Szkolenia z bezpiecznej jazdy – korzyści dla pracownika i pracodawcy
31 sierpnia 2022 | Flotman | Kategorie: Aplikacja Flotman Poradnik Fleet Managera

Podczas poruszania się po drogach nie ma miejsca na błędy. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest obowiązkiem każdego kierowcy, ale nie jedynym. Praktyka czynnych kierowców powinna obejmować również regularne szkolenia z bezpiecznej jazdy. Na czym dokładnie polegają i jakie przynoszą korzyści?
Kwestia bezpiecznej i ekonomicznej jazdy jest ważnym punktem każdej polityki flotowej. Zatrudniając nowego pracownika, fleet manager bierze na siebie dużą odpowiedzialność – w końcu przyszły kierowca flotowy ma przed sobą tysiące kilometrów do pokonania. Wbrew pozorom, dłuższy staż pracy nie zawsze przekłada się na łagodniejsze traktowanie auta przez kierowcę, a samo posiadanie prawa jazdy coraz częściej okazuje się niewystarczającym poświadczeniem jego umiejętności.
Szkolenia z bezpiecznej jazdy są więc idealną okazją do tego, aby sprawdzić stan wiedzy i umiejętności każdej osoby zasiadającej za kółkiem służbowego pojazdu, ale także podnieść jej kwalifikacje zawodowe i osobiste. Co obejmuje pakiet szkoleń i jak długo trwa?
Jak jeździć bezpiecznie i ekonomicznie? Zakres szkoleń z bezpiecznej jazdy
Szkolenia z bezpiecznej jazdy prowadzone są przez specjalistów z branży bezpieczeństwa drogowego. Trwają zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin i obejmują wykład teoretyczny oraz pakiet ćwiczeń praktycznych, na które składają się różne bloki tematyczne. Kierowcy w ramach kursu mają okazję zapoznać się z takimi zagadnieniami, jak m.in.:
- jazda defensywna,
- BHP pracy kierowcy,
- psychologia transportu,
- pierwsza pomoc.
Osobna grupa ćwiczeń dotyczy sztuki właściwego hamowania, omijania przeszkód i unikania kolizji. Umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji na drodze, połączona z szybkim reagowaniem na zagrożenia ze strony innych uczestników ruchu, jest kwestią, która ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia ecodrivingu. Niewielka kolizja czy poważny wypadek wiążą się nie tylko ze stratami finansowymi, ale również wizerunkowymi. Szkolenia z bezpiecznej jazdy to skuteczny sposób na uniknięcie wielu konsekwencji.
Najważniejsze korzyści z doskonalenia techniki jazdy
Jednym z głównych celów szkolenia jest trwała zmiana stylu jazdy, nie tylko na bardziej bezpieczny, ale również ekonomiczny. Zgodnie z Raportem Komisji Europejskiej paliwo stanowi prawie 40% wydatków ponoszonych przez firmy flotowe. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na optymalizację kosztów w tym obszarze, jest wyrobienie u kierowców trwałych nawyków wpływających na poprawę bezpieczeństwa za kierownicą. Optymalizacja kosztów paliwa to nie jedyna korzyść, jaką niosą za sobą regularne szkolenia. Warto wymienić także:
- większą świadomość zagrożeń,
- niższe składki ubezpieczeniowe,
- zmniejszenie wydatków na naprawę pojazdu i wymianę części,
- zminimalizowanie ryzyka popełniania przestępstw lub wykroczeń drogowych oraz prawdopodobieństwa poniesienia odpowiedzialności karnej.
Zarządzaj bezpieczeństwem kierowców we flocie w czasie rzeczywistym
Trening bezpiecznej jazdy to solidny fundament do dalszego kształcenia. Jednak nawet najbardziej specjalistyczne kursy nie przyniosą pożądanych efektów, gdy nie będą odpowiednio nadzorowane. Moduł ECO-driving wbudowany w system telematyczny Flotman pozwoli Ci zweryfikować to, czy Twoi kierowcy jeżdżą zgodnie z zasadami ruchu drogowego i wykorzystują w praktyce wiedzę zdobytą na szkoleniu. Dzięki czytelnym statystykom jesteś w stanie na bieżąco monitorować poszczególne elementy techniki jazdy, przede wszystkim: częstotliwość hamowania i przyspieszania, dostosowywanie prędkości do warunków na drodze i oznaczeń, czas działania silnika.
Przeczytaj również „Eco-driving i spalanie paliwa – korzyści z posiadania ekologicznej floty”.
Najnowsze komentarze