Blog

Sposób na fotoradary? – skuteczna kontrola prędkości z aplikacją Flotman

1 grudnia 2020 | Flotman | Kategorie: Zastosowania systemów GPS Sposób na fotoradary? – skuteczna kontrola prędkości z aplikacją Flotman

Na polskich drogach pojawi się niebawem 100 dodatkowych  nowych fotoradarów, a 400 istniejących zostanie wymienionych na nowe. Generalny Inspektorat Transportu Drogowego planuje, że prace zakończy do 2023. Oprócz tego usprawniony zostanie także system egzekwowania mandatów, celem uszczelnienia kar nakładanych na kierowców. W jaki sposób zmniejszyć ich uciążliwość dla budżetu flotowego?

Niechlubny bilans fotoradarów

1,6 miliona zdjęć – dokładnie tyle wykroczeń zarejestrowały w ubiegłym roku fotoradary umieszczone przy polskich drogach. Co ciekawe, wśród zarejestrowanych znaleźli się nie tylko kierowcy regularnie łamiący przepisy drogowe, ale i ci, którzy starają się prowadzić pojazd zgodnie z literą prawa. Jak to możliwe?

Odpowiedzi dostarcza tu zrozumienie faktu jak działają fotoradary – nie tyle technicznie, co na psychikę kierowców. Z badań wynika, że ponad 80% z nich na widok urządzenia rejestrującego jazdę zwalnia nawet o 30 km/h poniżej ograniczeń obowiązujących na danych odcinku. Zapobiegliwość ta nie zawsze się jednak opłaca. Nagłe zwalnianie i przyspieszanie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji zakłócających płynność ruchu a każde nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy flotowego może wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie firmy.

auta firmowe Flotman

Najwięcej z zarejestrowanych przez fotoradary sytuacji dotyczyło – jak nietrudno się domyślić – przekroczenia dozwolonej prędkości. Tego rodzaju wykroczenia zostały sfotografowane 1 mln 573 tys. razy. Kolejne 33 tys. zdjęć zarejestrowało kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. GITD poinformowało, że kierowcy „złapani” na zdjęciach, o których mowa, przekraczali dozwoloną prędkość średnio o 22 km na godz. Szczegółowo, na zdjęciach zarejestrowano przekroczenie dozwolonej prędkości:

  • o 11-20 km na godz. – 817 tys. razy,
  • o 21-30 km na godz. – 539 tys. razy,
  • o 31-40 km na godz. – 153 tys. razy,
  • o 41-50 km na godz. – 43,5 tys. razy,
  • powyżej 50 km na godz. – 20,2 tys. razy.

Dodatkowe, nowe fotoradary mają sprawić, że wykrywalność drogowych wykroczeń będzie jeszcze dokładniejsza. Mając tę wiedzę, warto podjąć działania prowadzące do ograniczenia wykroczeń drogowych – a najlepiej wyeliminowania ich do zera – przez kierowców flotowych.

Ciągłość działania to jeden z ważniejszych aspektów dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Jest ona jednak poważnie wystawiona na próbę, gdy kierowca otrzymuje kolejne mandaty i traci prawo jazdy z powodu nieprzepisowego zachowania na drodze. Przepadek kontraktów, utrata zleceń, konieczność zatrudnienia nowego kierowcy – to wszystko pochłania czas i zasoby budżetu flotowego. Jak temu zapobiec?

Nowe fotoradary: kontrola prędkości i zapobieganie wykroczeniom

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to istotne stwierdzenie swoje zastosowanie znajduje także w praktyce zarządzania flotą pojazdów służbowych. W jaki sposób? Zamiast czekać na nowe fotoradary i spływające za ich sprawą mandaty, warto podjąć działania, które pozwolą skutecznie ograniczyć ich ilość. W tym natomiast nieocenioną rolę odgrywa kontrola jazdy pracowników.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

W Module Raporty aplikacji Flotman znajduje się  raport „Wykres prędkości”, który w podziale na kierowców i wybrany okres szczegółowo obrazuje prędkości z każdego pomiaru. Na tej podstawie fleet manager może łatwo zweryfikować, który z pracowników ma problemy ze stosowaniem się do przepisów drogowych oraz podjąć działania zmierzające do ich wyeliminowania.

To jednak nie wszystko. Dzięki Powiadomieniom otrzyma również informację – czy to w aplikacji, czy w formie maila lub SMS-a – o przekroczeniu przez kierowcę prędkości lub limitu obrotów. To natomiast pozwoli mu skutecznie zaadresować programy szkoleniowe, prowadzące do zwiększenia świadomości za kółkiem.

Ekologiczna jazda

Wiedząc, jak działa odcinkowy pomiar prędkości, nietrudno stwierdzić, że nikt inny, jak kierowcy odgrywają największą rolę w ograniczaniu strat związanych nieprzepisową jazdą. Jak zwiększyć ich świadomość na drodze? Odwołując się do zasad eco-drivingu.

Dostępny w aplikacji Flotman Moduł Eco zapewnia szczegółowy wgląd we wszystkie parametry jazdy kierowców, przyznając im na tej podstawie oceny – w kolorze zielonym oznaczające bardzo dobre wyniki, w czerwonym – przeciwnie. Manager może przy tym łatwo monitorować, które z parametrów przesądziły o negatywnej ocenie (gwałtowne przyspieszenia, hamowania) i skłonić kierowcę do ich poprawy.

Efekty tych działań zobaczy natomiast w dashboardzie Eco – strzałka zamieszczona przy ocenie czytelnie obrazuje trend – poprawę lub pogorszenie, ze wskazaną procentowo wartością.

>> Interesują Cię nasze rozwiązania do monitorowania floty?

Czytaj więcej na naszym blogu! >>

Na efekty nie trzeba długo czekać. Użytkownicy aplikacji Flotman już po kilku miesiącach jej stosowania zaobserwowali spadek kolizji drogowych we flocie o 41% oraz liczby wypadków o 39%. Zmniejszenie liczby incydentów drogowych i zwiększenie świadomości kierowców to natomiast najlepszy sposób na uniknięcie mandatów generowanych przez fotoradary.