Blog

Wzrost cen paliwa. Czy w przyszłym roku czekają nas jeszcze większe podwyżki?

24 listopada 2021 | Flotman | Kategorie: Kontrola paliwa stacja-benzynowa

Największy wpływ na rosnącą inflację ma drożejące paliwo i energia. Wiele wskazuje na to, że do końca roku ceny tego pierwszego mogą jeszcze negatywnie zaskoczyć kierowców i fleet managerów. Sprawdź, jakie narzędzia i rozwiązania można wykorzystać, aby mądrze zarządzać wydatkami na paliwo.

Inflacja to zjawisko gospodarcze skutkujące tym, że za te same pieniądze możemy kupić coraz mniej dóbr. Innymi słowy: im waluta słabsza, tym wyższe ceny towarów i usług. Aktualnie mierzymy się z najpoważniejszym od blisko dwudziestu lat kryzysem ekonomicznym w naszym kraju. Najwyraźniej widać to na przykładzie paliwa — podwyżki cen benzyny, ropy i gazu uderzają bezpośrednio w portfele zarówno prywatnych kierowców, jak i fleet managerów. W przypadku zarządzania flotą licząca kilkadziesiąt czy kilkaset pojazdów koszty te mogą być naprawdę wysokie. Na szczęście można próbować je ograniczyć poprzez racjonalne zarządzanie gospodarką paliwową.

Optymalizacja i kontrola wydatków na paliwo

Szacuje się, że koszty paliwa stanowią nawet 40% wydatków ponoszonych przez firmy transportowe i logistyczne.

  • Nieekonomiczny styl jazdy,
  • wykorzystywanie służbowych samochodów do prywatnych przejazdów,
  • czy wreszcie — wzrost cen paliw,

to kwestie najbardziej narażające fleet managerów na konsekwencje finansowe. O ile jako FM nie masz wpływu na bezpośrednie skutki inflacji, o tyle możesz skutecznie zapobiec wszelkim nadużyciom ze strony swoich kierowców, co pozwoli Ci lepiej zarządzać wydatkami na paliwo. Pomocna w osiągnięciu tego celu będzie aplikacja Flotman.

Dzięki wdrożeniu naszego autorskiego systemu CFM w swoich pojazdach będziesz miał wgląd do wszystkich parametrów jazdy poszczególnych kierowców, takich jak:

  • styl przyspieszenia i hamowania,
  • prędkość jazdy,
  • trzymanie się wyznaczonych tras.

Większa kontrola nad kulturą jazdy kierowców i eliminowanie nieuczciwych praktyk z ich strony przełoży się na wymierne korzyści finansowe. Kontrola spalania wydaje się więc w dobie podwyżek cen paliw najrozsądniejszym rozwiązaniem, ale na szczęście niejedynym.

Co jeszcze możesz zrobić z punktu widzenia racjonalnego zarządzania gospodarką paliwową, aby uchronić się przed niekontrolowanym zużyciem paliwa?

Kradzież benzyny jako pokłosie podwyżki cen paliw?

Od kilku lat na całym świecie, również w Polsce, obserwuje się wzrost zuchwałości kradzieży benzyny ze zbiorników pojazdów podczas ich spoczynku. Wbrew pozorom, nie jest to domena zawodowych złodziei. Wzrost cen paliw jeszcze bardziej przyczynił się do rozwoju tego procederu, który coraz częściej dotyczy:

  • samochodów dostawczych,
  • TIR-ów,
  • cystern.

Złodziei przybywa w miarę, jak ceny paliwa rosną i niewiele wskazuje na to, że w tym aspekcie  coś się zmieni.

Choć nie ma skutecznego sposobu na zwalczenie nielegalnej działalności wśród złodziei, jako fleet manager możesz utrudnić im zadanie, zabezpieczając wlew paliwa za pomocą specjalnego sitka antykradzieżowego. Urządzenie to, podpięte pod system monitoringu Flotman,  poinformuje kierowcę w przypadku próby kradzieży paliwa z baku, wysyłając do niego stosowny komunikat w czasie rzeczywistym. W ten sposób zabezpieczysz się przed poniesieniem strat finansowych w związku z niekontrolowanym opróżnieniem baku.

Ceny paliw — prognozy ekspertów

Bieżący rok nie jest łaskawy dla portfeli kierowców. Podwyżki cen paliwa przyprawiają dzisiaj o zawrót głowy również niejednego właściciela floty pojazdów, a prognozy ekspertów wcale nie są optymistyczne. Wiele wskazuje na to, że do końca roku nastąpi jeszcze większy wzrost ceny paliwa — prognozy zakładają nawet 6 zł za litr w przypadku popularnej PB 95 i nawet 4 zł w przypadku LPG.

Warto już więc teraz pomyśleć o wdrożeniu do swojej floty naszych rozwiązań telematycznych, które pomogą zredukować koszty zużycia paliwa, jak również poprawić bezpieczeństwo i wydajność.

ceny_benzyny95

Źródło: https://www.autocentrum.pl/paliwa/ceny-paliw/pb/?s=1&order=&q=warszawa