Blog

Profesjonalny system telematyczny, czyli optymalizacja kosztów firmowej floty

26 lipca 2022 | Flotman | Kategorie: Eco-driving Trendy w zarządzaniu flotą systemy-telematyczne-w-transporcie

Coraz więcej przewoźników drogowych nie wyobraża sobie funkcjonowania bez telematyki. Czym jest to rozwiązane i jakie realne korzyści kryją się za jego wyborem? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące systemów telematycznych.

Rozwiązania telematyczne – technologia w służbie przewoźnika

Wraz z rozwojem technologii praca fleet managerów stała się dużo łatwiejsza. Choć rewolucja nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, wewnątrz firm transportowych zachodzą ostatnimi laty spore zmiany. To w ogromnej części zasługa systemów telematycznych, które dostarczają przedsiębiorcom szerokie spektrum możliwości, jeśli idzie o zarządzanie flotą i optymalizację kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Na czym dokładnie polega działanie telematyki i jakie jeszcze korzyści wiążą się ze wdrożeniem tego rozwiązania w firmie transportowej? Odpowiadamy.

Czym‌ ‌jest‌ system telematyczny ‌i‌ ‌jakie‌ ‌ma‌ ‌znaczenie‌ ‌w‌ ‌transporcie?‌

Systemy telematyczne w transporcie mają na celu przede wszystkim usprawnienie i optymalizację realizacji pojedynczych zleceń transportowych. W dłuższej perspektywie czasu przekłada się to na wymierne korzyści w postaci oszczędności, ale nie tylko. Rozwiązania telematyczne pozwalają wdrożyć zasady eco-drivingu, dając właścicielowi floty wgląd we wszystkie parametry jazdy poszczególnych kierowców. Jak powszechnie wiadomo, styl jazdy ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze, ale także zużycie paliwa.

Koszty paliwa stanowią blisko 40% wszystkich kosztów operacyjnych ponoszonych przez firmy transportowe. Nieodpowiedzialna jazda, nieodpowiednie zachowanie na drodze czy wykorzystywanie służbowych pojazdów do prywatnych celów – to tylko niektóre czynniki przekładające się bezpośrednio na zwiększenie kosztów eksploatacyjnych. Wdrożenie rozwiązań telematycznych pozwala uniknąć wszelkich nadużyć ze strony kierowców i ograniczyć do minimum wydatki związane z zarządzaniem flotą.

telematyka-w-logistyce

Typowy system telematyczny składa się z kilkunastu bądź kilkudziesięciu modułów, które pozwalają na funkcjonalne planowanie, realizowanie, monitorowanie i rozliczanie usług transportowych. Przy jego pomocy możesz kontrolować takie aspekty jazdy jak m.in.:

  • nagłe hamowania,
  • wysokie obroty silnika,
  • prędkość pojazdu,
  • jazdę bez pasów bezpieczeństwa,
  • siła nacisku na pedał gazu.

Telematyka w logistyce – lepsze optymalizowanie tras

Telematyka w logistyce pozwala optymalizować trasy dzięki wsparciu nawigacji satelitarnej. Każdy system telematyczny oparty jest o moduł GPS, który w czasie rzeczywistym dostarcza informacji dotyczących:

  • korków,
  • wypadków,
  • tymczasowych ograniczeń prędkości.

Dysponując szczegółowymi danymi na temat utrudnień na drogach, fleet manager może szybko zmodyfikować trasę w taki sposób, aby zmiana miała jak najmniejszy wpływ na terminową realizację zlecenia transportowego. Ciągłość i punktualność dostaw wpływa pozytywnie na zaufanie klientów, ale także ma znaczenie w kontekście redukcji kosztów eksploatacji pojazdu.

co-to-jest-system-telematyczny

System telematyczny Flotman – rozwiązanie szyte na miarę

Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem w swojej firmie systemu telematycznego, już teraz zapoznaj się z ofertą firmy Flotman. Znajdziesz w niej urządzenia lokalizacyjne OBU / ZSL, które w prosty sposób można zamontować pod maską każdego pojazdu. System dostępny jest w trzech pakietach odpowiednich dla każdego rozmiaru biznesu: Basic, Standard, Professional.

Sprawdź, w jaki sposób możesz oszczędzić na paliwie w 2022 roku.