Blog

Wynajem aut – jak to działa? Jakie korzyści przynosi dla firmy?

24 kwietnia 2019 | Flotman | Kategorie: Pytania do eksperta Wynajem aut – jak to działa? Jakie korzyści przynosi dla firmy?

Jeszcze do niedawna posiadanie samochodu służbowego było wyznacznikiem prestiżu i swego rodzaju luksusu. Obecnie kwestia ta ustępuje miejsca potrzebie mobilności i umiejętnego dostosowania się do zmiennych warunków rzeczywistości. W obliczu owej zmiany, niezwykle korzystnym rozwiązaniem, zarówno dla małych, jak i większych firm, okazuje się usługa rent a car.

Wynajem krótko- i długoterminowy – rozwiązanie dla każdej firmy

Z roku na rok, z usługi wypożyczania pojazdów korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Ów trend najlepiej obrazują statystyki. Wynika z nich jednoznacznie, iż wynajem krótkoterminowy pojazdów, a więc na okres nieprzekraczający 30 dni, rośnie w Polsce w tempie ok. 15% rocznie. Podobne wzrosty zauważalne są w przypadku wynajmu długoterminowego. Z czego wynika popularność owego rozwiązania?

Jej źródeł można upatrywać w szerokim i praktycznym zastosowaniu w biznesie omawianej usługi. W jaki sposób? Przede wszystkim wynajem pojazdu może służyć jako rozwiązanie doraźne, bądź długofalowe. Wypożyczone auto sprawdzi się zarówno przy organizacji eventu, jak i jako stałe narzędzie pracy. Omawiana usługi stanowi także rozwiązanie na przejściowe trudności finansowe w firmie czy sytuacje związane z uszkodzeniem lub awarią pojazdów służbowych.

Sięgnij po darmową wiedzę! >> Zapisz się na newsletter Flotman, zyskaj dostęp do porad i artykułów z naszej bazy >>

Wynajem aut długoterminowy, leasing czy auta pulowe?

Zakup samochodu służbowego dla każdego pracownika nie jest jedyną możliwością użytkowania aut w firmie. Rozwiązanie to posiada wiele alternatyw. Jedną z nich są pojazdy pulowe. Co to takiego? Najogólniej rzecz biorąc, jest to idea współdzielenia auta przez wielu kierowców. Innymi słowy, samochód pulowy nie jest przypisany do konkretnego pracownika, a do większej grupy osób. Rozwiązanie to niesie ze sobą pewne oszczędności.

Jednocześnie jednak wiąże się z licznymi trudnościami, jak chociażby rozmyta odpowiedzialność za uszkodzenia czy dbałość o stan pojazdu. Posiadanie puli samochodów może także wiązać się z ryzykiem, iż w pewnym momencie ich liczba okaże się zbyt mała w stosunku do potrzeb firmy. Podobnych problemów można uniknąć, decydując się na wynajem aut. Opcja ta pozwala na wypożyczenie dokładnie tyle samochodów, ile aktualnie potrzeba. Bez ograniczania mobilności oraz jednoczesnego przepłacania za nieużywane pojazdy.

Inną możliwością użytkowania auta w firmie jest leasing. Rozwiązanie to także jednak w wielu aspektach ustępuje miejsca opcji wynajmu. Spowodowane jest to w dużej mierze niższymi kosztami oraz wyższym komfortem owej usługi. W jej przypadku wszelkie kwestie związane z serwisowaniem czy naprawą pojazdu spoczywają bowiem na firmie wynajmującej. Po stronie przedsiębiorcy pozostaje wyłącznie użytkowanie samochodu.

Kontak flotman

Wynajem aut – jak to działa w firmie?

Wbrew pozorom, wypożyczanie samochodów jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Wszelkie formalności związane z tym procesem zostały ograniczone praktycznie do minimum, a samo korzystane z pojazdu nie przysparza większych trudności, co bez wątpienia wpływa na atrakcyjność wynajmu aut. Jak zacząć praktykować tę usługę w firmie?

Na początku należy określić główny cel użytkowania pojazdu. Jeśli ma on służyć zaspokojeniu pojedynczych potrzeb transportowych, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie pojazdu na krótki okres czasu. Przy potrzebie jego ciągłego użytkowania, lepiej sprawdzi się dłuższy wynajem aut. Na co uważać podpisując umowę?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na warunki korzystania z samochodu oraz kwestie ubezpieczeniowe. W tym kontekście istotne znaczenie ma podział odpowiedzialności w przypadku ewentualnej stłuczki oraz oznaczenie podmiotu pokrywającego szkody. Dodatkowo warto sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz poprawność danych w umowie.

Korzyści wynikające z wypożyczania pojazdów

Imponująca mobilność, elastyczność, dostępność samochodu zawsze i wszędzie, kiedy tego potrzeba, zmniejszenie wielkości floty i jej kosztów utrzymania. To tylko niektóre korzyści, jakie stwarza wynajem aut. Jak zacząć maksymalnie wykorzystywać możliwości wypożyczalni?

Jedną z najważniejszych zalet tego typu rozwiązania są wymierne oszczędności finansowe. Nie jest tajemnicą, iż posiadanie służbowego pojazdu związane jest z szeregiem wydatków. Przede wszystkim zalicza się do nich leasing lub zakup samochodu. Do tego dochodzą koszty związane z jego ubezpieczeniem, serwisowaniem oraz codzienną eksploatacją.

W miejsce tych wszystkich wydatków, w wypożyczalniach pojawia się jedna opłata za wynajem pojazdu oraz konieczność uzupełnienia zużytego paliwa. Wszelkie kwestie związane z konserwacją auta pozostają po stronie firmy, która go użycza. Mało tego, wynajmując samochód, przedsiębiorca posiada możliwość odliczeniu części lub całości podatku VAT za zakupione do niego paliwo. Brak posiadania floty na własność zwalnia także z konieczności zabezpieczenia go na wypadek ewentualnej kradzieży oraz troski o właściwe przechowywanie pojazdu.

Czytaj więcej na naszym blogu >> Wynajem aut dla firm >>

 

Dla kogo opcja wypożyczania pojazdów?

Oprócz wspomnianych powyżej zalet wypożyczania samochodów, istnieje także jedna, posiadająca istotne znaczenie dla istoty omawianej usługi. Otóż branża rent a car pozwala na wynajęcie auta całkowicie dopasowanego do potrzeb i preferencji użytkowników. W zależności od stanowiska, czy rodzaju wykonywanej pracy mobilnej, możliwe jest wypożyczenie małego kompaktu, bądź większego mini VANA, najbardziej standardowego samochodu osobowego lub też auta sportowego czy luksusowego. Dodatkowo wiele wypożyczalni posiada w swojej ofercie także pojazdy dostawcze oraz busy. To sprawia, że wynajem auta jest atrakcyjną opcją zarówno dla osób prywatnych, jak i dla pracowników odbywających podróże służbowe.

Wśród różnych opcji użytkowania pojazdu, coraz większe znaczenie zyskuje wynajem aut. Jak zacząć czerpać korzyści z tej usługi? Przekonać się o tym można, odwiedzając wypożyczalnię.