Blog

Wpływ telematyki na poprawę jakości powietrza

18 lutego 2022 | Flotman | Kategorie: Eco-driving telematyka-a-jakosc-powietrza,

Rozwiązania telematyczne wpływają na poprawę wyników finansowych i znacznie zwiększają efektywność firm transportowych. Korzyści ze wdrożenia systemu GPS jest jednak znacznie więcej i nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Telematyka wpływa pośrednio m.in. na poprawę jakości powietrza. W jaki sposób? Odpowiadamy w artykule.

telematyka-a-smog

Światowy problem smogu

Coroczne raporty przeprowadzane i publikowane przez EFA (Europejską Federację Stowarzyszeń Chorych na Obturacyjne Choroby Płuc) nie pozostawiają złudzeń: stan jakości powietrza w krajach członkowskich Unii Europejskiej wciąż stanowi duże zagrożenie dla ludzi i środowiska. Zanieczyszczenie powietrza w wielu krajach przekracza dopuszczalne normy, co jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów wśród Europejczyków.

Na pogorszenie jakości powietrza największy wpływ ma smog, który powodowany jest nie tylko przez starego typu kotły grzewcze, ale także jednostki spalinowe stosowane w pojazdach mechanicznych. Szkodliwe cząsteczki i pyły unoszą się na niewielkiej wysokości, dlatego każdy, bez wyjątku, narażony jest na ich wdychanie. Zastanawiasz się, czy jako fleet manager możesz zrobić cokolwiek, aby poprawić stan powietrza? Okazuje się, że tak.

Telematyka a jakość powietrza

Ruch samochodowy ma istotny wpływ na zanieczyszczenie powietrza w dużych miastach. O ile właściciele prywatnych samochodów osobowych mogą przesiąść się na rower czy hulajnogę, aby dotrzeć do pracy, o tyle fleet managerowie, z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, nie mają możliwości zaproponowania swoim pracownikom alternatywy. Na szczęście istnieją rozwiązania wypracowane przez politykę krajową i unijną, które znacząco przyczyniają się do zmniejszania emisyjności CO2, a także powstawania smogu.

W zarządzaniu przedsiębiorstwem przewozowym ogromne znaczenie ma kontrola emisji spalin. W jaki sposób możesz to monitorować? Z pomocą przychodzi system telematyczny, który pozwala monitorować wszystkie pojazdy bez względu na ich odległość od siedziby firmy. Lepsza kontrola nad parametrami jazdy to również większa oszczędność na kosztach paliwa, a także większe bezpieczeństwo Twoich kierowców.

wplyw-telematyki-na-poprawe-jakosci-powietrza

Telematyka a smog — technologia w służbie środowisku

Prowadzisz firmę lub zarządzasz flotą pojazdów firmowych i zainteresował Cię powyższy temat? Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje system lokalizacji i monitoringu pojazdów od Flotman. Funkcjonalności naszego systemu (tj. Eco-drive i kontrola paliwa) gwarantują wiele korzyści dla flot samochodów firmowych, m.in.:

  • mierzalne zmniejszenie emisji spalin z pojazdu,
  • zwiększenie oszczędności przedsiębiorstwa poprzez zmniejszenie wydatków na paliwo (które stanowią nawet 50% całego budżetu flotowego),
  • możliwość kontrolowania stanu technicznego pojazdu poprzez alerty,
  • powiadomienia oraz styl jazdy kierowcy danego auta,
  • optymalizację czasu pracy i wyeliminowanie „pustych przebiegów”,
  • przyspieszenie dostaw dzięki inteligentnej nawigacji.

Weryfikując trendy, niezaprzeczalnie stwierdzamy, że temat „telematyka a ekologia” staje się coraz bardziej popularny wśród wszystkich wielkości firm. Ekologia bowiem dziś nie oznacza już tylko dostosowania się do obowiązujących w kraju i UE norm. Dziś pod jej pojęciem kryje się też możliwość wygenerowania oszczędności poprzez kontrolę oraz optymalizację procesów flotowych.

Systemy lokalizacyjne dają dokładniejszą wiedzę na temat spalania paliwa, co kolejno przekłada się na lepsze zarządzanie polityką paliwową i zmniejszenie emisyjności CO2. Należy zwrócić uwagę, że dostęp do raportów dotyczących stylu jazdy i spalania to też dobra podstawa do ograniczenia wszelkich nadużyć czy wykorzystania pojazdów służbowych do celów prywatnych.

Dowiedz się również, jakie są „Unijne przepisy w zakresie emisji CO2”.