Blog

SAFE & ECO – jak połączyć bezpieczną i ekonomiczną jazdę we flocie?

30 sierpnia 2020 | Flotman | Kategorie: Eco-driving Trendy w zarządzaniu flotą SAFE & ECO – jak połączyć bezpieczną i ekonomiczną jazdę we flocie?

Oszczędna jazda samochodem to wymierne korzyści dla budżetu i całej floty pojazdów służbowych. Jazda defensywna to zaś wyższy poziom bezpieczeństwa kierowców i poważny atut wizerunkowy dla przedsiębiorstwa. Na czym polega ekonomiczna jazda? Jakie korzyści w zarządzaniu flotą przynosi połączenie safe- i eco-drivingu oraz jak przekonać kierowców do przestrzegania tych zasad?

Safe-driving i eco-driving – pokrewne trendy w zarządzaniu flotą

Na czym polega ekonomiczna jazda i czym jest eco-driving? Odpowiedź na to pytanie znana jest obecnie niemal każdemu fleet managerowi. To w skrócie sposób prowadzenia pojazdu, zmierzający do kontroli paliwa oraz ograniczenia jego. Mimo iż oszczędna jazda samochodem jest pożądana przez firmę, nie jest jedynym trendem w zarządzaniu parkiem pojazdów.

Niesłabnące zainteresowanie utrzymuje również safe-driving. Tutaj z kolei główny nacisk położony jest nie tyle na aspekt ekonomiczny, co na bezpieczeństwo jazdy. To natomiast zależne jest w dużej mierze od zachowania kierowcy na drodze – w tym m.in. utrzymywania odpowiednich odstępów od innych pojazdów czy przestrzegania ograniczeń prędkości.

Mimo iż główny cel tych dwóch trendów jest inny, są one ze sobą powiązane – bezpieczeństwo ruchu drogowego często warunkowane jest ekonomiczną i oszczędną jazdą. Obroty silnika – jeden z głównych parametrów eco – pozwalają kontrolować stan techniczny pojazdu, ale także wpływają na niższe spalanie. Podobnie ze wskaźnikiem gwałtownych przyspieszeń i hamowań – ich wyeliminowanie to nie tylko oszczędność silnika, ale i zwiększenie płynności jazdy, a co za tym idzie jej bezpieczeństwa. Jak więc widać, również parametry eco można wykorzystywać do analizy jazdy pod kątem bezpieczeństwa.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Korzyści z wdrożenia eco-drivingu i defensywnej jazdy

W 2019 r. doszło w Polsce do 30 288 wypadków, z czego w 2 909 przypadkach zakończyły się one skutkiem śmiertelnym. Jak podają statystyki policyjne – w większości przypadków, bo aż w 87,6% – winę za ich spowodowanie ponosił kierowca. Do zdarzeń drogowych dochodziło najczęściej z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu (27,3%), niedostosowania prędkości do warunków ruchu (23,6%) oraz nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (11%). Na kolejnych miejscach znalazły się również takie przyczyny, jak gwałtowanie hamowania czy zły stan techniczny pojazdu.

Przytoczone wyżej statystyki najlepiej wskazują, jak cenne zastosowanie we flocie znajdują zasady eco-drivingu i defensywnej jazdy. Ich wdrożenie to znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa – nie tylko kierowców, ale i całego ruchu drogowego. Dla firmy natomiast – wymierna korzyść – zarówno wizerunkowa, jak i ekonomiczna, mająca swoje źródło w niższych kosztach napraw, niższych wydatkach na paliwo oraz niższych kosztach ubezpieczeń.

Nauczenie kierowców bezpiecznej i oszczędnej jazdy

Wdrożenie zasad oszczędnej i defensywnej jazdy do zarządzania flotą to niewątpliwa korzyść dla całego parku pojazdów. Pełne korzyści przyniesie jednak, gdy realizowane będzie oddolnie – przez samych kierowców. W wytłumaczeniu im, na czym polega ekonomiczna jazda i jakie korzyści za sobą pociąga, nieocenioną rolę odgrywają narzędzia telematyczne oraz aplikacje, jak przykładowo Flotman Driver. Dzięki niej mogą oni samodzielnie kontrolować najważniejsze parametry swojej jazdy oraz zidentyfikować te, które wymagają poprawy.

Scr. z aplikacji Flotman Driver

Scr. z aplikacji Flotman Driver

Sięgnij po darmową wiedzę! >> Zapisz się na newsletter Flotman, zyskaj dostęp do porad i artykułów z naszej bazy >>

Dodatkowo oceny eco obrazują postępy w jeździe oraz plasują ich na tle innych kierowców, co stanowi czynnik motywujący do nieustannego podnoszenia wyników. To z kolei fleet manager może wykorzystać, wprowadzając system grywalizacji oraz zachęcając pracowników do przejmowania inicjatywy w przestrzeganiu ekonomicznych trendów we flocie.

Scr. z aplikacji Flotman

Jesteś ciekawy, jakie korzyści w praktyce daje wdrożenie rozwiązań telematycznych Flotman? Zobacz, jakie zmiany, korzyści i oszczędności przyniosły one dla naszego klienta, Grupy Żywiec.

telematyka Flotman