Blog

Co to jest tachograf inteligentny?

30 sierpnia 2023 | Flotman | Kategorie: Nowe Technologie Inteligentne_tachogafy

Przepisy dotyczące tachografów były wielokrotnie odnawiane, ponieważ cały czas pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne. Ostatnią zdobycz techniki stanowi inteligentny tachograf drugiej generacji. Od kiedy zacznie obowiązywać i czym różni się od poprzednika? Poznaj odpowiedzi! 

Czym jest i jak działa tachograf 2. generacji?

Od 15 czerwca 2019 r. w każdym pojeździe o DMC 3,5 tony i większej, którym realizowane są przewozy międzynarodowe (na terenie Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Norwegii i Wielkiej Brytanii), musiał znaleźć się tachograf inteligentny (pierwszej generacji). Po zaledwie 4 latach fleet managerów czekają kolejne zmiany wynikające z zapisów w unijnym Pakiecie Mobilności. Chodzi o obowiązek wymiany obecnych urządzeń na nowe.

Tachograf_inteligenty_od_kiedy

Inteligentne tachografy 2. generacji – bo o nich mowa – zostały zaprojektowany tak, aby były bardziej wydajne, bezpieczne i kompatybilne z nowoczesnymi technologiami. W rezultacie menedżerowie flot będą mogli w przyszłości korzystać z wielu ulepszeń wspomagających zarządzanie flotą i poprawiających ogólną wydajność przedsiębiorstwa. Wprowadzenie nowego inteligentnego tachografu w wersji drugiej ma również ułatwić egzekwowanie prawa i zapobiec ewentualnym manipulacjom w systemie.

Najważniejszymi funkcjami w nowych urządzeniach są:

  • dedykowany system komunikacji krótkiego zasięgu (DSRC), który ma usprawnić kontrolę floty przez organy kontrolne – i to w czasie rzeczywistym, bez konieczności pobierania danych z kart pokładowych,
  • globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS) – zwiększa możliwości tachografu, dostarczając dokładnych informacji o lokalizacji i danych dotyczących prędkości. Ma to kluczowe znaczenie przy określaniu czasu pracy kierowcy w danym kraju, co z kolei pomaga ograniczać nieuczciwą konkurencję.
  • Interfejs inteligentnych systemów transportowych (ITS) – umożliwia wymianę informacji o pojeździe i innych istotnych informacjach między różnymi systemami (np. komputerami pokładowymi i aplikacjami mobilnymi).

Inteligentny tachograf – obowiązek, nie przywilej!

Od kiedy tachograf inteligentny w wersji 2. jest obowiązkowy i w jakich pojazdach powinien się znaleźć? Pakiet Mobilności określa to bardzo precyzyjnie. Zgodnie z rozporządzeniem, tachograf drugiej generacji musi znaleźć się we wszystkich pojazdach ciężarowych (powyżej 3,5 tony)  zarejestrowanych po 21 sierpnia 2023 r. Firmy, które nie zastosują się do przepisów, narażają się na wysokie kary finansowe.

Od tej daty istnieją jednak pewne wyjątki. W przypadku pojazdów wykonujących międzynarodowy transport drogowy zakupionych i zarejestrowanych przed 21 sierpnia 2023, obowiązek instalacji tachografu w wersji 2. został odroczony aż do sierpnia 2025 r. W przypadku ciężarówek wyposażonych w tachograf nieinteligentny, okres ten skrócony jest do  do 31 grudnia 2024 r.

Pakiet Mobilności zakłada, że od 1 lipca 2026 r. wszystkie pojazdy o masie powyżej 2,5 tony, które są wykorzystywane do międzynarodowego transportu drogowego lub przewozów kabotażowych, będą musiały być wyposażone w inteligentny tachograf drugiej generacji. Rewolucja w transporcie jest więc nieunikniona.

Na pewno zainteresuje Cię również „Nowe tachografy — wszystko, co musisz o nich wiedzieć”.

Tachograf_inteligenty_2_generacji

System telematyczny Flotman – dane z inteligentnych tachografów pod kontrolą

Analizowanie i przechowywanie danych z inteligentnych tachografów to ważny element codziennej pracy firm transportowych. Dzięki nim jako fleet manager możesz monitorować przestrzeganie przepisów przez swoich kierowców i generować analizy, które pomogą w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych. Nowoczesna technologia komunikacyjna krótkiego zasięgu, zastosowana w drugiej generacji znacznie Ci to ułatwi. Wśród najważniejszych korzyści biznesowych warto wymienić:

  • oszczędność czasu – nie ma konieczności zatrzymywania pojazdu lub odwiedzania warsztatu, aby uzyskać fizyczny dostęp do karty kierowcy,
  • większe bezpieczeństwo pracowników – zdalny odczyt pozwoli uniknąć niepotrzebnych kontroli drogowych oraz kar za nieprawidłowe dane,
  • usprawnioną analizę i optymalizację procesów transportowych (zużycie paliwa, koszty eksploatacji, emisja CO2) w czasie rzeczywistym,
  • lepszą kontrola i zarządzanie – możesz sprawniej planować trasy, przerwy i zmiany kierowców, a także monitorować obciążenie poszczególnych pojazdów.

Dzięki możliwości łatwej integracji nowych urządzeń z systemem telematycznym Flotman możesz zarządzać danymi z poziomu intuicyjnego panelu użytkownika. Już teraz zapoznaj się z ofertą i dopasuj plan do potrzeb Twojej floty!