Blog

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o paliwie E10, zarządzając flotą samochodów

19 lutego 2024 | Flotman | Kategorie: Bez kategorii e10-paliwo

Zmiany na rynku petrochemicznym to temat, który interesuje nie tylko kierowców, ale także właścicieli firm transportowych i zarządzających flotą samochodów. Szczególnie ważny stał się wprowadzony na polskich stacjach 1 stycznia 2024 roku nowy standard paliwa E10. Zgodnie z przyjętym założeniem stanowi istotny krok w kierunku ekologicznej motoryzacji.

To odpowiedź na potrzebę ograniczenia negatywnego wpływu spalin na środowisko. Czy mieszanka benzyny z większą zawartością etanolu jest faktycznie dobrym rozwiązaniem? O tym w dzisiejszym artykule.

Benzyna E10 – o czym musisz wiedzieć, decydując się na ekologiczne paliwo?

1. Paliwo E10 – co to jest i z czego się składa?

To 95-oktanowa mieszanka benzyny i 10% etanolu. Dodatkowy biokomponent produkowany jest głównie z biomasy, w tym kukurydzy, trzciny cukrowej lub ziemniaków. Zostaje przetworzony w biorafinerii, gdzie przechodzi proces fermentacji, aby stamtąd trafić bezpośrednio do docelowego zakładu przemysłu petrochemicznego.

benzyna-e10

2. Jakie są korzyści dla środowiska?

Stosowanie benzyny E10 bezpośrednio przyczynia się do obniżenia poziomu emisji dwutlenku węgla, co odgrywa ważną rolę w działaniach przeciwko zmianom klimatu. Bioetanol, będący jednym ze składników tego rodzaju paliwa, jest pozyskiwany ze źródeł odnawialnych, co czyni go bardziej ekologicznym niż tradycyjne odpowiedniki dostępne na stacjach. Wykorzystanie E10 ma potencjał do znacznej redukcji CO2, co przekłada się na konkretne korzyści dla poprawy jakości powietrza.

3. Jaka jest wydajność silnika?

Obniżona efektywność paliwa E10, która wynika z mniejszej wartości energetycznej etanolu w stosunku do konwencjonalnej benzyny, może wzbudzać pewne zaniepokojenie. Zmiana w składzie mieszanki ma wpływ na wydajność silnika, co jest szczególnie widoczne w starszych modelach samochodów. Ta różnica nie musi być istotna dla przeciętnego użytkownika samochodu, ale jest szczególnie ważna przy optymalizacji kosztów zarządzania flotą pojazdów ze względu na nieco wyższe zużycia paliwa na kilometr.

4. Do jakich aut nadaje się paliwo E10?

Większość nowoczesnych samochodów jest przystosowana do pracy na paliwie E10. Dotyczy to zwłaszcza modeli produkowanych od listopada 2010 roku, które zostały zaprojektowane z myślą o efektywnym wykorzystaniu nowego typu benzyny. Jednak niektóre starsze roczniki mogą nie być w pełni kompatybilne z E10. Paliwo nie nadaje się bowiem do pojazdów, które opuściły fabrykę przed rokiem 2000. Ważne jest jednak, aby sprawdzić instrukcję producenta pojazdu, zanim odwiedzisz stację benzynową.

5. Kwestie korozji elementów silnika

Ze względu na właściwości higroskopijne etanol może powodować korozję w metalowych komponentach silnia (zwłaszcza wykonanych z aluminium). Zdolność do pochłaniania wilgoci z otoczenia zwiększa zatem ryzyko przedwczesnego uszkodzenia systemu paliwowego, w tym zbiorników, przewodów czy wtryskiwaczy. Konieczne są więc regularne przeglądy pojazdów w warsztacie samochodowym. 

czy-moge-tankowac-e10

6. Koszty

E10, będące bardziej ekonomicznym rodzajem paliwa, stanowi korzystną alternatywę w stosunku do tradycyjnej benzyny. Redukcja kosztów produkcji mieszanki, dzięki wykorzystaniu bioetanolu, ma wpływ na obniżenie ceny dla użytkowników końcowych.

Przeczytaj także „Spalanie paliwa na postojach? Sprawdź, ile przepalasz nieefektywnie”.

7.  Czy mogę tankować E10 na każdej stacji?

Paliwo E10 jest coraz szerzej wykorzystywane na stacjach benzynowych, ale jego dostępność może się różnić w zależności od regionu. Ważne jest, aby mieć to na uwadze podczas planowania tras dla floty samochodów.

Paliwo E10 jest ekologiczną alternatywą dla tradycyjnej benzyny, ale może wiązać się z pewnymi wyzwaniami w zakresie:

  • wydajności,
  • kompatybilności z samochodami,
  • utrzymania.

Jako menedżer floty, powinieneś rozważyć te czynniki przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju paliwa dla swoich pojazdów.

Poznaj więcej wskazówek i najnowszych informacji – odwiedź nasz blog.