Blog

System poboru opłat po nowemu. Jak zapłacić za przejazd płatnymi drogami krajowymi za pośrednictwem e-TOLL?

14 grudnia 2021 | Flotman | Kategorie: e-TOLL aplikacja-e-toll

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, z dniem 1 grudnia 2021 r. na płatnych odcinkach dróg krajowych przestały obowiązywać bramki. Zastąpił je nowy system poboru opłat e-TOLL. Co warto o nim wiedzieć i, czy aplikacja e-TOLL to jedyna metoda płatności za przejazd?

E-TOLL zamiast viaTOLL-a. Nowy system poboru opłat na autostradach

System e-TOLL, wraz z aplikacją o tej samej nazwie, stał się oficjalnym narzędziem rządowym przeznaczonym do poboru opłat za przejazdy płatnymi drogami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych, zastępując tym samym dotychczasowy, wysłużony system viaTOLL. Obowiązek rozliczeń na nowych zasadach dotyczy wszystkich kierowców pojazdów lekkich (w tym motocykli i osobówek) oraz ciężarowych powyżej 3,5 tony, poruszających się po płatnych odcinkach autostrad, tj.:

  • A2 pomiędzy Koninem a Strykowem,
  • A4 pomiędzy Wrocławiem i Gliwicami (Bielany Wrocławskie – Sośnica).

Najważniejsze korzyści wynikające z otwarcia szlabanów i pełnego zautomatyzowania procesu związanego z poborem opłat, to upłynnienie ruchu drogowego na wskazanych odcinkach. Dla kierowców oznacza to przede wszystkim swobodny przejazd autostradą bez potrzeby zatrzymywania się celem pobrania papierowego bileciku od inkasenta.

Jak rozliczać przejazd płatnymi drogami?

Nowy system, dzięki wykorzystywaniu całkowicie innej niż dotychczas technologii, opartej o wirtualne bramki, pozwala na większą swobodę w kwestii płatności za przejazdy. Kierowcy mają do wyboru trzy wygodne metody rozliczeń i przekazywania danych geolokalizacyjnych. Oprócz aplikacji e-TOLL (do pobrania ze sklepów Google Play i AppStore), odbywa się to za pośrednictwem:

Użytkownicy pojazdów, którzy nie chcą instalować aplikacji e-TOLL lub montować dodatkowego urządzenia, mogą nabyć papierowy bilet autostradowy w sieci dystrybucji partnerów systemu e-TOLL (np. na stacji benzynowej). Bilet można zakupić z 60-dniowym wyprzedzeniem, przy czym należy pamiętać, że jego ważność mija po 48 godzinach od deklarowanej daty rozpoczęcia podróży.

System i aplikacja e-TOLL – to warto wiedzieć

System e-TOLL oparty jest  o pozycjonowanie satelitarne i bezprzewodową transmisję danych, dzięki czemu dane lokalizacyjne mogą być automatycznie przesyłane na serwery Ministerstwa Finansów (dla porównania, viaTOLL działał w przestarzałej technologii radiowej). Opłata naliczana jest zgodnie z długością przejechanych odcinków płatnych dróg, ale kierowca może samodzielnie wybrać metodę płatności za przejazd (konto z kartą przedpłaconą lub konto w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem).

Wszelkie formalności, w tym założenie konta i rejestrację pojazdu, można załatwić za pośrednictwem dedykowanej platformy przygotowanej przez Ministerstwo Finansów (https://etoll.gov.pl/) – bez konieczności odwiedzania urzędów. W najprostszym wariancie do platformy możemy zalogować się profilem zaufanym z wykorzystaniem ePUAP lub poprzez bankowość elektroniczną. System wymaga rejestracji w aplikacji e-TOLL każdego pojazdu wchodzącego w skład floty.

Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji firmy w systemie e-TOLL oraz w aplikacji znajdują się na stronie Ministerstwa

Źródło:

https://etoll.gov.pl/ciezarowe/rejestracja-w-e-toll/jak-zarejestrowac-sie-w-e-toll/