Blog

Lokalizatory 4G w zarządzaniu flotą samochodów – na czym polega aktualizacja?

25 stycznia 2024 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman Poradnik Fleet Managera lokalizator-4g

Efektywne zarządzanie flotą samochodową wymaga bieżących aktualizacji technologicznych, aby sprostać zmieniającym się standardom. Tak jest w przypadku lokalizatorów GPS 4G. Jakie korzyści przynoszą firmom transportowym te niewielkie urządzenia? Przeczytaj w naszym artykule.    

Lokalizatory GPS 4G – nowa technologia w zarządzaniu flotą samochodową

Postęp w dziedzinie Internetu Rzeczy (IoT) otworzył przed firmami transportowymi nowe możliwości, co potwierdza raport opublikowany przez Instytut KerallaResearch na początku 2023 roku. Wyniki badania wskazują, że aż 46,9% klientów flotowych jest przekonanych, iż inwestycje w nowoczesne technologie wpływają na budżet firmy i pomagają im w oszczędzaniu. Doskonały przykład wykorzystania postępu technologicznego w branży transportowej stanowią lokalizatory 4G.

Dlaczego warto zainwestować w lokalizator 4G? Flota samochodowa korzystająca z zaawansowanych urządzeń GPS może być zarządzana z większą dokładnością. To nie tylko strategiczny ruch w kierunku poprawy efektywności i konkurencyjności firmy, ale także kluczowy element strategii optymalizacji kosztów.

lokalizator-4g-flota-samochodowa

Co technologia 4G może zaoferować fleet managerom?

Należy wspomnieć, że aktualnie lokalizatory GPS oparte na standardach 2G i 3G są nadal powszechnie wspierane. Niemniej jednak, wraz z rosnącym popytem i dynamicznie zmieniającymi się przepisami w krajach UE (np. Szwajcarii), niemal pewne jest, że wkrótce ich wsparcie zostanie wstrzymane na rzecz rozwoju lokalizatorów 4G. Dlatego już teraz warto rozważyć inwestycję w nowe urządzenia, które zapewnią lepszą jakość i niezawodność usług.

Dzięki zastosowaniu technologii A-GPS (Assisted GPS) opartej na sieci 4G/LTE nowoczesne lokalizatory GPS cechują się dużo wyższą wydajnością i stabilnością w porównaniu do urządzeń starszej generacji. To przekłada się na szereg korzyści – takich jak:

Szybka transmisja danych i skalowalność

Dzięki wysokiej prędkości przesyłania danych (do 100/150 Mbps) nowoczesne urządzenia umożliwiają błyskawiczne przekazywanie informacji do systemu zarządzania flotą samochodową. Są w stanie obsłużyć dużą ilość danych jednocześnie, co pozwala na monitorowanie większej liczby pojazdów bez problemów z wydajnością. To istotne zwłaszcza w przypadku dużych flot.

Stabilny zasięg i niezawodność

Lokalizatory GPS 4G oferują lepszy zasięg i pokrycie. Dzięki wsparciu technologii 4G      są w stanie określić pozycję pojazdów nawet wtedy, gdy te znajdują się poza zasięgiem GPS. Eliminuje to problemy związane z utratą sygnału w:

  • tunelach,
  • garażach,
  • magazynach,

czy na górzystych obszarach.

lokalizator-gps-4g

Długoterminowe wsparcie

Korzystanie z lokalizatorów 4G to nie tylko kwestia poprawy dostępności i jakości samych danych lokalizacyjnych, ale także wydłużenia czasu wsparcia. W związku z postępującym wycofywaniem starszych standardów w krajach Unii Europejskiej, urządzenia 4G są przyszłościowe. Fleet managerowie i właściciele firm transportowych inwestują w technologię, która będzie obsługiwana przez lata, co jest wsparciem w długoterminowym planowaniu i realizacji celów biznesowych.

Sprawdź, co zyska pracownik i pracodawca na montażu lokalizatora GPS.

Wdrożenie technologii 4G w firmie transportowej – o czym warto wiedzieć?

Lokalizatory 4G są doskonałym przykładem na to, jak postęp technologiczny zmienia podejście firm transportowych do monitorowania floty. Wprowadzają nowe standardy efektywności i bezpieczeństwa, przyczyniając się do optymalizacji kosztów i poprawy wydajności operacyjnej w całej branży. Warto wiedzieć, że lokalizatory 4G      kompatybilne z istniejącym oprogramowaniem do zarządzania flotą samochodową, więc nie musisz wdrażać go od podstaw. W efekcie możesz:

  • zminimalizować zakłócenia w codziennych operacjach,
  • zapewnić płynną migrację pomiędzy starą a nową technologią.

Przy wyborze dostawcy lokalizatorów, warto postawić na sprawdzonego i doświadczonego partnera, który zapewnia profesjonalną obsługę i wsparcie. Flotman, jako lider na rynku rozwiązań telematycznych, oferuje lokalizatory GPS 4G, posiadające homologacje i certyfikaty PIMOT. Dowiedz się więcej lub skontaktuj się z nami i już dziś wybierz najlepszy model dla swojej floty samochodowej!

Przeczytaj również nasz artykuł: „Przerywamy milczenie — kolejne kraje bez obsługi GPS w 2G”.