Blog

Wzrost cen serwisowych – kontroluj stan swoich pojazdów i optymalizuj koszty

9 czerwca 2022 | Flotman | Kategorie: Poradnik Fleet Managera serwisowanie-samochodu

Eksploatacja samochodów z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej kosztowna. Ma to m.in. związek z rosnącymi cenami usług w warsztatach. Na szczęście, koszty związane z naprawą samochodów możesz optymalizować, kontrolując stan pojazdów. Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na serwisowaniu samochodu u mechanika w 2022 roku!

cena-naprawy-samochodu-2022

Drożejące paliwo, wyższe koszty eksploatacji pojazdu, a do tego brak dostępności części samochodowych na rynku  – to tylko niektóre aspekty, z jakimi muszą obecnie mierzyć się zarówno prywatni kierowcy, jak i osoby zarządzające flotą służbowych aut. Inflacja oraz sytuacja za wschodnią granicą spowodowały również wzrost cen serwisowania samochodu.

Za wymianę opon czy oleju musimy aktualnie zapłacić o około 10 procent więcej niż przed rokiem. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku usług bardziej skomplikowanych, takich jak:

  • serwis elektroniki,
  • naprawy blacharskie.

Ceny naprawy samochodu 2022 – jak walczyć z podwyżkami?

Cena naprawy samochodu w 2022 roku zależy przede wszystkim od:

  • wieku i marki auta,
  • zakresu usług,
  • części, jakie należy wymienić.

Problemy z dostępnością komponentów i braki magazynowe spowodowały jednak, że nawet najbardziej podstawowe czynności serwisowe wiążą się aktualnie z wyższymi niż przed rokiem wydatkami. Eksperci wskazują, że średni koszt wizyty w warsztacie samochodowym wzrósł, w skali ostatnich dwóch lat, aż o… 18,4 procent.

Zahamowanie wzrostu cen w warsztatach samochodowych nie jest jak na razie możliwe, jednak istnieją sposoby, dzięki którym jego skutki będą mniej dotkliwe. Jednym z nich jest regularna kontrola stanu pojazdów. Kompleksowa diagnostyka pozwala zawczasu wyłapać potencjalne błędy i zminimalizować ryzyko wystąpienia poważniejszych awarii wynikających z zaniedbania. Oczywiście nie zawsze możliwe jest uniknięcie wizyty w warsztacie, jednak dysponując wiedzą w zakresie kondycji pojazdów, możesz znacznie zaoszczędzić na naprawach.

Stan użytkowanych pojazdów możesz kontrolować w czasie rzeczywistym dzięki systemowi telematycznemu marki Flotman.

Wzrost cen w warsztatach samochodowych a system telematyczny

Naprawa auta u mechanika w 2022 roku nie musi być kosztowna. Wdrożenie rozwiązań wspierających zarządzanie flotą pozwoli Ci zoptymalizować koszty związane z serwisowaniem pojazdów i osiągnąć wymierne korzyści ekonomiczne. System telematyczny Flotman zawiera szereg narzędzi, które umożliwiają bieżącą kontrolę czasu jazdy kierowców, a także poszczególnych parametrów pracy silnika. Co więcej,  takie rozwiązanie pozwala na pełną automatyzację analizy poszczególnych danych, które przedstawiane są fleet managerowi w formie czytelnych wykresów i statystyk.

Dysponując informacjami dotyczącymi kultury jazdy kierowców i stopnia eksploatacji samochodu, możesz zapobiec wystąpieniu poważnej usterki, wynikającej z nieprawidłowego użytkowania pojazdu. W razie konieczności odwiedzenia warsztatu, błędy zarejestrowane przez narzędzie autodiagnostyczne, dostarczą mechanikom wiedzy  odnośnie do przyczyny problemu – dzięki temu serwisowanie samochodu będzie dużo tańsze. Monitoring aut służbowych warto wykorzystać także w celu:

  • monitorowania prędkości pojazdu,
  • śledzenia ruchu,
  • planowania najszybszej trasy,
  • motywowania pracowników do odpowiednich zachowań za kółkiem.

wzrost-cen-serwisowania-samochodu

Kontrola stanu pojazdów sposobem na oszczędności

Kompleksowa kontrola stanu pojazdów i bieżąca analiza problemów związanych z nieprawidłowym jego działaniem to, w obecnych czasach, jedyne skuteczne rozwiązania pomagające uniknąć skutków wzrostu cen w warsztatach samochodowych. Już dziś zapoznaj się z ofertą firmy Flotman i wybierz system telematyczny dopasowany do Twoich potrzeb. Dzięki nowoczesnym narzędziom autodiagnostycznym będziesz miał bieżący nadzór nad stanem technicznym wszystkich samochodów wchodzących w skład Twojej floty.

Przeczytaj również: „Jak oszczędzić paliwo w 2022 roku?”

zarzadzanie-flota-flotman