Blog

Jaki lokalizator do samochodu wybrać?

28 lipca 2023 | Flotman | Kategorie: Poradnik Fleet Managera gps_do_samochodu_jaki_wybrac

Istotnym elementem fleet managementu jest śledzenie lokalizacji pojazdu w czasie rzeczywistym. W tym zadaniu niezastąpiony jest lokalizator GPS do samochodu. Jaki wybrać? Które czynniki warto wziąć pod uwagę przy zakupie takiego urządzenia? Odpowiadamy!

Lokalizator GPS do samochodu – firmowa flota pod kontrolą

Fleet management to bardzo złożony i skomplikowany proces. Aby mieć pewność, że Twoja służbowa flota pojazdów jest wykorzystywana w sposób racjonalny, potrzebujesz nowoczesnych narzędzi – takich jak lokalizatory GPS. Dzięki tym prostym i niewielkim urządzeniom możesz sprawdzać położenie i trasę wszystkich pojazdów, a także:

  • monitorować czas pracy kierowców,
  • kontrolować prędkość,
  • optymalizować trasy.

Na rynku dostępna jest szeroka gama trackerów o różnych kształtach, rozmiarach i złączach. Dzięki temu możesz zamontować takie urządzenia w pojeździe każdego typu – zarówno aucie osobowym, jak i ciężarówce czy ciągniku. Niezależnie więc od tego, jaki biznes prowadzisz, lokalizator GPS do samochodu dostarczy Ci oraz Twojemu fleet managerowi szczegółowych danych, które pomogą  efektywniej zarządzać flotą.

lokalizator_gps_do_samochodu

Jaki lokalizator GPS wybrać? Przegląd dostępnych opcji

Decyzja o tym, jaki lokalizator GPS do samochodu wybrać, powinna zależeć od kilku kluczowych czynników.

Po pierwsze, warto przeanalizować swoje konkretne potrzeby i cele związane z monitorowaniem pojazdów. Pomoże to w zakupie urządzenia oferującego  odpowiednie funkcje. Niektóre lokalizatory GPS oprócz śledzenia parametrów jazdy i pozycji pojazdu, wysyłają także powiadomienia o niestandardowym zachowaniu pracowników. To pozwala wyeliminować potencjalne nadużycia w postaci kradzieży paliwa czy realizowania przejazdów w prywatnych celach.

Po drugie, przy wyborze trackera warto zwrócić uwagę na obsługiwane złącze. W tym kontekście wyróżnia się dwa główne typy lokalizatorów:

1.    Zewnętrzne systemy lokalizacyjne (ZSL)

Podłączane na stałe bezpośrednio do instalacji elektrycznej pojazdu i umieszczone w ukrytym miejscu (np. pod deską rozdzielczą),

2.    Przenośne urządzenia pokładowe (OBU)

Wpinane pod gniazdo zapalniczki lub złącze OBDII.

Sposób montażu ma oczywiście wpływ na działanie sprzętu. Systemy ZSL pobierają prąd z instalacji elektrycznej pojazdu, jednak dzięki wbudowanemu akumulatorowi są odporne na krótkie zaniki napięcia oraz odłączenie zasilania. Urządzenia OBU przestają działać w momencie wyłączenia silnika pojazdu – nie zapewniają zapasu mocy.

Trzeci ważny czynnik, to kompatybilność z systemem poboru opłat e-TOLL (a także międzynarodowym systemem SENT). Jeśli Twoi kierowcy realizują przewozy autostradami, upewnij się, że urządzenie jest dopuszczone do legalnego użytku i pochodzi z oficjalnej  sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów. Jeśli nie – będziesz musiał je wymienić.

Upewnij się, jak działa system monitorowania przewozu towarów (SENT).

Kryterium cenowe nie powinno być brane pod uwagę przy zakupie lokalizatora. Choć urządzenia OBU są tańsze i mniej skomplikowane w instalacji, mają pewne ograniczenia:  mogą się rozładować lub zostać odpięte przez nieuczciwego kierowcę. Systemy ZSL zapewniają duże większe bezpieczeństwo i stabilną pracę. Są jednak droższe i wymagają montażu przez doświadczonego specjalistę.

jaki_lokalizator_gps_do_samochodu

System telematyczny Flotman – bo lokalizator to nie wszystko

Jak widzisz, wybór trackera GPS nie jest skomplikowany. Jeśli jednak chcesz efektywnie i kompleksowo zarządzać swoją flotą pojazdów, sam tracker nie wystarczy. Potrzebujesz zaawansowanego systemu, który wyświetli dane pochodzące z lokalizatora w przystępnej graficznie formie. Dzięki temu będziesz w stanie kontrolować wiele aspektów dotyczących infrastruktury, takich jak:

  • zarządzanie trasami i planowaniem zadań,
  • monitorowanie zużycia paliwa,
  • zarządzanie harmonogramami serwisowymi,
  • raportowanie danych i analizy.

Już teraz zapoznaj się z ofertą firmy Flotman i dopasuj plan do swoich potrzeb!