Blog

Urządzenia do monitoringu GPS: zakup czy dzierżawa? Sprawdzamy, co bardziej się opłaca

16 czerwca 2021 | Flotman | Kategorie: Trendy w zarządzaniu flotą Urządzenia do monitoringu GPS: zakup czy dzierżawa?

Przedsiębiorcy i właściciele firm chcący zarządzać swoją flotą pojazdów mogą skorzystać z dwóch rozwiązań: zakupu bądź dzierżawy sprzętu do monitoringu GPS. Która inwestycja będzie bardziej opłacalna i szybciej się zwróci? Sprawdzamy.

Większość firm z branży CFM oferuje swoim klientom dwie podstawowe formy pozyskania urządzeń monitorujących GPS: zakup oraz dzierżawę.  Podstawowa różnica polega na tym, że w pierwszej opcji klient staje się pełnoprawnym właścicielem sprzętu, natomiast w drugiej – dostaje on w ramach miesięcznego abonamentu system gotowy do pracy, odpowiednio skonfigurowany i dostosowany do indywidualnych preferencji. Nie staje się on jednak w momencie podpisania umowy jego właścicielem. Które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne dla małej, a której dla większej floty?

Zakup a dzierżawa sprzętu do monitoringu GPS – różnice

Jeśli stoisz przed dylematem, na które rozwiązanie się zdecydować, warto wziąć pod uwagę to, jakimi funduszami dysponujesz, a także ile pojazdów liczy Twoja flota. Zakup urządzeń do monitoringu GPS wiąże się bowiem z niemałym wydatkiem. Aby samodzielnie wybrać właściwy system, powinieneś mieć choćby podstawową wiedzę na temat jego działania. Klienci decydujący się na opcję zakupu, bardzo często bowiem zdani są na siebie, jeśli chodzi o konfigurację poszczególnych urządzeń. Niektórzy dostawcy rozwiązań CMF oferują co prawda dodatkowe funkcjonalności (np. montaż lub wsparcie serwisowe w ograniczonym zakresie), ale po uiszczeniu stosownej opłaty.

Korzystając z opcji wypożyczenia urządzeń do monitoringu GPS, nie będziesz musiał martwić się ukrytymi opłatami, a także potrzebą samodzielnej konfiguracji systemu czy montażem urządzeń. Dzierżawa dostępna jest w ramach miesięcznego abonamentu. Jego wysokość zależna będzie m.in. od:

Podpisując umowę dzierżawy, możesz mieć pewność, że zostanie Ci dostarczony najnowocześniejszy system kontroli pojazdów, uwzględniający pełne wsparcie techniczne i regularne aktualizacje.

Wiele firm z obszaru CFM (w tym także Flotman) oferuje swoim klientom wynajem sprzętu w promocyjnej cenie za pierwszy miesiąc. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie dysponujesz na start większą ilością pieniędzy. Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie urządzeń, nie będziesz musiał martwić się także ich demontażem – po wygaśnięciu umowy wracają one do wydzierżawiającego. W przypadku zakupu urządzeń późniejsze ich odsprzedanie może okazać się mniej opłacalne – eksploatowany sprzęt do monitoringu z czasem traci bowiem na wartości.

Mała flota a system monitoringu GPS – zakup czy dzierżawa?

W przypadku, gdy nie jesteś właścicielem międzynarodowej firmy przewozowej, a Twoja flota liczy zaledwie jeden lub kilka pojazdów, zakup urządzeń do monitoringu GPS może okazać się inwestycją bardziej opłacalną od dzierżawy.

Mniejsze firmy z reguły nie wymagają korzystania z bardzo rozbudowanych systemów i dodatkowych usług. Rozwiązanie to nie wymaga wiązania się umową z firmą CFM, w każdej chwili możesz więc przestać korzystać z urządzeń bez potrzeby płacenia za nie abonamentu. W takim przypadku płacisz wyłącznie za oprogramowanie do zarządzania flotą.

Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to ma swoje ograniczenia. W razie awarii urządzenia nie dostaniesz zapasowego lokalizatora. Będziesz musiał również szukać serwisantów na własną rękę, co w przypadku bardzo skomplikowanej usterki może wiązać się ze sporym wydatkiem, a także przestojami w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

 

Co decyduje o tym, że dostawca rozwiązań GPS jest godny zaufania? Czytaj w naszym artykule pt. “Dlaczego Flotman? Sprawdź, czym wyróżniają się nasze systemy GPS”!