Blog

Zagłuszacz GPS, czyli jammer – jak się przed tym ustrzec w Twojej firmie?

4 listopada 2022 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman zagluszacz-gps

Jeśli zauważyłeś, że coś dziwnego dzieje się z monitorowanym autem firmowym, które znika i pojawia się w innym miejscu na mapie, prawdopodobnie jeden z Twoich pracowników może korzystać właśnie z jammera. Jeśli chcesz przestrzec się przed próbami zagłuszenia zagłuszania sygnału GPS/GSM, sprawdź system telematyczny marki Flotman, który wyświetli w aplikacji stosowne powiadomienie.  Przeczytaj nasz artykuł i postaw na bezpieczeństwo swojej floty już dziś!

Dla branży transportowej jammery są zarówno uciążliwe, jak i niepokojące. Uniemożliwiają one śledzenie pojazdów przez systemy telematyczne, które są krytycznym źródłem danych biznesowych dla wielu firm. Zagłuszacze sygnału sprawiają, że monitorowanie podstawowych parametrów jazdy oraz śledzenie lokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym staje się niemożliwe. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji:

 • urzędowych kontroli,
 • kar finansowych,
 • sytuacji, w których pojazdy są użytkowane niezgodnie z prawem.

jammer

Zagłuszacze GPS: co trzeba wiedzieć o jammerach?

Choć używanie zagłuszaczy sygnału na terenie Unii Europejskiej jest nielegalne, urządzenia te można zamówić na czarnym rynku, co wykorzystują kierowcy próbujący zabezpieczyć się przed potencjalnymi konsekwencjami różnego rodzaju nadużyć takich jak:

 • wykorzystywanie pojazdu służbowego do prywatnych celów,
 • kradzież paliwa,
 • przekroczenie prędkości.

W przypadku stłuczki czy kradzieży, zagłuszacze GSM mogą utrudnić organom ścigania przeprowadzenia właściwych procedur i lokalizację pojazdu, co będzie miało przełożenie na harmonogram pracy firmy i jej wyniki finansowe. Oprócz zagłuszania lub zmiany sygnałów pozycjonowania jammery mogą być wykorzystywane również do:

 • zakłócania sterownika centralnego zamka;
 • utrudniania urządzeniom mobilnym wykonywania lub odbierania połączeń, wysyłania wiadomości tekstowych lub e-maili;
 • blokowanie połączenia z Internetem urządzeń obsługujących Wi-Fi – dotyczy to także komputerów pokładowych.

Przeczytaj: „Profesjonalny system telematyczny, czyli optymalizacja kosztów firmowej floty”.

Jak działają zagłuszacze GPS i GSM?

W niektórych przypadkach awaria satelity lub(może napiszemy że ma wpływ wiele czynników zew np rozbłyski słoneczneale też parkowanie w garażu)mogą tymczasowo zakłócić transmisję lokalizatorów GPS. Zagłuszacz GPS różni się jednak tym, że wysyła sygnały radiowe z tą samą częstotliwością, co urządzenie GPS, zniekształcając sygnał satelitarny. W takim przypadku lokalizator nie jest w stanie określić dokładnego położenia pojazdu, ponieważ właściwy sygnał maskowany jest przez zakłócenia.

Istnieją dwa rodzaje jammerów: zagłuszacze GSM oraz zagłuszacze GPS. Częstotliwości sygnałów wysyłanych z satelitów GPS/GSM są powszechnie znane i wynoszą:

 • 42 MHz lub 1227.60 MHz dla systemu GPS,
 • 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz oraz 1900 MHz dla systemu GSM.

zagluszacz-gps

Jak ustrzec się przed zagłuszaczami GSM/GPS?

Fleet managerowie muszą mieć możliwość monitorowania zachowań kierowców oraz stanu pojazdów w czasie rzeczywistym, aby zapewnić bezpieczeństwo floty oraz zoptymalizować koszty związane z paliwem czy. Jammery skutecznie utrudniają realizowanie założeń biznesowych, ale także płynne prowadzenie działań w zakresie logistyki i transportu. Nielegalnemu procederowi służy również fakt, że zagłuszarki GSM produkowane są przez wielu producentów, mają różne kształty i rozmiary, przez co można je ukryć dosłownie w każdym miejscu w pojeździe.

Na szczęście, coraz więcej firm z branży CFM oferuje kompleksowe systemy monitoringu floty z wbudowanym algorytmem, które natychmiast wykrywają próbę zagłuszenia sygnału i wysyła alert w formie SMS-a lub e-maila. Choć rozwiązanie to nie rozwiązuje problemu w 100% (oszust wciąż może zagłuszyć sygnał), to pozwoli Ci szybko zareagować i ustrzec się przed konsekwencjami nielegalnego procederu.