Blog

Inwestycja w lokalizatory GPS do pojazdów jako dobry kierunek zwiększania oszczędności w firmie

17 sierpnia 2022 | Flotman | Kategorie: Zastosowania systemów GPS lokalizator-gps-jaki-wybrac

Koszty prowadzenia działalności rosną z miesiąca na miesiąc. Szczególnie dużym wyzwaniem okazuje się utrzymanie floty samochodowej. Na szczęście, dzięki korzystaniu z lokalizatorów GPS jako fleet manager jesteś w stanie zwiększyć oszczędności w swojej firmie. W jaki sposób? Odpowiadamy! 

monitoring-gps

Dlaczego warto wybrać lokalizator GPS do samochodu?

Monitoring GPS jest bardzo przydatny w firmach świadczących usługi transportowe i logistyczne. Pozwala sprawdzić m.in.:

  • aktualną pozycję pojazdu na drodze;
  • trasę, jaką pokonał kierowca;
  • wszystkie postoje (zarówno te planowe, jak i nieplanowane).

Dzięki temu fleet manager wie, czy pracownik wykonuje wszystkie powierzone mu obowiązki i nie dopuszcza się przewinień bądź nadużyć, do których zaliczamy:

  • niedostosowanie prędkości pojazdu do ograniczeń na danym odcinku,
  • wykorzystywanie samochodu służbowego do prywatnych celów,
  • spuszczanie paliwa z baku,
  • nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Szacuje się, że dzięki monitoringowi GPS można miesięcznie zaoszczędzić nawet 10% na tankowaniu. W skali roku przekłada się to na ponad miesiąc darmowej jazdy. Przestrzeganie zasad ekonomicznej jazdy ma wpływ na prawidłową eksploatację pojazdu – rzadsze awarie to z kolei mniej kosztów ponoszonych z tytułu naprawy w warsztatach. Monitoring GPS usprawnia cały proces kontaktu fleet managera z pracownikami, a także wpływa na bezpieczeństwo przewożonego towaru lub osób.

Jaki lokalizator GPS wybrać?

Działanie monitoringu GPS opiera się na zewnętrznych lokalizatorach – są to niewielkie urządzenia montowane pod maską pojazdu lub podłączone do złącza zapalniczki. Na rynku standardem stały się dwa sposoby przekazywania danych lokalizacyjnych do systemu telematycznego:

  • ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny);
  • OBU (z ang. On Board Unit).

Czym się różnią?

Urządzenia ZSL można połączyć z tachografem w danym pojeździe czy komputerem pokładowym CAN, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z wielu rozbudowanych modułów odpowiedzialnych m.in. za kontrolowanie poziomu i zużycia paliwa czy śledzenie trasy pojazdu w czasie rzeczywistym. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności ładowania i możliwość szybkiej zmiany kierowcy bez potrzeby przepinania urządzenia. OBU to lokalizator GPS do samochodu, który nie wymaga specjalistycznego montażu. Każdy kierowca może go samodzielnie podłączyć do złącza zapalniczki. Do zalet tego rozwiązania zalicza się niski koszt zakupu i niewielkie wymiary.

lokalizator-gps-do-samochodu

Lokalizator GPS – ile to kosztuje?

Zastanawiasz się, ile rzeczywiście kosztuje lokalizator GPS? Cena zależy przede wszystkim od stopnia jego skomplikowania (listy możliwości, jakie oferuje) i procesu montażu (lokalizator ZSL musi być zamontowany przez doświadczonego instalatora). Do bazowej kwoty należy doliczyć także miesięczne koszty utrzymania urządzenia, np. abonamentu, którego wysokość zależy z kolei od:

W przypadku Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego koszt pojedynczego urządzenia, wraz z montażem, jest nawet kilkakrotnie wyższy w porównaniu do drugiego rodzaju urządzeń. Wynika to z jego bardziej skomplikowanej budowy oraz zaawansowanej funkcjonalności. Warto pamiętać, że o ile lokalizator OBU można przenosić pomiędzy pojazdami, tak w przypadku ZSL jest to niemożliwe. Każdy samochód musi być wyposażony w osobny system, co zobowiązuje fleet managera do zakupu urządzeń w liczbie odpowiadającej wielkości floty.

O czym pamiętać, wybierając lokalizator GPS?

Jaki lokalizator gps do samochodu wybrać? Przy zakupie nie warto kierować się wyłącznie ceną. Urządzenia OBU, choć tańsze, mają swoje ograniczenia, z kolei zakup systemu ZSL wiąże się z większym kosztem, ale niesie ze sobą gwarancję niezawodności i funkcjonalności, dzięki czemu koszt inwestycji szybko się zwraca. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem i montażem lokalizatorów GPS do samochodu, zapoznaj się z ofertą firmy Flotman, która posiada profesjonalne urządzenia do monitoringu GPS. Doświadczeni konsultanci pomogą dobrać rozwiązanie najbardziej odpowiadające indywidualnym potrzebom.

Poznaj efekty zmian dla przedsiębiorców wprowadzonych w ramach „Pakietu mobilności dla busów”.