Blog

Przegląd techniczny auta 2022 – czy zmienią się przepisy?

20 października 2021 | Flotman | Kategorie: Poradnik Fleet Managera Przegląd techniczny auta 2022 – czy zmienią się przepisy?

O rutynowym, corocznym badaniu technicznym samochodu powinni pamiętać nie tylko kierowcy będący osobami fizycznymi, ale również fleet managerowie. Przyszły rok przyniesie sporo zmian w dotychczas obowiązujących procedurach diagnostycznych. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć wysokich kar pieniężnych.

Przegląd techniczny auta to przymus, który dotyczy zarówno kierowców poruszających się własnymi samochodami, jak i właścicieli floty firmowej. Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest ścisłe przestrzeganie terminów przeglądów.

Spóźnialscy muszą liczyć się z koniecznością uiszczenia ustalonej kwoty, która od 1 stycznia 2022 r. znacząco wzrośnie. To jednak nie jedyna zmiana mająca związek ze znowelizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury Prawem o ruchu drogowym. Na co jeszcze należy się przygotować?

Przegląd techniczny auta 2022 – przepisy

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej stan techniczny pojazdu jest jednym z głównych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo drogowe. W związku z tym wszystkie kraje związkowe zmuszone są wprowadzić własny system przeglądów, służący dopuszczeniu do ruchu wyłącznie tych pojazdów, które są w pełni sprawne. W Polsce od 1 stycznia 2022 roku będzie on oparty o szczegółowa dokumentację fotograficzną. To najważniejsza nowość, która ma w konsekwencji doprowadzić do całkowitego wyeliminowania nieuczciwych praktyk i wszelkich nadużyć podczas diagnostyki pojazdów (np. cofania licznika).

Każdy diagnosta będzie miał obowiązek sfotografować kontrolowany pojazd, uwzględniając w kadrze przód i tył auta, jego przekątne, a także wnętrze – w tym kontekście szczególnie istotny jest aktualny stan licznika. Zdjęcia archiwizowane będą przez okres 5 lat i w razie potrzeby przekazywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Cena przeglądy technicznego w 2022 roku

Aktualnie obowiązująca cena przeglądu technicznego, uchwalona w 2004 roku, wynosi 99 zł dla samochodów osobowych i 162 zł dla pojazdów z instalacją gazową (plus 1 zł opłaty ewidencyjnej od każdego auta). Dobra wiadomość jest taka, że w nowej ustawie rząd nie przewidział jej podwyższenia. Zmiany dotkną jednak spóźnialskich. Kierowcy, którzy z jakichś przyczyn przeoczą termin wykonania przeglądu technicznego auta 2022, zapłacą nawet 200% określonej kwoty. Pieniądze trafią jednak nie do właściciela stacji diagnostycznej, a na konto  Transportowego Dozoru Technicznego.

Co czeka diagnostów wykonujących przegląd techniczny aut?

Zgodnie z nowymi przepisami stacje diagnostyczne będą podlegać ścisłej kontroli urzędników  z Transportowego Dozoru Technicznego (TDT). Te zakłady, które nie spełnią norm, będę musiały liczyć się z utratą uprawnień w tym zakresie. Podobny los czeka diagnostów przymykających oko na ewentualne usterki. Ci pracownicy, którzy wykonają przegląd techniczny niezgodnie ze stanem faktycznym pojazdu, muszą liczyć się nawet z pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu.

Automatyczne raporty w aplikacji Flotman

Efektywne zarządzanie flotą wymaga nie tylko perspektywicznego myślenia, ale również umiejętności konstruktywnego wyciągania wniosków i szybkiego reagowania na bieżące problemy. W tym wszystkim pomóc może aplikacja Flotman, która automatycznie gromadzi szereg przydatnych danych i parametrów, co pozwala odciążyć managera flotowego w jego codziennych obowiązkach.

System sam poinformuje użytkownika o dobiegających terminach płatności czy zbliżających się przeglądach technicznych aut. Regularna diagnostyka minimalizuje ryzyko niebezpiecznych i niekiedy bardzo drogich w skutkach awarii.