Blog

RAPORT TRENDÓW FLOTOWYCH 2020 (CZ.4) Rejestracja samochodów ze względu na profil użytkownika

25 czerwca 2020 | Flotman | Kategorie: Trendy w zarządzaniu flotą blog motoryzacyjny

Liczba pojazdów zarejestrowanych w Polsce z roku na roku nieustannie rośnie. Wśród nich przeważającą część stanowią auta zakupione przez podmioty gospodarcze. Jak wygląda struktura własnościowa pojazdów w Polsce oraz jakie marki cieszą się we flotach największą popularnością? 

Rejestracja samochodów: własność pojazdów w Polsce 

Zjawisko rejestracji pojazdów osobowych w Polsce odnotowuje wyraźną tendencję wzrostową. Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w samym 2019 r. zarejestrowano 89 684 samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 1,66% w stosunku do analogicznego okresu wcześniejszego roku. Takie dane, zgodnie z wyliczeniami ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), w styczniu 2019 r. uplasowały nasz kraj na 8. lokacie wśród 30 rynków europejskich.

Do wypracowania takiego wyniku w dużej mierze przyczyniły się podmioty instytucjonalne. Z wyliczeń CEPiK wynika, iż udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji pojazdów osobowych w lutym 2019 r. wyniósł 35,93%. Resztę – 64,07% – stanowiły rejestracje samochodu na firmę. Powyższe dane odnoszą się wyłącznie do pojazdów osobowych. Jeśli chodzi o segment aut dostawczych i ciężarowych, wielkość sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 r. spadła odpowiednio o 21,4% oraz 36,8%.

Pobierz darmowy dostęp do >> konta DEMO aplikacji Flotman >>

 Najczęściej rejestrowane modele na firmę 

Poza wielkością rejestracji i strukturą własnościową pojazdów, warto przyjrzeć się również najczęściej wybieranym markom samochodów. Po które przedsiębiorcy sięgają najchętniej? Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w pierwszym kwartale 2020 r. tytuł lidera rynku utrzymała Skoda. Z liczbą 10 672 sprzedanych sztuk, wypracowała ona udział w rynku na poziomie 14,72% – o 1.61 punktu procentowego wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Drugie miejsce przypadło w udziale Toyocie, z udziałem 13,26 % w rynku. Na trzeciej lokacie uplasował się natomiast Volkswagen, stanowiąc 10,14% wszystkich rejestracji samochodów na firmę. Niewątpliwie ciekawym przypadkiem jest również przykład Mercedesa, który awansował z dziesiątej na czwartą pozycję w rankingu najpopularniejszych pojazdów we flotach. Jego listę zamykają natomiast marki takie jak Lexus i Honda.

Jeśli chodzi o najczęściej rejestrowane modele, prym tutaj wiodą Toyota Corolla i Skoda Octavia, tuż za nimi pojawia się Toyota Yaris, Volkswagen Golf oraz Skoda Superb.

 Rejestracja samochodów na firmę w 2020 r. 

Wzrost liczby zarejestrowanych pojazdów może być skutkiem nie tylko nowych aut na drogach, ale i działalności legislacyjnej. 1 stycznia 2020 r. weszły bowiem w życie nowe uregulowania, zaostrzające zasady rejestracji pojazdów. Zgodnie z nimi, za niedopełnienie obowiązku rejestracyjnego w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu, jego właściciel może zapłacić od 200 do nawet 1000 zł. Taką samą karę ustawodawca przewidział dla kierowcy, który w analogicznym okresie nie zawiadomi starosty o fakcie nabycie lub zbycia pojazdu.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Jak zarejestrować samochód na firmę? Otóż można tego dokonać jedynie w przypadku, gdy działa ona jako jedna ze spółek posiadających osobowość prawną, przykładowo spółka akcyjna czy komandytowa. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą czy też wspólnicy spółki cywilnej z takiej możliwości skorzystać nie mogą – muszą zarejestrować pojazd na własne dane osobowe.

Ile kosztuje rejestracja samochodu? Jeśli jest on nabyty w Polsce lub od polskiego właściciela, całkowity koszt wynosi 180,50 zł, jeśli natomiast został sprowadzony zza granicy – 256 zł. Dodatkowo w pierwszym przypadku istnieje możliwość obniżenia kosztów rejestracji do 81 zł. Dokładnie tyle zapłaci przedsiębiorca, który zarejestruje pojazd w tym samym powiecie, co poprzedni właściciel pojazdu, unikając wymiany tablic rejestracyjnych.