Blog

Samochody hybrydowe i elektryczne we flotach – zalety nowoczesnej motoryzacji

12 grudnia 2017 | Flotman | Kategorie: Nowe Technologie Samochody hybrydowe we flotach

Jeszcze do niedawna samochody hybrydowe kojarzyły się z luksusem pozostającym poza zasięgiem większości z nas. Postęp technologiczny i ciągła praca producentów nad ich udoskonaleniem sprawiły jednak, iż obecnie pojazdy te bardzo szybko zyskują na popularności. Komfort jazdy, wysoki poziom bezpieczeństwa, a przede wszystkim oszczędna eksploatacja – to nie jedyne korzyści, jakie oferuje samochód na akumulator.

 Samochody elektryczne na rynkach światowych

Po drogach świata jeździ ponad 2 miliony aut elektrycznych lub wyposażonych w napęd hybrydowy. Takie dane na koniec 2016 r. przedstawiła w raporcie „Global EV Outlook 2017” Międzynarodowa Agencja Energii, prognozując jednocześnie, iż w roku 2020 ich liczba wynosić będzie od 9 mln do 20 mln. Zaś pięć lat później może wzrosnąć nawet do 70 mln zarejestrowanych samochodów elektrycznych na świecie.

Taki wzrost w przeciągu kilku lat oznacza niemal rewolucję na rynku motoryzacyjnym. Najlepiej dowodzi temu przykład Norwegii – niekwestionowanego lidera pojazdów elektrycznych. Na dzień dzisiejszy 25% samochodów jeżdżących po jej drogach napędzanych jest silnikiem elektrycznym, a główne partie norweskie już doszły do porozumienia w kwestii stopniowego wprowadzania zakazu sprzedaży aut spalinowych. Podobne rozmowy prowadzi się w Holandii (gdzie ustanowienie owego zakazu planowane jest na 2025 r.), a także w wielu innych krajach.

Przyszłość samochodów hybrydowych w Polsce

Pomimo iż do Polski trendy w zakresie samochodów na akumulator przenikają znacznie wolniej, również widać w niej dynamiczny rozwój pojazdów z napędem alternatywnym. Specjaliści z instytutu KMPG wskazują, że liczba rejestracji aut osobowych do tego segmentu w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 r. wzrosła aż o 95,7%. Oznacza to wzrost sprzedaży samochodów z napędem hybrydowym oraz elektrycznym o ponad 100%. To jednak nie koniec.

>> Samochód elektryczny – ulgi dla posiadaczy: źródło oszczędności dla floty? Czytaj teraz! >>

Wszystko wskazuje na to, iż ów trend nie tylko będzie się utrzymywał, ale i znacząco przybierze na sile. Wnioski takie pozwala wysnuć deklaracja ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, który prognozuje, iż w przeciągu najbliższych 10 lat polskie drogi przemierzać będzie milion samochodów elektrycznych. Odpowiednie kroki w tym kierunku czynią spółki energetyczne oraz największe firmy powiększające swoje floty o ciężarówki elektryczne oraz napędzane hybrydowo. W czym tkwi atrakcyjność tych pojazdów?

Oszczędności za sprawą napędu elektrycznego

Jednym z najczęściej towarzyszących kierowcom poglądów na temat pojazdów z napędem hybrydowym jest przekonanie, że taniej im wyjdzie zakup tradycyjnego samochodu. Tymczasem wielu z nich pomija fakt, że średnie spalanie aut hybrydowych jest co najmniej o połowę niższe od ich tradycyjnych odpowiedników. Najlepiej obrazuje to przykład najbardziej innowacyjnej z hybryd – Outlandera PHEV. Przeprowadzone z jej użyciem testy wykazały, że średnie spalanie przy jeździe miejskiej nieprzekraczającej dystansu 52 km (poniżej takiej odległości silnik spalinowy nie jest używany) kształtuje się na poziomie ok. 4l/100 km, zaś przy jeździe poza miastem – 6l/100 km.

Poznaj skuteczne rozwiązania Flotman

Zakładając, iż połowę dziennego dystansu pokonujemy w przestrzeni miejskiej, a połowę poza nią, jesteśmy w stanie zaoszczędzić na paliwie ok. 50%. W ciągu 4 latach eksploatacji pojazdu oznacza to oszczędności rzędu 25 tys. zł przy przebiegu 30 000 km rocznie. Kwota ta odnosi się do jednego samochodu. W przypadku posiadania floty pojazdów wystarczy przemnożyć ją przez ilość wchodzących w jej skład ciężarówek elektrycznych, aby przekonać się, z jakimi oszczędnościami mamy do czynienia.

Samochody hybrydowe – z korzyścią dla środowiska

Na szerokie wykorzystanie pojazdów elektrycznych stawiają także miasta, co ma szczególne znaczenie w kontekście zrównoważonego zarządzania dużymi aglomeracjami. Zalety niskoemisyjnych aut w ruchu drogowym są bowiem bezsporne. Samochody na akumulator nie tylko zmniejszają poziom hałasu, ale także ograniczają ruch uliczny i zmniejszają poziom zanieczyszczenia powietrza. Na ostatni aspekt szczególny nacisk kładzie Unia Europejska, która, dążąc do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, oferuje szereg przywilejów i korzyści dla właścicieli pojazdów z napędem hybrydowym. Mogą one przybrać różną formę – od bezpośrednich subsydiów dotyczących dopłat przy zakupie takich aut, poprzez ulgi związane z opłatami rejestracyjnymi czy podatkami drogowymi, aż po przywileje bezpłatnego lub ulgowego parkowania, darmowych stacji ładowania oraz możliwości wjazdu do stref zamkniętych.

Mimo iż system przywilejów dla właścicieli samochodów hybrydowych jest najbardziej rozwinięty w krajach zachodnich, korzyści z zielonych trendów odczuwają także polscy kierowcy. W większych miastach, gdzie liczba pojazdów elektrycznych i hybrydowych rośnie najszybciej, rozbudowuje się sieć stacji ładowania akumulatorów. Można tam ładować pojazdy za darmo. Kierowców eko-pojazdów pozytywnie zaskoczyła Warszawa, uprawniając ich chociażby do wjazdu na teren warszawskiego Traktu Królewskiego. Do tego często dochodzą zwolnienia z opłat za parkowanie czy możliwość jazdy bus-pasami.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Samochody hybrydowe i elektryczne na polskich drogach

Hybrydy w naszym kraju to już nie odległa przyszłość, a wizja, która właśnie się spełnia. Coraz więcej firm, w tym transportowych i spedycyjnych, zaopatrza swoje floty w ciężarówki elektryczne, a miasta budują infrastrukturę, żeby odpowiedzieć na zapotrzebowanie globalnego eko-trendu. Spadające ceny akumulatorów, coraz większa synergia z niskoemisyjnymi technologiami produkcji energii elektrycznej oraz wsparcie polityczne i zainteresowanie konsumentów sprawiają, że przyszłość motoryzacji należy bez wątpienia do samochodów elektrycznych.