Blog

4 rzeczy, które warto kontrolować, zarządzając flotą pojazdów

10 sierpnia 2021 | Flotman | Kategorie: Poradnik Fleet Managera 4 rzeczy, które warto kontrolować, zarządzając flotą pojazdów

Aby zarządzanie flotą pojazdów było efektywne i przyniosło wymierne korzyści, zwłaszcza finansowe, jako fleet manager powinieneś na bieżąco kontrolować wiele parametrów związanych z eksploatacją firmowej floty. Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy!

 System telematyczny do monitorowania służbowej floty to rozwiązanie, z którego korzystają zarówno duże międzynarodowe przedsiębiorstwa, jak i małe lokalne firmy. Pozwala ono na szczegółowe ewidencjonowanie parametrów eksploatacyjnych każdego pojazdu, dzięki czemu można mieć większą kontrolę nad kulturą jazdy kierowców.

Wdrożenie specjalistycznego oprogramowania IT (takiego jak np. Flotman) i zamontowanie urządzeń GPS w służbowych pojazdach może przynieść znaczne oszczędności pod warunkiem, że będziesz stale nadzorował wszystkie podejmowane przez Twoich pracowników działania. Poznaj 5 rzeczy, które warto kontrolować, korzystając z naszego systemu do zarządzania flotą!

1.  Kontrola zużycia paliwa

Poddając analizie koszty związane z eksploatacją floty, można bardzo łatwo dojść do wniosku, że największą część firmowych środków pochłaniają wydatki na paliwo. Każdego roku ceny benzyny i gazu wzrastają, dlatego aby zoptymalizować wydatki, warto kontrolować parametr związany z ich spalaniem.

Dzięki informacjom zgromadzonym przez system telematyczny Flotman możesz w łatwy sposób kontrolować zużycie paliwa w swoich pojazdach, co pomoże Ci wyłączyć z eksploatacji te samochody, których utrzymanie jest zbyt kosztowne. Alternatywnym rozwiązaniem jest lepiej zoptymalizowane planowanie tras kierowców.

2.  Planowanie tras kierowców i ewidencja ich czasu pracy

Nie da się ukryć, że właściwie zaplanowana trasa pozwala znacznie ograniczyć koszty związane z eksploatacją pojazdów. Mając pełną kontrolę nad takimi parametrami jak pokonana odległość, czas pracy kierowcy i uwzględnienie godzin dostaw, można całkowicie wyeliminować ryzyko nadużyć związanych z wykorzystywaniem służbowych pojazdów w prywatnych celach.

Aplikacja Flotman wyposażona jest w specjalistyczne narzędzia ułatwiające kontrolowanie i planowanie tras kierowców. System w czasie rzeczywistym gromadzi informacje, analizy i raporty w odniesieniu do konkretnych pojazdów i pracowników.

3.  Kontrola nawyków i  kultury jazdy kierowców

Kolejnymi parametrami, które warto mieć pod kontrolą, zarządzając flotą pojazdów, są te związane z kulturą jazdy kierowców. Dysponując takimi informacjami jak m.in. prędkość poruszania się pojazdem (w tym gwałtowne przyspieszenia), czas postoju, sposób hamowania czy wykorzystania silnika, możesz wyeliminować nieuczciwe praktyki wśród swoich kierowców, nagradzając tych, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami i przestrzegają tym samym wewnętrznego regulaminu firmy. Dane zgromadzone przez aplikację Flotman mogą posłużyć za niezbity dowód w przypadku spowodowania kolizji.

4.  Stan techniczny pojazdu pod kontrolą

Zły stan techniczny pojazdów to najczęstsza przyczyna wymiany firmowej floty. Warto więc pamiętać o systematycznych przeglądach, naprawach i serwisowaniu – to czynniki, które przyczyniają się do wydłużenia żywotności aut, a tym samym – zapewnienia ciągłości w funkcjonowaniu całej floty. W przypadku zbyt liczebnej floty nie zawsze jest to jednak tak proste, jak na papierze.

Aplikacja Flotman pomoże Ci mieć większą kontrolę nad niektórymi parametrami technicznymi, dzięki czemu będziesz mógł szybciej reagować w przypadku usterek – niezależnie od tego, czy siedzisz za biurkiem, czy podróżujesz. Natychmiastowa reakcja to niższe koszty poniesione z tytułu napraw.