Blog

Samochód elektryczny – ulgi dla posiadaczy: źródło oszczędności dla floty?

16 kwietnia 2019 | Flotman | Kategorie: Nowe Technologie Ulgi dla posiadaczy samochodów elektrycznych

W dobie wzmożonej troski o środowisko naturalne coraz więcej firm szuka rozwiązań z napędem alternatywnym. Wśród nich natomiast dominującą pozycję zyskują samochody elektryczne. Na jakie ulgi i korzyści finansowe mogą liczyć przedsiębiorcy sięgający po alternatywnie napędzane pojazdy?

Stan mobilności elektrycznej w Polsce

Pomimo wzrostu popularności ekologicznych trendów w transporcie, pojazdy z napędem alternatywnym wciąż należą w Polsce do mniejszości. Wysokie koszty zakupu oraz słabo rozwinięta infrastruktura są głównymi czynnikami, zniechęcającymi kierowców do inwestowania w alternatywne rozwiązania. Wszystko jednak wskazuje na to, że sytuacja ta stopniowo ulega zmianie. Za dowód najlepiej posłużą tu dane liczbowe.

Z raportu „Branża motoryzacyjna”, przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i firmę KPMG wynika, iż w 2018 r. zarejestrowano łącznie 24,1 tys. pojazdów z napędami alternatywnymi. Jest to aż o 32,1% więcej niż w roku 2017. Podobny trend wzrostowy zauważyć można w przypadku aut elektrycznych. Tutaj liczba samochodów zwiększyła się o 22,9%  w porównaniu do poprzedniego roku.

Jak więc widać, udział mobilności elektrycznej w transporcie polskim zdecydowanie wzrasta. Jednym z powodów, przemawiających za tym faktem, są niewątpliwie względy finansowe.

Zajrzyj na bloga i dowiedz się więcej o >> Samochodach elektrycznych we flocie >>

Samochód elektryczny – ulgi dla właścicieli w świetle prawa

Stymulowanie rozwoju elektromobilności oraz poparcie dla większego wykorzystywania energii elektrycznej w komunikacji to jeden z kluczowych celów polskiego rządu. Wyrazem takiego podejścia jest Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, otwierająca nowy rozdział w dziedzinie polskiego transportu alternatywnego. Jakie innowacje, w myśl jej przepisów, wnosi na polskie drogi auto elektryczne? Ulgipodatkowe, zwolnienia z akcyzy, wyższe odpisy amortyzacyjne czy bezpłatne parkowanie. To tylko niektóre z udogodnień, jakich mogą spodziewać się przedsiębiorcy, inwestujący w alternatywnie napędzane pojazdy. Jak ustawowe zapisy znajdują zastosowanie w praktyce?

Dofinansowania rządowe na zakup samochodów elektrycznych

51 tysięcy złotych – tyle mogą zyskać przedsiębiorcy, decydujący się na powiększenie swojej floty o auto elektryczne. Skąd pochodzi ta kwota? Na jej wartość składają się dwa czynniki. Pierwszy z nich ma swoje źródło w projekcie rozporządzenia ministra energii, zgodnie z którym nabywcy aut elektrycznych mogą liczyć na dofinansowanie ich zakupu. Maksymalnie wynosi ono 30% ceny pojazdu, z zastrzeżeniem, iż wartość ta nie może przekraczać 36 tys. zł. Warto tutaj zauważyć, iż w przypadku najtańszych modeli aut elektrycznych zapowiadana dotacja obniża ich cenę nawet do ok. 70 tys. zł. To natomiast sprawia, że mogą one stać się atrakcyjną cenowo alternatywą dla samochodów z tradycyjnym napędem.

Do dotacji z rządowego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu należy doliczyć także oszczędności na paliwie. Szacunki dowodzą, iż koszt jednego kilometra przejechanego autem elektrycznym może być aż o 50% niższy niż cena kilometra pokonanego pojazdem z silnikiem spalinowym. W przeliczeniu na 100 000 km, oszczędności na paliwie mogą sięgnąć nawet 15 000 zł. Mowa przy tym wyłącznie o jednym pojeździe. W przypadku floty samochodów, liczba ta proporcjonalnie wzrasta.

Kontakt flotman

Brak akcyzy oraz większe odpisy amortyzacyjne dla samochodów elektrycznych

Kwestią, która w największym stopniu utrudnia autom elektrycznym przebicie się na polskim rynku motoryzacyjnym, jest ich wysoka cena. Wkrótce jednak sytuacja ta może ulec zmianie. Wszystko to za sprawą zwolnienia napędzanych w ten sposób pojazdów z podatku akcyzowego. W jaki sposób owa ulga wpłynie na cenę samochodów elektrycznych?

Otóż zostanie ona pomniejszona o kwotę, którą dotychczas stanowiła akcyza. Ze względu na zerową pojemność silnika aut na prąd, jej wysokość wynosiła 3,1% ich wartości. W praktyce oznacza to oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych. To jednak nie wszystko. Decydując się na samochód elektryczny, przedsiębiorca może liczyć także na ulgiw odpisach amortyzacyjnych. Przytoczona wyżej ustawa zwiększa ich wysokość z 20 do 30 tys. euro. Do tego, przy odpowiedniej wartości samochodu, dochodzi też możliwość wliczenia całej raty leasingu lub czynszu wynajmu do kosztów uzyskania podatku (maksymalna wysokość – 225 tys. zł).

Bezpłatne parkowanie i możliwość poruszania się po buspasie

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Zwolnienia i ulgi podatkowe to niejedyne korzyści, jakich mogą spodziewać się właściciele pojazdów elektrycznych. Przywileje dotyczą także ich codziennego użytkowania. Od 22 lutego ubiegłego roku, a więc od dnia wejścia w życie ustawy o elektromobilności, właściciele aut na prąd nie muszą płacić za postój w strefach płatnego parkowania.

Co więcej, do 1 stycznia 2026 r mają także możliwość poruszania się po pasach jezdni wydzielonych dla autobusów. Co prawda wykonywanie tego przywileju uzależnione jest od zarządcy dróg, który poruszanie się pojazdów elektrycznych po buspasach może uzależnić od liczby osób w aucie. Nie zmienia to jednak faktu, iż samochód elektryczny znacząco usprawnia codzienne funkcjonowanie floty oraz przyczynia się do optymalizacji kosztów jej utrzymania.

Więcej punktów ładowania pojazdów

Nie jest tajemnicą, iż infrastruktura służąca do ładowania lub tankowania pojazdów z alternatywnymi napędami znajduje się w Polsce na stosunkowo niskim poziomie. Również jednak i ta kwestia ma wkrótce ulec zmianie. Twórcy ustawy przewidują bowiem utworzenie do 2020 r. sieci bazowej infrastruktury dla paliw alternatywnych. Na ową sieć ma składać się 6 tysięcy punktów ładowania energią elektryczną o normalnej mocy oraz 400 analogicznych punktów o mocy dużej.

Podsumowując, wyeliminowanie szkodliwych spalin oraz korzystny wpływ na środowisko to niejedyne zalety, jakie pociąga za sobą auto elektryczne. Ulgiw odpisach amortyzacyjnych, zwolnienie z akcyzy, bezpłatne parkowanie. To czynniki, które nie tylko ułatwiają korzystanie z pojazdów na prąd, ale i znacząco odmieniają oblicze polskiej elektromobilności.