Blog

Samochody premium dla kadry zarządzającej: jak zarządzać flotą premium?

21 grudnia 2018 | Flotman | Kategorie: Poradnik Fleet Managera Samochód premium oznacza prestiż, ale także generuje większe koszty utrzymania.

Zarządzanie flotą pojazdów nie należy do zadań łatwych. Dodatkowe trudności pojawiają się jednak, gdy w grę wchodzą samochody premium, użytkowane przez kadrę zarządzającą i najważniejsze osoby w firmie. W jaki sposób zarządzać pojazdami luksusowymi oraz na co zwracać szczególną uwagę?

Dlaczego samochody premium?

W ubiegłym roku sprzedano w Polsce aż 63 tysiące samochodów premium. W porównaniu z rokiem 2016, segment ten odnotował zauważalny wzrost. Sięga on aż 24% więcej sprzedanych pojazdów tego rodzaju. Skąd u Polaków tak dynamicznie rosnące zainteresowanie prestiżowymi markami? Otóż coraz więcej przedsiębiorców zdaje się dostrzegać, iż samochód służbowy to coś więcej niż tylko narzędzie pracy. Trend ten znajduje odzwierciedlenie w liczbach. W jednym z badań przeprowadzonym przez Instytut Keralla, aż 48,7%przedstawicieli sektora MŚP zadeklarowało, iż postrzega pojazd służbowy jako istotny element budowania wizerunku firmy.

Samochody premium stanowią więc jasny komunikat o profesjonalizmie firmy i jej dobrej kondycji finansowej. Niektóre, dość nieoczywiste w biznesie pojazdy,jak np. Mini Coopery, stanowią dodatkowo atrakcyjną wizytówkę firmy oraz doskonały sposób na zakomunikowanie kreatywności czy nieszablonowego myślenia jej pracowników. To natomiast jest szczególnie pożądane chociażby w branży reklamowej. Jakie trudności w porównaniu do zarządzania pojazdami pracowników niższego szczebla pociągają za sobą samochody dla managera?

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Samochody premium: wymagający serwis pojazdów

Zarówno samochód dla przedstawiciela handlowego, jak i pracownika niższego szczebla wymaga systematycznego serwisowania i opieki technicznej. W przypadku pojazdów prestiżowych należy jednak zachować w tej kwestii szczególną czujność i staranność. O ile bowiem w sytuacji awarii samochodów niższego segmentu istnieje możliwość ich łatwej rotacji, o tyle auta użytkowane przez kadrę zarządzającą muszą być w stanie ciągłej gotowości.

Ciężko bowiem wyobrazić sobie sytuację, aby prezes bądź inna osoba decyzyjna musiała odwołać podróż służbową lub ważne spotkanie biznesowe, ponieważ jej samochód jest w danej chwili w serwisie. Stąd też wszystkie niezbędne naprawy i wymiany części eksploatacyjnych powinny być zaplanowane skrupulatnie i z odpowiednim wyprzedzeniem.

Oczywiście nie sposób przewidzieć wypadków losowych bądź przyszłych awarii. Istnieją jednak rozwiązania, które ułatwiają fleetmanagerom zarządzanie samochodami premium. Otóż wiele prestiżowych modeli wyposażonych jest w systemy zdalnej aktualizacji oprogramowania czy monitorowania stanu pojazdów. Za ich pomocą można łatwo sprawdzić poziom paliwa w zbiorniku czy naładowania akumulatora, co pozwoli uniknąć niepożądanych trudności z dostępnością auta.

Samochody premium – atrakcyjny cel dla złodziei

Konieczność nieustannego utrzymania pojazdu w odpowiednim stanie technicznym to niejedyna trudność, jaką pociąga za sobą zarządzanie pojazdami wyższego segmentu. Równie istotnym, o ile niepoważniejszym problemem jest fakt, iż prestiżowy samochód dla przedstawiciela handlowego jest szczególnie narażony na ryzyko rabunku czy kradzieży. Z danych Gannet Guard System wynika jednoznacznie, iż w obrębie zainteresowań przestępców znajdują się obecnie wszystkie marki premium. Jak to możliwe?

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Otóż niejednokrotnie okazuje się, że najnowsze rozwiązania technologiczne, w jakie zostały wyposażone luksusowe pojazdy, stanowią ich słaby punkt w konfrontacji ze złodziejami. Przykładowo ciesząca się dużą popularnością metoda keyless –bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdów – stanowi obecnie jeden z najczęstszych sposobów kradzieży.

Wystarczy bowiem, że przestępca za pomocą specjalnego urządzenia przechwyci sygnał z transmitera radiowego znajdującego się w kluczyku. Jeżeli tylko mu się uda, odpowiedni odbiornik i demodulator zaczną emitować sygnał kluczyka, dzięki czemu złodziej bez problemu otworzy i uruchomi cudzy pojazd.

Koszty związane z samochodami premium

Istotna różnica pomiędzy zarządzaniem flotą samochodów wyższego i niższego segmentu sprowadza się z oczywistych względów również do kwestii finansowych. W grę wchodzą przy tym nie tylko koszty zakupu nowych pojazdów czy wybór optymalnej formy ich finansowania. Prestiżowy samochód dla przedstawiciela handlowego często wyposażony jest w najnowsze systemy i rozwiązania technologiczne. Ich awaria pociąga za sobą spore koszty. Także samo serwisowanie pojazdów luksusowych jest zwykle droższe niż aut niższego segmentu.

Mało tego. Kwestia finansów pojawia się także w przypadku wspomnianej powyżej kradzieży. Utrata każdego samochodu oznacza dla firmy niemałą stratę. W porównaniu jednakże do rabunku pojazdów niższego segmentu, utrata samochodów premium pociąga za sobą poważne konsekwencje finansowe dla przedsiębiorstwa. Zalicza się do nich przy tym nie tylko wartość straconego auta. Niemałe koszty generuje konieczność wynajęcia pojazdu zastępczego czy długi okres oczekiwania na nowe auto.

Samochody premium a ubezpieczenie

Do tego dochodzi znaczny wzrost stawek ubezpieczeniowych. Kradzież nawet jednego samochodu dla managera – ze względu na jego wartość sięgającą nierzadko setki tysięcy złotych – podnosi bowiem w oczach ubezpieczyciela szkodowość całej floty. Z tego więc względu warto dołożyć szczególnej staranności, aby maksymalnie zabezpieczyć pojazdy kadry zarządzającej przed uszkodzeniami czy kradzieżą.

>> Jak ograniczyć szkodowość we flocie? Sprawdź na blogu >>

Samochody premium znacząco podnoszą komfort pracy i pozytywnie wpływają na wizerunek firmy. Zarządzanie nimi wymaga jednak dużej precyzji i staranności. Nawet najmniejsze błędy czy zaniedbania mogą się bowiem wiązać ze sporymi konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorstwa.