Blog

RAPORT TRENDÓW FLOTOWYCH 2021 (CZ.1): napędy alternatywne, mobilność współdzielona i rozwój telematyki

12 stycznia 2021 | Flotman | Kategorie: Trendy w zarządzaniu flotą RAPORT TRENDÓW FLOTOWYCH 2020 (CZ.1): napędy alternatywne, mobilność współdzielona i rozwój telematyki

Rok 2020 był szczególny – także dla branży motoryzacyjnej. Jak zmiany spowodowane pandemią wpłynęły na rynek flotowy i jaka przyszłość rysuje się przed nim w najbliższych latach?

Zwrot w kierunku napędów alternatywnych

Już 30% polskich firm posiada w swoich flotach pojazdy zasilane napędami alternatywnymi, w ciągu trzech lat odsetek ten ma wzrosnąć do 42%. Taki wniosek wyłania się z „Białej Księgi Elektromobilności” opublikowanej przez Arval. Trend ten zdecydowanie wpisuje się w światowe tendencje. Jak wykazują specjaliści, jeszcze w 2018 r. aż 95% samochodów zarejestrowanych na Starym Kontynencie wyposażonych było w silniki spalinowe. Do 2030 r. udział zelektryfikowanych samochodów ma natomiast wynosić aż 70%.

auta firmowe Flotman

Odwrót od Diesla deklarują także polscy przedsiębiorcy. Co prawda do liderów Unii Europejskiej wciąż nam jeszcze daleko, a rozwój flot z napędami alternatywnymi postępuje u nas nieco wolniej, niż średnia dla wszystkich badanych krajów. Za trzy lata ekologiczne pojazdy mają występować w około połowie rodzimych przedsiębiorstw. Należy jednak zaznaczyć, że jeszcze dwa lata temu wynik ten był o 15 punktów procentowych niższy, co oznacza zauważalną tendencję wzrostową.

W jakich firmach pojazdy z napędami alternatywnymi cieszą się największą popularnością? Podobnie jak w ubiegłym roku, palmę pierwszeństwa dzierżą tu duże przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 500 osób. Obecnie ponad połowa aut w takich firmach zasilana jest alternatywnymi źródłami napędu, w ciągu trzech lat odsetek ten ma wzrosnąć do 66%.

Rozwój mobilności współdzielonej

Mimo iż pandemia COVID-19 chwilowo odbiła się na rynku pojazdów współdzielonych, w Polsce wciąż utrzymuje się on w dobrej formie. Przy nieznacznym spadku liczby podmiotów świadczących usługi car sharingu, wzrosła liczba przeznaczonych do niego pojazdów oraz zasięg geograficzny takich rozwiązań. Z najnowszego „Barometru Flotowego” wynika, że już połowa polskich przedsiębiorców dopuszcza w swojej polityce flotowej mobilność kierowców, rozumianą inaczej niż klasyczny samochód służbowy. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań znajdują się: komunikacja publiczna (24%), wspólne dojazdy pracowników jednym środkiem transportu (20%) oraz korporacyjny system car sharingu (18%). W ciągu najbliższych trzech lat to właśnie te formy mobilności współdzielonej przedsiębiorcy planują rozwijać w swoich strategiach.

>> Sprawdź cennik aplikacji Flotman, zobacz pakiet dla siebie >>

Co przy tym ciekawe, pod względem car sharingu polskie firmy przewyższają średnią unijną – zarówno jeśli chodzi o rozwiązania wdrożone, jak i te planowane. Eksperci szacują, że w ciągu trzech lat jego wartość wyniesie u nas 36%, dla UE natomiast – 32%.

Wzrost znaczenia systemów telematycznych w transporcie drogowym

Wraz z napędami alternatywnymi i mobilnością współdzieloną, na popularności zyskują w Polsce również rozwiązania telematyczne. Przywołane wyżej badanie dowodzi, że wykorzystanie narzędzi tego typu deklaruje obecnie 37% polskich firm. Jest to o 10 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym roku. Pod tym kątem również plasujemy się ponad średnią unijną, dla której wartość ta wynosi 32%.

Większą gotowość do wdrożenia systemów telematycznych w transporcie drogowym wykazują duże firmy, zatrudniające ponad 500 osób. Także i mniejsze podmioty coraz chętniej sięgają jednak po rozwiązania telematyczne. Co przy tym ciekawe, czynią to z odmiennych powodów. O ile w przypadku dużych firm głównym powodem wdrażania telematyki jest kwestia oszczędności, o tyle mniejsze firmy motywują się głównie bezpieczeństwem kierowców.

Jak więc widać, mimo spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią branża motoryzacyjna nie zwolniła swojego wyścigu w kierunku innowacyjności. Szacunki wskazują, że w ciągu najbliższych lat jej rozwój jeszcze bardziej przybierze na sile.