy.

Warto pamiętać, że zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych, każdy kierowca powinien zostać poinformowany o fakcie zainstalowania w pojeździe trackera GPS. Dodatkowo jako fleet manager nie możesz przetwarzać pozyskanych informacji w celach innych niż związanych z zarządzaniem flotą.

Poznaj „4 sposoby na optymalizację transportu”.

jak_namierzyc_samochod

W jaki sposób można namierzyć samochód z GPS?

Istnieje kilka sposobów na monitorowanie pozycji firmowych pojazdów. Samochód możesz namierzyć jednak tylko wtedy, jeśli ma on zainstalowany wspomniany już lokalizator. To niewielkie urządzenie, które przesyła dane o położeniu geograficznym do wielu stacji naziemnych rozmieszczonych na całej planecie. W ten sposób można określić pozycję pojazdu z dokładnością do około 5 metrów. W zależności od budowy lokalizator można podpiąć do:

  • złącza OBD,
  • złącza zapalniczki,
  • szyny CAN w samochodzie.

Nowoczesne urządzenia lokalizacyjne dostarczają nie tylko danych dotyczących pozycji, czasu i prędkości, ale również informacji na temat zachowania kierowców. Abyś mógł analizować wskaźniki, śledzić statystyki i monitorować lokalizację, samo urządzenie nie wystarczy. Potrzebujesz jeszcze współpracującej z nim aplikacji, do której można uzyskać dostęp przez Internet w dowolnym momencie z komputera PC lub urządzenia mobilnego.

Z pomocą przychodzą zewnętrzni operatorzy oferujący własne systemy telematyczne. Dedykowane oprogramowanie pozwala namierzyć samochód z GPS na odległość i w czasie rzeczywistym śledzić jego lokalizację.

Monitoring floty z wykorzystaniem telematyki od Flotman

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zarządza flotą pojazdów, już teraz wypróbuj system telematyczny Flotman. Oprogramowanie współpracuje z najpopularniejszymi rodzajami lokalizatorów. Automatycznie monitoruje pozycję pojazdów w czasie rzeczywistym i flaguje wszelkie odchylenia od zaplanowanej trasy dzięki geofencingowi. System można w łatwy sposób zintegrować z rządową platformą e-TOLL, co umożliwia bezbłędne przesyłanie danych geolokalizacyjnych podczas przejazdu płatnymi odcinkami dróg.

Odwiedź nasz blog i dowiedz się więcej!