Blog

Jak wygląda monitoring maszyn rolniczych?

26 lipca 2023 | Flotman | Kategorie: Zastosowania systemów GPS lokalizacja_maszyn_rolniczych

Monitoring firmowej floty dotyczy nie tylko aut osobowych i ciężarowych, ale także maszyn rolniczych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przebiega taki proces oraz dlaczego jest (albo powinien być) istotną częścią prowadzenia działalności gospodarczej.

Telematyka w agrobiznesie – korzyści z zastosowania

Aby wyjść naprzeciw kluczowym potrzebom agrobiznesu, stworzono systemy śledzenia i monitorowania maszyn rolniczych. Te innowacyjne rozwiązania wykorzystują telemetrię i telematykę, co pozwala na transmisję precyzyjnych danych nawet na bardzo duże odległości. Wdrażając monitoring maszyn rolniczych, możesz nie tylko zwiększyć efektywność wykorzystania sprzętu, ale także:

  • zoptymalizować zużycie paliwa i nakładów finansowych,
  • zwiększyć produktywność zespołu operacyjnego,
  • sprawniej planować zarządzanie gospodarstwem.

Wiedza dotycząca tego, gdzie dokładnie znajdują się ciągniki i kombajny, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i daje zarówno fleet managerom, jak i właścicielom gospodarstwa rolnego, większą kontrolę nad pojazdami.

Innym powodem monitorowania maszyn rolniczych jest przewidywanie konieczności konserwacji sprzętu. W rezultacie minimalizuje się koszty związane z naprawami awaryjnymi, a także zmniejsza ryzyko przestojów i strat związanych z niewydajnością maszyn.

Gps_do_maszyn_rolniczych

Lokalizacja maszyn rolniczych w praktyce

W praktyce urządzenia GPS do maszyn rolniczych pod względem działania nie różnią się niczym od trackerów stosowanych w pojazdach ciężarowych czy osobowych. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania:

  1. urządzenia podłączane do stałego zasilania,
  2. niewielkie lokalizatory wyposażone we wbudowaną baterię.

Te drugie przeznaczone są w szczególności do naczep, pługów czy kosiarek.

Oba rodzaje trackerów opierają się na satelitarnych danych geolokalizacyjnych, które dostarczają informacji o położeniu pojazdu w czasie rzeczywistym. Niektóre modele mogą pracować również w oparciu o transmisję 2G, 3G lub LTE.

Dowiedz się więcej z artykułu „Lokalizator GPS nie pokaże mapy online w każdym kraju Europy — sprawdź jak się przed tym uchronić”

Warto dodać, że lokalizacja maszyn rolniczych to tylko jedna z ważniejszych funkcji trackerów dla agrobiznesu. Nowoczesne urządzenia pozwalają zabezpieczyć ciągnik czy kombajn przed kradzieżą paliwą, a także odciąć zapłon w momencie wykrycia nadużyć. Co więcej, można je w łatwy sposób zintegrować z oprogramowaniem monitorującym dla rolnictwa precyzyjnego. Dzięki temu możliwy jest dostęp do bardziej szczegółowych danych, takich jak:

  • wzorce pogodowe,
  • żyzność gleby,
  • jakość plonów,
  • obecność szkodników, chorób i chwastów.

monitoring_maszyn_rolniczych

System telematyczny Flotman: lokalizacja maszyn rolniczych pod kontrolą

Bezpośrednią korzyścią z monitoringu w agrobiznesie jest niewątpliwie wzrost zysków. Jednak jak już zasugerowaliśmy, śledzenie lokalizacji maszyn rolniczych można uznać jedynie za pierwszy krok w optymalizacji procesów biznesowych. Aby móc w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych lokalizatorów GPS, musisz zainwestować w system telematyczny, który zapewni bardziej kompleksowe podejście do zarządzania flotą ciągników oraz innych pojazdów rolniczych.

Możesz np. zdecydować się na autorskie rozwiązanie firmy Flotman, z pomocą którego usprawnisz większość działań związanych z fleet manageningiem. Dzięki wdrożeniu infrastruktury do śledzenia ładunków w terenie możesz całkowicie wyeliminować konieczność wykonywania odręcznych notatek i przeprowadzania własnoręcznej kontroli maszyn poprzez automatyzację procesów oraz lepsze wykorzystanie zasobów. Dlatego nie zwlekaj, skorzystaj z oferty Flotman i zyskaj pełną kontrolę nad swoim gospodarstwem rolnym!

Chcesz być na bieżąco z nowościami w zakresie monitoringu pojazdów? Odwiedź nasz blog.