Jaki lokalizator do samochodu wybrać?
Istotnym elementem fleet managementu jest śledzenie lokalizacji pojazdu w czasie rzeczywistym. W tym zadaniu niezastąpiony jest lokalizator GPS do samochodu. Jaki wybrać? Które czynniki warto wziąć pod uwagę przy zakupie takiego urządzenia? Odpowiadamy!
Lokalizator GPS do samochodu – firmowa flota pod kontrolą
Fleet management to bardzo złożony i skomplikowany proces. Aby mieć pewność, że Twoja służbowa flota pojazdów jest wykorzystywana w sposób racjonalny, potrzebujesz nowoczesnych narzędzi – takich jak lokalizatory GPS. Dzięki tym prostym i niewielkim urządzeniom możesz sprawdzać położenie i trasę wszystkich pojazdów, a także:
- monitorować czas pracy kierowców,
- kontrolować prędkość,
- optymalizować trasy.
Na rynku dostępna jest szeroka gama trackerów o różnych kształtach, rozmiarach i złączach. Dzięki temu możesz zamontować takie urządzenia w pojeździe każdego typu – zarówno aucie osobowym, jak i ciężarówce czy ciągniku. Niezależnie więc od tego, jaki biznes prowadzisz, lokalizator GPS do samochodu dostarczy Ci oraz Twojemu fleet managerowi szczegółowych danych, które pomogą efektywniej zarządzać flotą.
Jaki lokalizator GPS wybrać? Przegląd dostępnych opcji
Decyzja o tym, jaki lokalizator GPS do samochodu wybrać, powinna zależeć od kilku kluczowych czynników.
Po pierwsze, warto przeanalizować swoje konkretne potrzeby i cele związane z monitorowaniem pojazdów. Pomoże to w zakupie urządzenia oferującego odpowiednie funkcje. Niektóre lokalizatory GPS oprócz śledzenia parametrów jazdy i pozycji pojazdu, wysyłają także powiadomienia o niestandardowym zachowaniu pracowników. To pozwala wyeliminować potencjalne nadużycia w postaci kradzieży paliwa czy realizowania przejazdów w prywatnych celach.
Po drugie, przy wyborze trackera warto zwrócić uwagę na obsługiwane złącze. W tym kontekście wyróżnia się dwa główne typy lokalizatorów:
1. Zewnętrzne systemy lokalizacyjne (ZSL)
Podłączane na stałe bezpośrednio do instalacji elektrycznej pojazdu i umieszczone w ukrytym miejscu (np. pod deską rozdzielczą),
2. Przenośne urządzenia pokładowe (OBU)
Wpinane pod gniazdo zapalniczki lub złącze OBDII.
Sposób montażu ma oczywiście wpływ na działanie sprzętu. Systemy ZSL pobierają prąd z instalacji elektrycznej pojazdu, jednak dzięki wbudowanemu akumulatorowi są odporne na krótkie zaniki napięcia oraz odłączenie zasilania. Urządzenia OBU przestają działać w momencie wyłączenia silnika pojazdu – nie zapewniają zapasu mocy.
Trzeci ważny czynnik, to kompatybilność z systemem poboru opłat e-TOLL (a także międzynarodowym systemem SENT). Jeśli Twoi kierowcy realizują przewozy autostradami, upewnij się, że urządzenie jest dopuszczone do legalnego użytku i pochodzi z oficjalnej sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów. Jeśli nie – będziesz musiał je wymienić.
Upewnij się, jak działa system monitorowania przewozu towarów (SENT).
Kryterium cenowe nie powinno być brane pod uwagę przy zakupie lokalizatora. Choć urządzenia OBU są tańsze i mniej skomplikowane w instalacji, mają pewne ograniczenia: mogą się rozładować lub zostać odpięte przez nieuczciwego kierowcę. Systemy ZSL zapewniają duże większe bezpieczeństwo i stabilną pracę. Są jednak droższe i wymagają montażu przez doświadczonego specjalistę.
System telematyczny Flotman – bo lokalizator to nie wszystko
Jak widzisz, wybór trackera GPS nie jest skomplikowany. Jeśli jednak chcesz efektywnie i kompleksowo zarządzać swoją flotą pojazdów, sam tracker nie wystarczy. Potrzebujesz zaawansowanego systemu, który wyświetli dane pochodzące z lokalizatora w przystępnej graficznie formie. Dzięki temu będziesz w stanie kontrolować wiele aspektów dotyczących infrastruktury, takich jak:
- zarządzanie trasami i planowaniem zadań,
- monitorowanie zużycia paliwa,
- zarządzanie harmonogramami serwisowymi,
- raportowanie danych i analizy.
Już teraz zapoznaj się z ofertą firmy Flotman i dopasuj plan do swoich potrzeb!