Blog

Szkolenia z bezpiecznej jazdy – korzyści dla pracownika i pracodawcy

31 sierpnia 2022 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman Poradnik Fleet Managera bezpieczna-jazda

Podczas poruszania się po drogach nie ma miejsca na błędy. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest obowiązkiem każdego kierowcy, ale nie jedynym.   Praktyka czynnych kierowców powinna obejmować również regularne szkolenia z bezpiecznej jazdy. Na czym dokładnie polegają i jakie przynoszą korzyści?

Kwestia bezpiecznej i ekonomicznej jazdy jest ważnym punktem każdej polityki flotowej. Zatrudniając nowego pracownika, fleet manager bierze na siebie dużą odpowiedzialność – w końcu przyszły kierowca flotowy ma przed sobą tysiące kilometrów do pokonania. Wbrew pozorom, dłuższy staż pracy nie zawsze przekłada się na łagodniejsze traktowanie auta przez kierowcę, a samo posiadanie prawa jazdy coraz częściej okazuje się niewystarczającym poświadczeniem jego umiejętności.

szkolenie-z-bezpiecznej-jazdy

Szkolenia z bezpiecznej jazdy są więc idealną okazją do tego, aby sprawdzić stan wiedzy i umiejętności każdej osoby zasiadającej za kółkiem służbowego pojazdu, ale także podnieść jej kwalifikacje zawodowe i osobiste. Co obejmuje pakiet szkoleń i jak długo trwa?

Jak jeździć bezpiecznie i ekonomicznie? Zakres szkoleń z bezpiecznej jazdy

Szkolenia z bezpiecznej jazdy prowadzone są przez specjalistów z branży bezpieczeństwa drogowego. Trwają zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin i obejmują wykład teoretyczny oraz pakiet ćwiczeń praktycznych, na które składają się różne bloki tematyczne. Kierowcy w ramach kursu mają okazję zapoznać się z takimi zagadnieniami, jak m.in.:

  • jazda defensywna,
  • BHP pracy kierowcy,
  • psychologia transportu,
  • pierwsza pomoc.

Osobna grupa ćwiczeń dotyczy sztuki właściwego hamowania, omijania przeszkód i unikania kolizji. Umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji na drodze, połączona z szybkim reagowaniem na zagrożenia ze strony innych uczestników ruchu, jest kwestią, która ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia ecodrivingu. Niewielka kolizja czy poważny wypadek wiążą się nie tylko ze stratami finansowymi, ale również wizerunkowymi. Szkolenia z bezpiecznej jazdy to skuteczny sposób na uniknięcie wielu konsekwencji.

Najważniejsze korzyści z doskonalenia techniki jazdy

Jednym z głównych celów szkolenia jest trwała zmiana stylu jazdy, nie tylko na bardziej bezpieczny, ale również ekonomiczny. Zgodnie z Raportem Komisji Europejskiej paliwo stanowi prawie 40% wydatków ponoszonych przez firmy flotowe. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na optymalizację kosztów w tym obszarze, jest wyrobienie u kierowców trwałych nawyków wpływających na poprawę bezpieczeństwa za kierownicą.  Optymalizacja kosztów paliwa to nie jedyna korzyść, jaką niosą za sobą regularne szkolenia. Warto wymienić także:

  • większą świadomość zagrożeń,
  • niższe składki ubezpieczeniowe,
  • zmniejszenie wydatków na naprawę pojazdu i wymianę części,
  • zminimalizowanie ryzyka popełniania przestępstw lub wykroczeń drogowych oraz prawdopodobieństwa poniesienia odpowiedzialności karnej.

Zarządzaj bezpieczeństwem kierowców we flocie w czasie rzeczywistym

Trening bezpiecznej jazdy to solidny fundament do dalszego kształcenia. Jednak nawet najbardziej specjalistyczne kursy nie przyniosą pożądanych efektów, gdy nie będą odpowiednio nadzorowane. Moduł ECO-driving wbudowany w system telematyczny Flotman pozwoli Ci zweryfikować to, czy Twoi kierowcy jeżdżą zgodnie z zasadami ruchu drogowego i wykorzystują w praktyce wiedzę zdobytą na szkoleniu. Dzięki czytelnym statystykom jesteś w stanie na bieżąco monitorować poszczególne elementy techniki jazdy, przede wszystkim: częstotliwość hamowania i przyspieszania, dostosowywanie prędkości do warunków na drodze i oznaczeń, czas działania silnika.

Przeczytaj również „Eco-driving i spalanie paliwa – korzyści z posiadania ekologicznej floty”.