Blog

Nowoczesny system GPS – korzyści z zastosowania Big Data w rozwiązaniach flotowych

3 października 2017 | Flotman | Kategorie: Trendy w zarządzaniu flotą Zastosowanie Big Data w rozwiązaniach flotowych

O przewadze i konkurencyjności przedsiębiorstwa świadczy przede wszystkim niezakłócony dostęp do informacji. Praktyka pokazuje jednak, że coraz częściej jest to niewystarczające. Pełen sukces może zapewnić nie tylko posiadanie informacji, ale przed wszystkim ich właściwe przetwarzanie i analiza. Wszędzie tam zastosowanie znajduje Big Data.

Czy Big Data zrewolucjonizuje zarządzanie flotą pojazdów?

Analitycy Gartnera przewidują, że do 2020 r. aż 80% procesów biznesowych zostanie zmodernizowanych dzięki Big Data, a w ciągu najbliższych dwóch lat wydatki na nie zwiększy aż 73% firm. Czym jest owo rozwiązanie i co sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców dostrzega jego atrakcyjność?

Big Data – to zbiory informacji o dużej objętości, zmienności lub różnorodności, które wymagają nowych form przetwarzania. Są one wykorzystywane celem wspomagania podejmowania decyzji strategicznych, odkrywania nowych zjawisk oraz optymalizacji procesów. Aby można było mówić o Big Data, niezbędny jest nie tylko duży zbiór danych, ale przede wszystkim ich nieustanne analizowanie.

Podobnego nieustannego przetwarzania danych wymaga zarządzanie flotą pojazdów. Wdrożenie rozwiązań Big Data ma dawać szansę na rozwój i optymalizację kosztów utrzymania floty oraz efektywniejsze jej eksploatowanie.

Sięgnij po darmową wiedzę! >> Zapisz się na newsletter Flotman, zyskaj dostęp do porad i artykułów z naszej bazy >>

Big Data – gdzie znajduje zastosowanie?

System analizy informacji nie jest rozwiązaniem nowym. Swoje zastosowanie znajduje w niemal każdej dziedzinie życie. Z Big Data korzystają przeglądarki Google, Yahoo czy Bing, wyświetlając odpowiedzi na zapytania internautów. Firmy z branży e-commerce, jak Euro RTV, AGD, Leroy Merlin przetwarzają behawioralne informacje o klientach, a następnie przez prognozy i analizy jakościowe weryfikują potencjalną wartość biznesową każdego użytkownika.

Dzięki Big Data aplikacja Workday Insight Applications podpowiada kadrze kierowniczej, czy pracownik zamierza opuścić firmę oraz pomaga lepiej określić jego potencjał, przydzielając go do konkretnych zadań. To tylko nieliczne przykłady wykorzystania technologii Big Data. Swoje zastosowanie znajduje ona także w kontroli floty samochodowej.

Big Data na rynku polskim – to tylko kwestia czasu?

Z raportu Intela wynika, że z rozwiązań Big Data korzysta jedynie 18% polskich firm. Ten trend się jednak zmienia. Według badań InsightExpress aż 8 na 10 menedżerów IT przekonuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat strategia ich przedsiębiorstw będzie opierała się na rozwiązaniach analizy danych. Jest to o tyle prawdopodobne, że obecnie co czwarta firma w Europie Środkowej wiąże swoją działalność z technologią Big Data.

Ten trend nie pozostaje bez wpływu na sytuację polskich firm. Dla przykładu: warszawska spółka Cloud Technologies, twórca platformy OnAudience, stanowi największą hurtownię danych typu Big Data w Europie. Mało tego – fakt, że przetwarza blisko 4 mld profili internautów sytuuje ją w gronie największych hurtowni Big Data na świecie. W samym 2016 r. wypracowała dochód rzędu 32,42 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 12,95 mln zł zysku netto. Powyższe dane czynią z tej spółki niekwestionowanego lidera na rynku polskich zastosowań Big Data – jednak nie monopolistę.

Po rozwiązania z zakresu analizy danych sięga coraz śmielej sektor bankowy, branża medyczna, media, firmy e-commerce czy przemysł transportowy. Jak się okazuje, namierzanie GPS czy system lokalizacji floty to tylko niektóre z możliwości, jakie Big Data oferuje fleet menagerom.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Kontrola floty samochodowej z wykorzystaniem Big Data

Big Data w połączeniu z systemami namierzania GPS stwarza szereg możliwości pozyskiwania i przetwarzania danych niezbędnych w procesie zarządzania flota pojazdów. W przypadku firmy transportowej podstawowym celem jest bez wątpienia redukcja kosztów oraz usprawnienie pracy logistyków. Na co dzień jej wspomaganiu służą:

  • giełdy transportowe do zdobywania zleceń,
  • programy do zarządzania i rozliczania czasu pracy kierowcy,
  • systemy lokalizacyjne i zarządzanie flotą pojazdów,
  • programy do fakturowania.

Programy te działają w sposób od siebie niezależny. Połączenie pochodzących z nich informacji mogłoby jednak dostarczyć cennych wniosków dla zwiększenia efektywności oraz konkurencyjności przedsiębiorstwa. Tu właśnie leży zadanie Big Data.

Systemy te łączą dane pochodzące nie tylko z różnych programów, ale i zapisywane przez te programy w różny sposób i przy użyciu różnych wielkości. Zebrane w ten sposób informacje o charakterze tras, stylu jazdy kierowców, eksploatacji pojazdów czy wykorzystania przestrzeni ładunkowej znacznie ułatwią śledzenie GPS, a w konsekwencji kontrolę floty samochodowej.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Big Data – przyszłość w zarządzaniu flotą pojazdów

Zastosowanie Big Data w transporcie to nie tylko optymalizacja działalności firmy i podnoszenie jej efektywności, ale i szereg udogodnień codziennej pracy oraz znaczna redukcja kosztów.

– Dzięki analizie danych przewoźnik może poprawić zdolność obsługową poprzez redukcję nadmiaru mocy nawet o 10% w ciągu dekady. Dla wielu firm to zysk rzędu 1 mln rocznie. Szacunki pokazują, że duże przedsiębiorstwo może zwiększyć zysk nawet o 100 – 300 mln euro – komentuje ekspert marki Flotman.

Poza redukcją kosztów Big Data pozwala także na estymowanie czasu przejazdu – z uwzględnieniem korków, ograniczeń czasowych i średniego czas rozładunku – znajdowanie lepszej trasy przez możliwość porównania kilku dostępnych oraz podejmowanie nowych zleceń, które mogą być wykorzystywane z podobnym rodzajem podwozia, a zwykle są pomijane. Dodatkowo system analizy danych może dostarczyć flot menagerowi sugestii dotyczących np. wcześniejszego serwisowania pojazdu, w oparciu o możliwość wyboru najlepszych ofert.

Jak widać, Big Data jest przyszłością nie tylko w biznesie na świecie – ale szerokie zastosowanie znajduje w warunkach polskiego rynku. Szczególnym jego beneficjentem są zaś flotowcy – stanowi on duże wsparcie nie tylko dla systemu GPS, ale i znacznie ułatwia zarządzanie flotą pojazdów.

>> Zarządzanie flotą pojazdów służbowych. Czytaj więcej na blogu! >>