Blog

Jak rozwiązania telematyczne pomagają w planowaniu celów biznesowych?

28 lutego 2019 | Flotman | Kategorie: Pytania do eksperta W planowaniu celów biznesowych pomogą rozwiązania telematyczne

W prowadzeniu biznesu nie chodzi o to, aby wszystkie rzeczy robić we właściwy sposób. Chodzi przede wszystkim o to, aby robić właściwe rzeczy. W taki oto sposób można sparafrazować słowa Petera Druckera – jednego z najważniejszych ekspertów w dziedzinie zarządzania. Dlaczego wyznaczanie celów biznesowych w firmie posiadającej flotę jest tak ważne oraz jak wykorzystać do tego rozwiązania telematyczne?

Rola celów biznesowych w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Szybko rosnąca konkurencja oraz nieustannie zmieniające się warunki funkcjonowania firm posiadających flotę wymuszają na ich managerach konieczność kompleksowego podejścia do zarządzania flotą. Czynnością, która może znacząco usprawnić ten proces, jest precyzyjne planowanie oraz realizacja celów biznesowych. Dlaczego jest to tak ważne? Pozbawione szerszego planu i ukierunkowania działanie może bardzo szybko doprowadzić do chaosu organizacyjnego, a co za tym idzie – znacząco utrudnić osiągnięcie zamierzonych efektów.

Zamiast tego odpowiednio postawione, konkretne cele biznesowe pomagają uporządkować wszystkie podejmowane czynności, nadając im właściwy sens. Mało tego, dla pracowników właściwie sprecyzowane cele mogą okazać się niezwykle skutecznym narzędziem motywacyjnym. Managerom z kolei ułatwią ocenę efektywności podejmowanych działań, a w szerszej perspektywie – usprawnią realizację długofalowej strategii rozwoju firmy. W jaki sposób najnowsze rozwiązania telematyczne mogą pomóc w planowaniu celów biznesowych?

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Podniesienie jakości obsługi klientów a rozwiązania telematyczne

Niezwykle ważne w każdym biznesie jest odpowiednie podejście do klientów. Stąd też podczas określania celów fleet managerowie powinni uwzględnić także podniesienie jakości świadczonych usług. Jak sobie poradzić w takim razie z mobilnymi handlowcami? Jak zadbać o jakość obsługi, zadowolenie klienta i realizację celów na przykład wyników sprzedażowych?

Poprawieniu wydajności w tym zakresie posłuży z pewnością optymalne planowanie i wyznaczanie tras z uwzględnieniem wszystkich kluczowych punktów odwiedzin. Ważne jest także świadome zarządzanie bazą klientów czy przypisanie do nich konkretnych kierowców. W tym obszarze bardzo pomocne będą rozwiązania telematyczne, jakie oferują systemy do zarządzania flotą.

Polityka flotowa - plik do pobrania

Na przykład aplikacja Flotman m.in. udostępnia raporty z ewidencji wizyt u klientów i czasu spędzonego na pracy z nimi, podział na przejazdy prywatne/ służbowe, czy tworzenie budżetów w oparciu o ilość przejechanych kilometrów w danych strefach. Dodatkowo wszystkie te rozwiązania można wykorzystać jako czynnik motywujący, który pomoże osiągnąć na przykład lepsze wyniki w sprzedaży oraz zmniejszenie ilości jazd prywatnych na korzyść służbowych.  

Bezpieczeństwo – priorytetowy cel każdej firmy posiadającej flotę

Nie ulega wątpliwości, że priorytetowym celem każdego przedsiębiorstwa mającego pracowników mobilnych jest bezpieczeństwo – zarówno kierowców, jak i całego ruchu drogowego. W jaki sposób zaplanować jego realizację, wykorzystując usługi telematyczne?

Zaawansowana technologia, na której opierają one swoje funkcjonowanie, umożliwia dokładną obserwację danych dotyczących stylu jazdy oraz analizę zachowań kierowców. Zebrane w ten sposób informacje, w połączeniu z techniką eco-drivingu, pozwalają dostrzec niewłaściwe praktyki jazdy, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia świadomości kierowców na drogach.

Szczegółowe raporty z systemu w podziale na każdego kierowcę, czy stworzone grupy umożliwiają na bieżąco monitorowanie stopnia realizacji celu, analizę trendów i wiedzę, czy realizacja celu jest zagrożona, czy nie.

Telematyka floty sposobem na zmniejszenie szkodowości pojazdów

Dokładny obraz stylu jazdy kierowców, jaki tworzą dane pozyskiwane przez rozwiązania telematyczne, to nie tylko kwestia bezpieczeństwa. To też mniejsza szkodowość floty pojazdów. W jaki sposób osiągnąć ten cel?

Pozyskiwane za sprawą tych urządzeń informacje, takie jak prędkość jazdy czy sposób przyspieszenia i hamowania, trafiają nie tylko do kierowców, ale także do fleet managerów. Dzięki temu zyskują oni możliwość kontroli wszystkich pracowników. Szczególnie w firmach o pokaźnych parkach pojazdów pozyskanie tych informacji w inny sposób byłoby bardzo trudne czy wręcz niemożliwe. Równie utrudniona w takich okolicznościach jest osobista kontrola stanu technicznego wszystkich samochodów.

Systemy telematyczne gromadzą wszelkie niezbędne informacje w jednym miejscu, co zapewnia systematyczny wgląd w jakość floty oraz usprawnia proces serwisowania i naprawy pojazdów.

Pobierz darmowy dostęp do >> konta DEMO aplikacji Flotman >>

Niezmienny cel – optymalizacja kosztów flotowych poprzez rozwiązania telematyczne

Tak jak podstawowym celem biznesowym w każdym przedsiębiorstwie jest bezpieczeństwo kierowców, tak i niezmiennie aktualne jest dążenie do optymalizacji kosztów. Jak do realizacji tego zamierzenia mogą przyczynić się usługi telematyczne?

Otóż źródeł oszczędności wynikających z ich zastosowania jest wiele. Nie będzie żadną nowością stwierdzenie, że jednym z największych wydatków w zakresie utrzymania floty pojazdów są koszty paliwa.  Dane z systemów telematycznych pomogą także w tym przypadku. Odpowiednie moduły kontroli paliwa podsumowują tankowania oraz ewentualne ubytki. Importowanie danych z kart flotowych umożliwia analizę spalania oraz pozwala zoptymalizować koszty paliwa, a dzięki temu także wydajność całej floty.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Systemy telematyczne w transporcie: prosta droga do oszczędności

Dzięki informacjom o sposobie eksploatacji samochodów, managerowie łatwo dostrzegą wszelkie ubytki paliwa oraz zidentyfikują ich źródło. Równie skutecznie będą w stanie wyeliminować nieekonomiczne praktyki wykorzystywania pojazdów służbowych do celów prywatnych. Realizacji celu w postaci redukcji kosztów mogą posłużyć także zasady eco-drivingu.

Planowanie celów biznesowych to niezwykle ważny proces w każdym przedsiębiorstwie. Podsumowując, aby zwiększyć jego skuteczność, warto skorzystać z pomocy najnowszych rozwiązań telematycznych. Nie tylko pozwolą on usprawnić zarządzanie flotą, ale i znacząco ułatwią realizację strategii firmy.

Zajrzyj na bloga i dowiedz się więcej >> Aplikacja Flotman >>