Blog

W jaki sposób system GPS skutecznie utrudnia kradzież paliwa?

3 sierpnia 2018 | Flotman | Kategorie: Kontrola paliwa Zastosowania systemów GPS Magistrala CAN to skuteczna pomoc w ocenie zużycia paliwa

Kwestia sposobu zużycia paliwa odgrywa w przedsiębiorstwach transportowych kluczową rolę. Dokładna rejestracja jego poziomu jest niezwykle ważna. Nie tylko stanowi ochronę przed nadużyciami ze strony kierowców, ale i ułatwia racjonalne zarządzanie gospodarką paliwową. W jaki sposób wykorzystać posiadane narzędzia – w tym system GPS – aby uniemożliwić kradzież paliwa?

Czytnik CAN – pomoc przy kontroli poziomu paliwa

Koszty paliwa stanowią ok. 40 % wszystkich wydatków ponoszonych przez przedsiębiorstwa transportowe. Z tego względu wszelkie nieprawidłowości z nim związane – czy to nieekonomiczny styl jazdy, czy kradzież paliwa­ ­– narażają firmy z tej branży na poważne konsekwencje finansowe. Działaniem pozwalającym skutecznie ich uniknąć oraz uchronić się przed stratami jest kontrola paliwa. Jak tego dokonać? Pomocne będą dane z magistrali CAN.

Czytnik CAN to element systemu monitoringu, który umożliwia sprawdzenie takich informacji, jak poziom paliwa, wysokość obrotów silnika czy wychylenie pedała gazu. Sama magistrala nie jest jednak wystarczająca, by monitorować zużycie paliwa. Dane z magistrali CAN muszą być podpięte pod system monitoringu GPS lub czytnik CAN  – dopiero wówczas uzyskujemy możliwość kontroli.

 

Dane odnośnie paliwa mogą być pobierane bezpośrednio z szyny CAN lub – jeśli posiadamy zamontowaną sondę paliwa lub pływak – wprost z tego urządzenia. Dzięki szybkiej transmisji danych odbywającej się w czasie rzeczywistym, możliwa jest bieżąca kontrola paliwa. Duża odporność na elektromagnetyczne zakłócenia zewnętrzne ogranicza natomiast ryzyko błędów pomiaru. Pozwala to uzyskać większą dokładność, zwłaszcza przy dłuższych przebiegach. Czy to jedyny sposób zapobiegania kradzieży paliwa?

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Jak utrudnić kradzież paliwa? Zabezpieczenie wlewu

Pomimo zaawansowania technicznego, nawet najdokładniejsze systemy monitorowania pojazdów obarczone są pewnym błędem oraz narażone na awarię. Z tego względu warto dodatkowo zabezpieczyć samochód przed kradzieżą zawartości baku. Jak tego dokonać? Jedno z rozwiązań stanowi zabezpieczenie wlewu paliwa z sitkiem antykradzieżowym. Jest to stosunkowo efektywna i sprawdzona metoda nadzoru tankowań.

Zabezpieczenia tego typu działają na zasadzie kontroli obecności transpondera umieszczonego w korku paliwa, który to zamontowany jest na wlewie baku. Każdy przypadek otwarcia i zamknięcia wlewu wysyłany jest przewodowo do centralki monitorującej. Owe sygnały można łatwo odczytywać dzięki podłączeniu zabezpieczenia wlewu paliwa pod system monitoringu pojazdu. Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne, gdyż pozwala uzyskać całościowy obraz historii tankowań, z dokładnym czasem i miejscem ich dokonania. To natomiast ułatwia weryfikację sytuacji, w jakich następowało otwieranie wlewu. Jeśli odbyło się ono poza stacją benzynową – to wyraźny sygnał, że do kradzieży doszło podczas pozostawienia auta bez należytej ochrony.

> Kontrola spalania paliwa w pojazdach. Czytaj więcej! >>

 

Zabezpieczenie korka wlewu paliwa dla samochodów ciężarowych pozwoli ustrzec je przed podobnymi sytuacjami oraz zwróci uwagę kierowców na dobieranie strzeżonych miejsc postoju.

Zabezpieczenie zbiornika paliwa

Alternatywnym rozwiązaniem (mogącym stanowić dodatkową ochronę przed kradzieżą) jest zabezpieczenie zbiornika paliwa. Jest ono o tyle istotne, że solidnie wykonane może nie tylko udaremnić wszelkie próby nieuprawnionego otwierania baku, ale i całkiem im zapobiec. Sam widok zamontowanej blokady może bowiem podziałać na złodziei odstraszająco i spowodować, że celem rabunku stanie się nieposiadający ich samochód.

Do różnych metod zabezpieczenia zbiornika paliwa zaliczają się żelazne zamki lub kłódki, a także alarmy. Jeśli chodzi o pierwsze, ich wybór na rynku jest stosunkowo szeroki. Producenci oferują zarówno uniwersalne, jak i dopasowane do konkretnych modeli ciężarówek, droższe i tańsze, mocniejsze oraz takie, które łatwiej odblokować. Oczywiście rozwiązanie to nie daje całkowitej gwarancji, że ominie nas kradzież paliwa.

Nawet najbardziej wytrzymałe zamki zostaną przez złodziei złamane, jeśli będą oni dysponować odpowiednimi narzędziami oraz długim czasem na dokonanie włamania. Obecność zabezpieczeń zbiornika paliwa znacznie je jednak utrudni, a próby przełamania solidnych blokad spowodują powstanie hałasu. Ten natomiast może zaalarmować śpiącego w samochodzie kierowcę czy osoby znajdujące się w pobliżu.

>> Do czego przyda Ci się sonda paliwowa – SPRAWDŹ! >>

Podobnie odstraszająco podziała elektroniczny system ochronny. Sygnalizacja dźwiękowa bądź świetlna zaalarmuje w przypadku każdej próby otwarcia blokady zamku zbiornika baku.

Kontrola paliwa przez system GPS

Stosunkowo łatwym i niewymagającym dodatkowych kosztów sposobem kontroli poziomu paliwa jest zamontowany w pojeździe system GPS. Do najużyteczniejszych form prezentowania danych paliwowych należą wykresy obrazujące ilość tego płynu w zbiorniku. Kontrola taka umożliwia dokładne określenie miejsca i czasu tankowania, a także tego, czy bak został napełniony do pełna. Wykres poziomu paliwa wskazuje także jego ubytki, co pozwala określić, czy gwałtowny spadek paliwa odbył się w czasie jazdy, czy też na postoju.

scr z aplikacji flotman

Scr z aplikacji Flotman

Co więcej, odpowiednia konfiguracja alertów w systemie GPS umożliwia kontrolę w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe za sprawą powiadomień SMS lub e-mail o każdym przypadku zatankowania zbiornika. Zalogowanie do systemu daje zaś podgląd dokładnej lokalizacji tankowań. Dzięki tej funkcjonalności użytkownik nie tylko zyska wiedzę o częstotliwości napełniania baku, ale i sposobie wykorzystywania paliwa.

Pobierz darmowy dostęp do >> konta DEMO aplikacji Flotman >>

scr z aplikacji flotman

Największą uwagę właściciele flot transportowych przywiązują zwykle do ochrony przewożonych towarów.  Tymczasem równie ważne, a często kluczowe znaczenie dla majątku przedsiębiorstwa, ma właściwe ustrzeżenie się przed kradzieżą paliwa. Zabezpieczenie korka wlewu paliwa dla samochodów ciężarowych czy podłączenie systemu monitoringu GPS pod magistralę CAN to niewielki wydatek, który może wygenerować spore oszczędności dla firmy transportowej.