CSDR — czym jest i co oznacza dla firmy flotowej?
Unia Europejska kontynuuje wprowadzanie przepisów mających na celu zwiększenie przejrzystości działań gospodarczych w kontekście ich wpływu na środowisko i społeczeństwo. Jedną z takich regulacji jest Dyrektywa w sprawie Sprawozdawczości Dotyczącej Zrównoważonego Rozwoju w Przedsiębiorstwach (Corporate Sustainability Reporting Directive).
W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym tak naprawdę jest CSRD, jakie niesie ze sobą zmiany oraz jak floty samochodowe mogą przygotować się na nadchodzące wyzwania w 2024 r.?
Czym jest CSRD?
To regulacja Unii Europejskiej, mająca na celu poprawę jakości i zakresu informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju, które przedsiębiorstwa muszą ujawniać. Dzięki temu:
- inwestorzy,
- klienci,
- inne zainteresowane strony
mają mieć dostęp do wiarygodnych, porównywalnych i kompleksowych danych na temat wpływu działalności firm na środowisko oraz społeczeństwo.
Co to CSRD z perspektywy osób zarządzających flotą samochodową?
Dyrektywa wprowadza bardziej rygorystyczne i szczegółowe wymogi sprawozdawcze, obejmujące szeroki zakres tematów, takich jak:
- strategia,
- model biznesowy,
- ryzyko związane ze zrównoważonym rozwojem.
Od kiedy dyrektywa CSRD wchodzi w życie?
Zgodnie z harmonogramem wdrożenia, pierwsze sprawozdania zgodne z nowymi przepisami mają być publikowane przez przedsiębiorstwa za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2023 roku, co oznacza, że raporty dostępne będą na rynku w roku bieżącym.
Warto zauważyć, że dyrektywa będzie wprowadzana etapami, w zależności od wielkości przedsiębiorstw i tego, czy są one już publicznie notowane. Można zatem oczekiwać, że trendy we flotach samochodowych w 2024 r. ulegną znaczącym zmianom.
Poznaj też 7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o paliwie E10, zarządzając flotą samochodów.
Kto podlega CSRD?
Wymogi dotyczą szerokiego spektrum przedsiębiorstw działających w Unii Europejskiej, w tym dużych firm, które nie są przedsiębiorstwami publicznymi, ale spełniają określone kryteria dotyczące:
- liczby pracowników,
- obrotu,
- sumy bilansowej.
Szczególnie istotne jest to dla firm flotowych, które ze względu na swój rozmiar i zakres działalności mogą podlegać nowym wymogom sprawozdawczym.
Zatem kogo dotyczy dyrektywa CSRD? Dużych korporacji, ale również mniejszych przedsiębiorstw, które odgrywają znaczącą rolę w łańcuchach dostaw lub mają duży wpływ na środowisko.
Jak CSRD wpływa na floty pojazdów firmowych w transporcie ciężkim i lekkim?
Firmy z sektora transportowego będą musiały dostarczać szczegółowe informacje na temat swojego wpływu na środowisko, w tym emisji gazów cieplarnianych, zużycia energii i zasobów naturalnych, a także działań podejmowanych w celu minimalizowania tego wpływu. Obejmować to może informacje na temat efektywności paliwowej flot, inwestycji w pojazdy niskoemisyjne oraz działań na rzecz zwiększenia efektywności operacyjnej.
CSRD może zmusić firmy transportowe do przemyślenia i ewentualnej modyfikacji ich strategii biznesowych w kierunku bardziej zrównoważonych praktyk. Obejmuje to inwestycje w nowe technologie, takie jak:
- elektryfikacja floty,
- ulepszenia logistyczne zmniejszające emisję CO2,
- wdrażanie systemów zarządzania środowiskowego.
Firmy flotowe, stając przed nowymi wymogami, mają szansę nie tylko na poprawę swojej zewnętrznej oceny, ale także na wzmocnienie wewnętrznych procesów i zwiększenie efektywności operacyjnej. Skrupulatne raportowanie jest jednak niemożliwe bez nowoczesnych technologii – dlatego warto skorzystać z usług firmy Flotman. Wśród naszych rozwiązań znajdują się m.in. specjalistyczne rozwiązania do monitoringu spalania paliwa przez pojazdy.
Dowiedz się, w jaki sposób możemy Ci pomóc spełnić wymogi dyrektywy CSRD, skontaktuj się z naszymi ekspertami!