Blog

System monitoringu floty – jaki wybrać i jak go zaimplementować?

26 stycznia 2024 | Flotman | Kategorie: Poradnik Fleet Managera Pytania do eksperta Zastosowania systemów GPS System-monitoringu-floty-jaki-wybrac

Jeśli prowadzisz firmę, która korzysta z pojazdów służbowych, potrzebujesz odpowiedniego systemu telematycznego. Dzięki niemu możesz:

  • skuteczne monitorować pojazdy w ruchu,
  • efektywnie zarządzać pracownikami,
  • śledzić ich zachowania za kierownicą,
  • optymalizować trasy i zużycie paliwa.

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru systemu monitoringu floty i w jaki sposób go zaimplementować! Przeczytaj nasz artykuł.

System-monitoringu-floty

System monitoringu floty – jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jaki system monitoringu floty wybrać do swojej firmy, aby był dopasowany do jej specyfiki i celów biznesowych? Wybór odpowiedniego rozwiązania wpływa na ogólną wydajność, efektywność i bezpieczeństwo floty. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, aby podjąć najlepszą decyzję.

Zakres funkcji

Dobry system monitoringu to taki, który umożliwia nie tylko lokalizowanie pojazdów w czasie rzeczywistym, ale także zbieranie danych o ich stanie technicznym, zużyciu paliwa i trasach przejazdu. Oprogramowanie telematyczne powinno dodatkowo dostarczać narzędzi do przetwarzania i raportowania zebranych danych oraz ułatwiać komunikację z kierowcami i klientami.

Łatwość obsługi

Oprogramowanie powinno być intuicyjne i proste w użyciu, zarówno dla fleet managerów, jak i kierowców. Ważne jest to, aby miało przejrzysty i responsywny interfejs, dostępny z dowolnego urządzenia lub przeglądarki. Oprogramowanie telematyczne powinno także umożliwiać integrację z innymi systemami firmowymi, takimi jak ERP, CRM, księgowość, fakturowanie itp.

Bezpieczeństwo danych

Wybrane rozwiązanie musi zapewniać wysoki poziom ochrony danych, zarówno podczas ich przesyłania, jak i przechowywania. Konieczne jest stosowanie szyfrowania, certyfikatów SSL oraz zabezpieczeń przed atakami hakerskimi i awariami. Dodatkowo oprogramowanie telematyczne powinno respektować prywatność kierowców i klientów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, takimi jak m.in. RODO.

Koszt i opłacalność

Atrakcyjna cena w stosunku do oferowanych funkcji i jakości usługi to kryterium decydujące o opłacalności. System powinien generować oszczędności dla firmy poprzez redukcję kosztów paliwa, serwisu, ubezpieczenia, mandatów itp. Jednocześnie powinien przyczyniać się do zwiększenia przychodów poprzez poprawę jakości obsługi klienta, lojalności kierowców czy wizerunku firmy.

Skalowalność

Jeśli chcesz wybrać efektywny system flotowy, musi on być skalowalny, co oznacza elastyczne dopasowanie do zmieniających się potrzeb floty i wymagań przedsiębiorstwa. Skalowalność pozwala na dodawanie nowych funkcji, pojazdów czy użytkowników w miarę rozwoju firmy bez konieczności inwestowania w zupełnie nowe rozwiązania. W skrócie, zdecydowanie trafniej jest skorzystać z firmy, która oferuje system dopasowany do wielu rodzajów flot, a także rozwiązań technologicznych, tak abyś w razie potrzeby mógł płynnie poszerzyć zakres zbieranych danych z pracy każdego z Twoich pojazdów.

Dowiedz się, jak działa monitoring GPS pojazdów!

System-monitoringu-floty-jak-podlaczyc

Jak zaimplementować system monitoringu floty?

Jak zaimplementować system monitoringu floty? Pierwszym krokiem jest stworzenie szczegółowego harmonogramu, który obejmuje:

  • plan szkoleń dla użytkowników,
  • strategię komunikacji wewnętrznej w celu poinformowania pracowników o nowych zmianach.

Następnie konieczna jest konfiguracja systemu zgodnie z potrzebami i preferencjami firmy. W tym procesie warto skorzystać z pomocy dostawcy systemu, aby mieć pewność, że wszystko odbywa się bezpiecznie i zgodnie z procedurami.

Kolejny krok polega na zamontowaniu urządzeń GPS w każdym pojeździe floty. Montaż możesz przeprowadzić w różnych miejscach:

  • pod deską rozdzielczą,
  • pod siedzeniem,
  • podłączając lokalizator do gniazda zapalniczki.

Na tym etapie system telematyczny możesz zaimplementować w połączeniu z innymi czujnikami i urządzeniami (takimi jak sonda paliwowa, czujnik temperatury czy tachograf), co umożliwia uzyskanie bardziej szczegółowych informacji o stanie pojazdu i przewożonym ładunku.

Cały proces implementacji powinien być przeprowadzony z dbałością o szczegóły, aby zapewnić płynne funkcjonowanie systemu i zminimalizować ewentualne zakłócenia w pracy floty.

Kompleksowe zarządzanie flotą z Flotman

Zarządzanie flotą pojazdów bez odpowiedniego systemu monitoringu może być nieefektywne i kosztowne. Jeśli wiesz, jak wybrać i zaimplementować to rozwiązanie, oszczędzasz czas i pieniądze, a także zwiększasz bezpieczeństwo i zadowolenie pracowników.

Oferujemy Ci zaawansowany system monitoringu GPS dopasowany do Twoich potrzeb, który możesz przetestować już teraz całkowicie za darmo. Napisz do nas o wersję demo i odkryj możliwości, jakie daje kompleksowe zarządzanie flotą.

Masz pytania lub wątpliwości dotyczące naszego produktu? Skontaktuj się z nami!

Chcesz być na bieżąco z trendami i zmiana w transporcie? Zajrzyj na nasz blog!