Blog

eTOLL obowiązującym systemem poboru opłat drogowych

10 grudnia 2021 | Flotman | Kategorie: e-TOLL

Nowy system poboru opłat e-TOLL to kolejna zmiana dla przedsiębiorców dysponujących flotą aut firmowych. Warto się na nią przygotować i poszerzyć wiedzę o tym zagadnieniu. Przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy różnice między ViaTOLL a e-TOLL i pokazujemy, jak wykorzystać możliwości nowego systemu. 

Dlaczego wprowadzono nowy system e-TOLL?

Korzystanie z systemu do poboru opłat e-TOLL to od 1 grudnia 2021 obowiązek każdego przedsiębiorcy, który po krajowych drogach płatnych i autostradach chce poruszać się firmowymi autami. Nowoczesne rozwiązanie e-TOLL zaprojektowano, aby maksymalnie zoptymalizować proces poruszania się tymi drogami. Jednocześnie celem było zredukowanie do zera konieczności korzystania z bramek dla floty firmowej. System zarządzany jest przez Szefa KAS, a nowość polega na wykorzystaniu technologii do wyznaczania pozycji użytkownika. Wdrożenie pozycjonowania satelitarnego, połączonego z położonymi w strategicznych punktach wirtualnymi bramownicami, to najważniejsze nowości tego rozwiązania

Co się zmieniło w stosunku do poprzedniego systemu ViaTOLL?

Poprzedni system poboru opłat ViaTOLL wymagał od kierowcy zatrzymywania się przy bramkach na autostradach, ponieważ właśnie bramownice zbierały dane dotyczące przejazdów i generowały naliczanie opłat. Nowe rozwiązanie wykorzystuje technologię satelitarną, na bieżąco przesyłając do bazy danych informacje dotyczące położenia pojazdu firmowego. Z punktu widzenia kierowców e-TOLL to duża wygoda — nie muszą zatrzymywać się na bramkach.

Poznaj lepiej system poboru opłat e-TOLL

Wdrożenie i zastosowanie nowego rozwiązania może rodzić wiele pytań, szczególnie ze strony przedsiębiorców, którzy zarządzają dużymi flotami. Poniżej wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z e-TOLL, abyś mógł płynnie wprowadzić ten system w swojej firmie.

Jak zarejestrować się w systemie e-TOLL?

Jak możesz zgłosić swoje firmowe pojazdy do systemu poboru opłat e-TOLL? Masz do dyspozycji proces rejestracji online lub wizytę w stacjonarnym punkcie (Miejscu Obsługi Klienta). Trzecią, alternatywną opcję stanowi zgłoszenie do e-TOLL za pośrednictwem swojego dostawcy kart dla floty samochodowej. Rejestracja jest bardzo prosta, a jeżeli dysponujesz profilem zaufanym, zajmie zaledwie kilka minut. Szczegółowe instrukcje znajdziesz na etoll.gov.pl. Co więcej, urządzenie pokładowe w dodanym pojeździe zostanie dodane automatycznie, aby Twój pracownik mógł od razu wyjechać na drogę.

Które drogi objęte są systemem poboru opłat e-TOLL?

Które odcinki dróg krajowych i autostrad są objęte programem e-TOLL? Korzystając z niego, dokonujesz opłat dla pojazdów lekkich (poniżej 3,5 t) na jednym odcinku autostrady A2 (Konin – Łódź) oraz jednym odcinku autostrady A4 (Wrocław – Gliwice). Warto zauważyć, że od 1.12.2021 na tych fragmentach trasy szlabany zostaną podniesione, a e-TOLL będzie jedynym sposobem na uiszczenie opłaty za przejazd.

W przypadku aut ciężkich (powyżej 3,5 t) system e-TOLL już do 1.10.2021 jest obowiązkowy na wszystkich krajowych drogach płatnych, ekspresowych i autostradach. Szczegółowy wykaz odcinków z obowiązującymi opłatami znajdziesz na etoll.gov.pl.

Jak rozliczać się z e-TOLL?

Nowy system e-TOLL daje przedsiębiorcom wiele możliwych sposobów na rozliczenie opłaty za przejazd wskazanymi odcinkami. Dla aut firmowych możesz na przykład:

  • Pobrać oficjalną, darmową aplikację e-TOLL, którą zainstalujesz w smartfonie. W czasie podróży, urządzenie z oprogramowaniem musisz mieć przy sobie. Aplikację e-TOLL możesz pobrać bezpośrednio z AppStore, Microsoft Store lub Sklepie Google
  • Kupić e-bilet u wybranych partnerów. Aktualizowaną listę partnerów, którzy dołączyli do akcji znajdziesz na stronie etoll.gov.pl, w kategorii e-bilet. Jeżeli masz zainstalowaną aplikację, e-bilet autostradowy możesz kupić z 60-dniowym wyprzedzeniem

Przedsiębiorcy dysponujący pojazdami firmowymi niezależnie od tonażu mogą rozliczać się z e-TOLL za pomocą dedykowanych dla tej usługi urządzeń OBU i ZSL. Sprzęty te to pokładowy lub zewnętrzny system lokalizacyjny. Co ważne, na zakup urządzeń na potrzeby e-TOLL można w 2021 roku uzyskać ulgę CIT/PIT. Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na nabycie sprzętu lub opłaty z tytułu obsługi systemu zewnętrznego, a także umowy o najem, leasing bądź dzierżawę właściwego urządzenia.  Rozwiązanie montażu urządzenia OBU lub ZSL szczególnie zalecamy właścicielom flot pojazdów firmowych. Jest to bowiem najprostszy sposób integracji nowego systemu poboru opłat z monitoringiem GPS pojazdów oraz kontrolą pracy i tras kierowców.

Jakie kary grożą kierowcom bez e-TOLL?

W wybranych punktach przewidziano urządzenia do kontroli prawidłowo wniesionych opłat za przejazd. Jakie kary grożą kierowcom, którzy nie dostosują się do wymagań związanych z e-TOLL? W początkowym okresie będą to głównie pouczenia oraz nakaz uiszczenia stosownej opłaty w ciągu 3 dni od stwierdzenia nieprawidłowości. Po całkowitym wdrożeniu systemu, kierowcy, którzy nie będą płacić za przejazd wskazanymi odcinkami, narażają się na otrzymanie mandatu karnego i związaną z tym odpowiedzialność.

Już teraz przygotuj swoją firmę na e-TOLL

Chociaż system e-TOLL funkcjonuje stosunkowo od niedawna, warto wiedzieć jak najwięcej o jego funkcjonowaniu i sposobie pobierania opłat. Szczególnie przedsiębiorcy, którzy dysponują flotą aut firmowych, powinni jak najszybciej dostosować się do wymagań Krajowej Administracji Skarbowej, aby prawidłowo uiszczać opłaty za poruszanie się odcinkami płatnymi.

Poznaj także: ofertę urządzeń do obsługi e-TOLL od Flotman